شنبه 16 آوریل 11 | 11:12

پرونده‌ای برای هذیان‌گویی چند کشور حوزه خلیج فارس در «پنجره»

تازه‌ترین شماره هفته نامه نامه پنجره با موضوعاتی چون انقلاب بحرین و تحولات منطقه، عملکرد غرب در این رابطه با این تحولات، حقوق بشر به روایت ایران و غرب، روایت فتح و شهید آوینی، و بررسی کتاب ما چگونه ما شدیم (نوشته صادق زیبا کلام) و ده‌ها مطالب خواندنی و متنوع دیگر، منتشر شد. گزارش ویژه این شماره پنجره با عنوان «پاراچنار در بایکوت» به تغییر و تحولات اخیر در کشورهای عربی اختصاص دارد، تغییراتی که بی‎شک باعث دگرگونی در ادبیات و معادلات سیاسی در عرصه بین‎الملل خواهد شد.


تازه‌ترین شماره هفته نامه نامه پنجره با موضوعاتی چون انقلاب بحرین و تحولات منطقه، عملکرد غرب در این رابطه با این تحولات، حقوق بشر به روایت ایران و غرب، روایت فتح و شهید آوینی، و بررسی کتاب ما چگونه ما شدیم (نوشته صادق زیبا کلام) و ده‌ها مطالب خواندنی و متنوع دیگر، منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی هفته‌نامه پنجره، هشتاد و ششمین شماره هفته‌نامه خبری- تحلیلی پنجره با طرح روی جلدی در رابطه با انقلاب بحرین و تی‌تر لشکر ابرهه این بار از سوی حجاز آمده است، روی پیشخان روزنامه فروشی‌ها قرار گرفته است.

پاراچنار در بایکوت
گزارش ویژه این شماره پنجره با عنوان «پاراچنار در بایکوت» به تغییر و تحولات اخیر در کشورهای عربی اختصاص دارد، تغییراتی که بی‎شک باعث دگرگونی در ادبیات و معادلات سیاسی در عرصه بین‎الملل خواهد شد، در مورد آینده این تحولات پیش بینی‌های زیادی می‌‎شود که برخی حکایت شکل گیری جمهوری‌هایی دموکراتیک با سبقه دینی دارد. در این گزارش حال و آینده تغییبر و تحولات این کشور‌ها و منطقه مورد واکاوی قرار گرفته است.

صفرهایی که شاید تورم را با خود ببرند
اولین بار در سال ۱۳۸۶ بود که رییس جمهوری به طرح مسئله حذف چند صفر از جلوی واحد پول ملی اشاره کرد که با واکنش‎های مثبت و منفی متخصصان روبرو شد. پرونده اقتصادی این شماره از پنجره به ماجرای حذف چهار صفر از جلوی واحد پول ملی اختصاص دارد، بحثیکه محمود احمدی‌نژاد نشان داده به عنوان یکی از برنامه‎های اقصادی خود اهتمام ویژه‎ای به آن دارد. در پرونده حاضر با بررسی تجربه کشورهای دیگر در این زمینه، همانند ترکیه، کوشش شده به واکاوی تاثیر مثبت و منفی چنین مسئله‌ای بر تورم پرداخته شود.

کارگردان مستند جنجالی ظهور نزدیک است: نیازی به تایید نهادهای علمی و حوزوی نبود!
گفتگوی ویژه این شماره با علی اصغر سیجانی انجام شده است، سیجانی که این روز‌ها نامش زیاد شنیده می‌شود، کارگردان مستند ظهور نزدیک است را برعهده داشته، مستندی که در هفته‌های اخیر در بین مردم دست به دست شده و بسیاری از مردم آن را تماشا کردهند، فیلمی که با طرح مسئله نزدیکی ظهور امام زمان (عج) کوشیده مصادیق آن را نیز در این روزگار معرفی کند.

حساسیت این موضوع و رویکرد کم و بیش افراطی سازنده فیلم باعث شد واکنش مراجع و حتی مقامهای قضایی را به دنبال داشته باشد. سیجانی معتقد است که در این فیلم حکم قطعی مطرح نشده و فقط یکسری احتمالات مطرح شده و برای این منظور هم نیازی به تایید نهادهای آموزشی و حوزوی نبوده است.

هذیان گویی چند خلیجی محتضر
قیام‎های مردمی در ماههای اخیر علیه حکومت‎های خودکامه عربی منطقه چنان سران آن‌ها را دچاروحشت و هذیان گویی کرده که تسلط بر گفتار و رفتار خود را از دست داده‎اند، این گونه‎است که کشوری کوچک همچون کویت که عمرش به سختی به ۵۰ سال می‌‎رسد، ایران را متهم به جاسوسی در این کشور می‌کند، بحرین که خود روزگاری تحت سیطره ایران بوده، کشور ما را تهدید به حمله نظانی کرده و عربستان هم قدرت نظامی خود را به رخ ایران می‌‎کشد! پرونده سیاسی پنجره ۸۶ به این تحولات پرداخته و به بررسی توان نظامی بالای کشور ایران در مقابل همسایگان کوچک و افسار گریخته عربی می‌‎پردازد که می‌‎کوشند با فرافکنی مشکلات داخلی خود را پای مداخلات ایران در کشور خود بگذارند.

روایت یک فتح بزرگ، شهید آوینی تجلی یک هنرمند مسلمان
روایت یک فتح بزرگ عنوان پرونده هنری این هفته پنجره است، پرونده‎ای برای برنامه‎ای فراموش نشدنی درباره هشت‎سال دفاع مقدس که هنوز عطر آن در مشام و طعم آن زیر دندان تماشاگران تلوزیون است. روایت فتح بعد از شهادت مرتضی آوینی نه فقط یک برنامه که نام یک موسسه نیز بود، بسیاری از همراهان آوینی بعد از او در این موسسه فعالیت کردند، گروهی از جوانان عاشق آوینی هم به این جمع اضافه شدند، اما این موسسه هیچ‌گاه نتوانست موفقیت‌های آن جمع کوچکی که در کنار آوینی مستندهای روایت فتح را می‌‎ساختند، تکرار کند. در تین پرونده کوشیده شده از نگاه برخی صاحب نظران و همکاران روایت فتح دلایل روزگار اوج و همچنین دوران افول روایت فتح واکاوی شود.

غیب‌گوهای جهانی، عملکرد غرب در تحولات کشورهای عربی
پرونده بخش بین الملل هشتاد و ششمین شماره از مجله پنجره به بررسی عملکرد غرب در رخدادهای اخیر منطقه می‌‎پردازد. انقلاب‎هایی که این روز‌ها کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا را درگیر خود کرده، به دلیل اهمیت استراتژیک منطقه و همچنین ذخایر نفت و انرژی موجود در آن، بی‎شک فصل نوینی را در تاریخ معاصر رقم زده. غرب که این روز‌ها حکومت‎های دست نشانده خود را سرنگون یا در معرض سرنگونی می‌‎بیند، در حالت بهت و انفعال، ابتدا به فکر حمایت از آن‌ها افتاد، اما وقتی این مسئله را ناممکن یافت، ایده‎ای دیگر را دنبال کرد و آن چیزی نبود جز هدایت کردن این انقلاب‌ها به سمتی که نه‎تن‌ها خطری برای غرب در آینده نداشته باشد، بلکه چه بسا در جهت منافع آن‌ها نیز باشند.

از عباس میرزا تا ایران امروز؛ نگاهی به کتاب ما چگونه ما شدیم
پرونده تاریخ این شماره پنجره نیز به نقد و بررسی کتاب تحلیلی – تاریخی صادق زیبا کلام اختصاص دارد که با عنوان «ما چگونه ما شدیم» منتشر شده، زیبا کلام در این کتاب به بحث عقب ماندگی ایران به ویژه در دویست سال اخیر پراخته است. زیبا کلام با رویکردی علت گرایانه با ارجاع به تاریخ قبل و بعد از ظهور عباس میرزا در سپهر سیاسی ایران، با چشم‎پوشی از عامل استعمار به طرح دلایلی تازه پرداخته است و معتقد است: این ما بودیم که جوری عمل کردیم که قدرت‎های جهانی ما را استعمار کنند! این دیدگاه‎‌ها باعث شده در این پرونده علاوه بر نقد کتاب، به بحث استعمار نیز پرداخته شود، در جسنجوی پاسخی برای این سوال که: استعمار علت است یا معلول؟

دومینوی غرب با حقوق بشر
اما سرانجام پرونده ویژه پنجره به موضوع مهم و کلیدی حقوق بشر اختصاص دارد. محکوم کردن ایران به نقض حقوق بشر، بهانه‎ای شده تا در این پرونده علاوه به بررسی تعریف اسلام و غرب از حقوق بشر، رویکرد سیاسی غرب به حقوق بشر مورد واکاوی قرار بگیرد. غربی که نه تنها خود و همپیمانانش از جمله ناقضان حقوق بشر هستند، بلکه در بسیاری موارد، از آشکار‌ترین جلوه‎های نقض حقوق بشر را در کشورهایی که جکومت‎هایی دست نشانده دارند، چشم پوشی کرده و درواقع حقوق بشر را دستاویزی برای تسویه حسابهای سیاسی با کشوهای مستقل ساخته است.

علاوه بر پرونده‎هایی که اشاره شد در بخش مجله خبری پنجره، خبر‌ها، گزارش‎‌ها و تحلیل‎های کوتاه و متنوعی در حوزه‌های مختلف، منتشر شده و یادداشت خواندنی گوناگونی نیز درباره مسائل مبتلا به ایران و جهان، به قلم صاحب‎نظران شناخته شده، به مخاطبان ارائه شده است.

هشتاد و ششمین شماره هفته نامه خبری- تحلیلی پنجره به را با آثار و گفتاری از: جواد محدثی، اکبر ترکان، علی بحرینی، مرتضی شعبانی، رضا برجی، حسین سوزنچی، حیدر رحیم‌پور ازغدی، ابراهیم فیاض، کریس هجز، کورش علیانی، رضا سلطان‌زاده، یوهان هاری، محسن پاک آیین، زهره الهیان، سید حمید رضا برقعی، ذبیح الله نعمیان، سید عماد حسینی و… از کیوسک‌های روزنامه فروشی و مراکز عرضه محصولات فرهنگی در سراسر کشور تهیه کنید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.