جمعه 15 آوریل 11 | 23:30

«گوگل» بر خلاف شعار مدیرانش اخبار بحرین را سانسور می‌کند!

انتخاب مطالب در گوگل نیوز توسط یک برنامه رایانه‌ای صورت می‌گیرد، اما چگونگی این انتخاب قابل تنظیم بوده و مسئولین گوگل با توجه به شرایط دست به سانسور اخباری می‌زنند که با منافع‌شان در تضاد باشد.


تریبون مستضعفین –همزمان با افزایش فشارهای حکومت استبدادی آل خلیفه در بحرین به اکثریت شیعه این کشور و پس از حضور نظامی عربستان، امارات و کویت برای قتل عام معترضان، گوگل نیوز در اقدامی به دور از اصول حرفه‌ای و انسانی به سانسور اخبار بحرین دست زد.

گوگل نیوز سرویس خبری گوگل است که با بررسی بیش از 4000 منبع خبری، مهم‌ترین اخبار جهان را در صفحه اصلی خود به نمایش درمی‌آورد. با توجه به پوشش اخبار بحرین در بسیاری از رسانه‌های جهان، پیش از این اخبار بحرین به طور طبیعی در صفحه اصلی گوگل نیوز به نمایش درمی‌آمد؛ اما با شدت گرفتن فشارها بر شیعیان، گوگل نیز در اقدامی هماهنگ با چراغ سبز دولت آمریکا برای کشتار مردم بحرین، با دستکاری در نتایج جمع‌آوری اخبار، اخبار اعتراضات و کشتار مردم بی‌گناه در این کشور را سانسور کرد.

انتخاب مطالب در گوگل نیوز توسط یک برنامه رایانه‌ای صورت می‌گیرد، اما چگونگی این انتخاب قابل تنظیم بوده و مسئولین گوگل با توجه به شرایط دست به سانسور اخباری می‌زنند که با منافع‌شان در تضاد باشد. این بار، مردم بحرین قربانی این منافع هستند و با خواست صاحبان گوگل، صدای‌شان در گلو خفه می‌شود. تغییرات داده شده در این سرویس گوگل به گونه‌ای است که با وجود پوشش خبری بیش از 1000 منبع مختلف در سراسر جهان، اخبار بحرین کم‌ارزش‌تر از اخبار حاشیه‌ای که 10 یا 20 منبع خبری آن را پوشش داده‌اند شمرده شده و به صفحه اصلی راه نمی‌یابند.

اخبار مرتبط با بحرین که با نزدیک به 2 هزار منبع خبری، به صفحه اصلی راهی ندارد.

اخبار حاشیه‌ای که با فقط 20 منبع، به صفحه اصلی راه یافته است.

گوگل به چین اعتراض دارد که احتمالاً به دلیل جاسوسی جیمیل از کاربران، به محدود ساختن این سرویس دست زده است.

هفته قبل، گوگل فیلم خشونت نظامیان سعودی بر علیه مردم بحرین را از یوتیوب حذف کرد. چندی پیش نیز یک پژوهش‌گر آمریکائی حیطه حریم خصوصی، افشا کرده بود که برخی از شرکت‌های امریکائی از جمله گوگل، یاهو و فیس بوک با پرداخت هزینه‌ای اندک، اطلاعات شخصی کاربران استفاده کننده از خدمات خود را به دولت ایالات متحده ارائه می‌کنند. گزارشات دیگری نیز از همکاری گوگل با سرویس‌های جاسوسی دولت‌های غربی منتشر شده است که ضرورت چاره‌اندیشی برای خطرات استفاده از این سرویس‌ها را نشان می‌دهد.

مدیران ریاکار گوگل، پیش از این بارها از «جریان آزادانه اطلاعات» سخن گفته بودند و خود را از حافظان آزادی بیان در جهان می‌خواندند. اما این اقدامات غیرقابل توجیه نشان می‌دهد که بیش از هر چیز، منافع برای این افراد اهمیت دارد و هر گونه سخن صاحبان یهودی‌تبار این شرکت از آزادی بیان، دروغی بیش نیست.
خوب است افراد کلیدی این شرکت را بشناسیم:

از سمت چپ، به ترتیب:
اریک اشمیت: مدیر عامل شرکت – تبار: نامشخص – اهل ویرجینا – آمریکا
سرگئی برین: یهودی تبار اهل مسکو – روسیه
لری پیج: یهودی تبار اهل میشیگان – آمریکا

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: