چهارشنبه 14 آوریل 10 | 11:31

آمادگی العالم برای جنگ احتمالی در منطقه

با توجه به تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی و احتمال آتش‌افروزی جدید در منطقه؛ تیم خبری و دفاتر شبکه العالم را در غزه و بیروت تقویت کردیم.


A0105098شبکه العالم با توجه به رویدادهای در سرزمین‌های اشغالی، خود را آماده خبررسانی دقیق می‌کند. این شبکه از ماه آینده شمسی با تغییرات تازه در شیوه اجرای برنامه‌ها، دکور اتاق خبر، آموزش‌ خبرنگاران و گویندگان و جلوه‌های تصویری ادامه کار می‌دهد.

مهر در گفتگو با سید احمد سادات مدیر شبکه العالم، از قول وی نوشت: تقویت بنیه خبری و دفاترشبکه العالم ازجمله اولویت‌های امسال این شبکه است به گونه‌ای که پوشش انتخابات سودان در 22 فروردین‌ماه جاری با فعالیت  سه خبرنگار شبکه العالم در این کشور همزمان شد. همچنین در اسفندماه گذشته و در آستانه انتخابات عراق استودیوی این شبکه در بغداد بازسازی و تقویت شد و پوشش انتخابات عراق توسط  خبرنگاران شبکه در 13 منطقه عراق انجام شد.

سادات با اشاره به انتخابات عراق و پوشش خبری مستقیم آن گفت: علاوه بر آن استفاده از واحد سیار شبکه همزمان با انتخابات عراق آغاز شد و توانستیم تحول خوبی را در این باره ایجاد کنیم، چرا که حضور مردم در انتخابات عراق به صورت مستقیم از حوزه‌های انتخابیه توسط این واحد سیار پوشش داده شد.

مدیر شبکه العالم، از توجه این شبکه به تغییرات در مناطق اشغالی گفت: با توجه به تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی و احتمال آتش‌افروزی جدید در منطقه؛ تیم خبری و دفاتر شبکه العالم را در غزه و بیروت تقویت کردیم. در حال حاضر سه تیم خبری در غزه مستقر هستند و به لحاظ فنی و تجهیزاتی هم دفتر لبنان تقویت شده است. امیدواریم که ظرف سه ماه آینده هم در لبنان استودیوی جدید شبکه مورد بهره‌برداری قرار گیرد. البته کار تاسیساتی استودیوی مزبور تمام شده است.

مدیر شبکه العام با اشاره به بهره‌برداری ازدکور نیوزروم (اتاق خبر) در تهران گفت: برای اتاق خبر دکور جدیدی طراحی شده که اوایل اردیبهشت‌ماه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکور جدید در زمینه نورپردازی طیف‌های نامحدود رنگ برای بک گراند بخش‌های خبری ایجاد می کند که این امر به جذاب شدن این بخش‌ها کمک شایانی خواهد کرد.

سادات درباره تغییر زیرنویس‌ها و تایتل‌های خبری گفت: این دو بخش از نظر سخت افزاری و نرم افزاری تغییر خواهند کرد و خبرهای فوری و پوشش زنده نیزبا ساختارهای جدید روی آنتن شبکه العالم می‌رود. یک فونت جدید و اختصاصی عربی به نام العالم  برای شبکه طراحی کرده‌ایم که اوائل اردیبهشت‌ماه در بخش‌های تولیدی و خبری مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین بسته‌های گرافیک ( شامل  تیتراژ وله، بک گراند و تایتل‌ها ) در برخی برنامه‌ها همچون “مع الحدث “، “تحت الضوء”، “من  طهران”، “ساعة عراقیة” و “منبرالجمعه” تغییرکردند  و برخی دیگر همزمان با افتتاح نیوز روم مورد بهره‌برداری قرار می گیرند.

وی با اشاره به استودیوی جدید شبکه العالم با چشم ‌انداز کوه‌های البرز و شمال تهران گفت: گرچه این استودیو از شش ماه پیش به صورت جزیی مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اما ضمن توسعه  وتجهیز آن  به دنبال بهره‌برداری مناسب‌تر از آن هستیم. این استودیو هم اکنون در برنامه‌های صبحگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیر شبکه العالم در خصوص بخش‌های جدید خبری گفت: همزمان با افتتاح نیوز روم هشت بخش خبری جدید که شامل اهم اخبار است به شبکه اضافه شده است که همزمان در کنداکتورشبکه قرار خواهد گرفت.

سادات درباره فعال شدن بخش خبر اقتصادی از بهمن‌ماه در این شبکه و تقویت این بخش گفت: همیشه اخبار اقتصادی در زمره خبرهای مورد علاقه مخاطبان قرار دارد، اما به دلیل ضعف در تامین سردبیر و دبیر این بخش را در گذشته نداشتیم، اما با آموزش و کادرسازی خبرهای اقتصادی از بهمن‌ماه پارسال در دیگر بخش‌های خبری شبکه العالم قرار گرفت و گروه خوبی در این باره در بیروت تشکیل گردید که در آنجا اخبارتولید و پخش  آن نیز بر عهده مجریان بیروت است.

وی درباره آموزش خبرنگاران و گویندگان شبکه العالم گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده از اواخر خرداد ماه در حوزه‌های مختلف و در مراحل گوناگون به صورت حضوری در تهران یا بیروت کلاس‌های بازآموزی برای خبرنگاران، گویندگان و دبیران خبر برگزار می‌شود. البته برای اینکه با مشکل رو به رو نشویم این آموزش در چند مرحله انجام می‌شود.

مدیر شبکه العالم درباره تقویت مستندهای شبکه العالم که مدتی متوقف شده بود، توضیح داد: ما تولیدات خوبی در زمینه مستند داشتیم که برای مدتی این بخش متوقف شد، اما دوباره این بخش را تقویت کردیم. امسال تولید مستندهایی با مضامین فلسطین،   مقاومت غزه، بعثی‌ها در عراق، مسائل بعد از انتخابات ایران در دستور کار داریم که مراحل مختلف تولید، فنی و سناریو را سپری می‌کند.

سادات درباره جذب مستندسازان برجسته در این شبکه توضیح داد: متاسفانه به لحاظ ضعف در بودجه نمی‌توانیم مستندسازان بین‌المللی را جذب کنیم. سعی کرده‌ایم از کارگردانان و شرکت‌هایی که کارهایی با نرخ‌های متوسط تهیه می‌کنند، دعوت کنیم، چون به لحاظ مالی نمی‌توانیم دستمزد بالایی پرداخت کنیم.

وی درباره مشکلات بودجه شبکه العالم گفت: هنوز نتوانسته‌ایم بدهی سنوات گذشته را پرداخت کنیم، به همین دلیل فشارهای زیادی روی شبکه است.

مدیر شبکه العالم در خصوص قطع مجدد العالم گفت: شبکه العالم برای بار دوم از طریق عرب سات قطع گردید که این بار مسئولان عرب ست برای آن توجیه فنی تراشیدند و علت آن را پارازیت‌های مزاحم برروی العالم واستنکاف شرکت بیمه از پذیرش مسوولیت عواقب آن عنوان کردند که تصنعی  وواهی بودن  آن واضح و آشکار است.

سادات در خصوص راه حل این موضوع گفت: ما باید به دنبال استفاده از ظرفیت‌های موجود در این زمینه باشیم که از جمله آن می‌توان به ماهواره‌ ملی اشاره کرد، چرا که ظاهرًا برخورد با شبکه‌های ایرانی در دستور کار غربیان قرار دارد و دیر یا زود محقق خواهد شد علیهذا بایستی تا دیر نشده تدابیر مناسبی اتخاذ گردد. البته بعد از قطع شدن از عرب ست و نایل ست به سراغ ماهواره آتلانیک برد چهار رفتیم که فضای جهان عرب را پوشش می‌دهد و مخاطبان  به راحتی می‌توانند شبکه العالم را دریافت کنند.

وی  در پاسخ به این سئوال که پارسال وعده جذب موزیسین‌های مطرح برای ساخت موسیقی‌های اختصاصی برای شبکه العالم داده بودید، به کجا رسیده‌ توضیح داد: به دلیل مشکلات مالی این اقدام بعد از چند پروژه متوقف شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.