چهارشنبه 14 آوریل 10 | 15:30

همت و کار مضاعف در علم معنا می‌یابد

نویسنده کتاب «افکار کانت» با تأکید بر عمق‌بخشی به علوم و تحقیقات در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور گفت: علم باید دارای عمق باشد و صرف تظاهر به علم، سودی نمی‌بخشد و به ضرر آن است. وی ادامه داد: استفاده از الفاظ لاتین، یکی از این تظاهرهاست؛ به نحوی که افراد تصور می‌کنند با استفاده از واژه‌های بیگانه، می‌توانند ذهن مخاطب را مرعوب سازند.


107258_origکریم مجتهدی، استاد فلسفه دانشگاه تهران با اشاره به نامگذاری سال 89 با عنوان «همت و کار مضاعف» از سوی مقام معظم رهبری گفت: کشور همواره به کار و همت در ابعاد علمی نیازمند است و پرداختن به این مهم باید همیشگی باشد.
وی که با خبرگزاری فارس سخن می‌گفت، این‌گونه ادامه داد: معنای همت و کار مضاعف باید در بستر علم تحقق یابد. قصد تنزل منزلت زحمت‌کشان عرصه علم را ندارم، اما باید همواره این موضوع آسیب‌شناسی شود تا تحریفی صورت نگیرد.
نویسنده کتاب «افکار کانت» با تأکید بر عمق‌بخشی به علوم و تحقیقات در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور گفت: علم باید دارای عمق باشد و صرف تظاهر به علم، سودی نمی‌بخشد و به ضرر آن است.
وی ادامه داد: استفاده از الفاظ لاتین، یکی از این تظاهرهاست؛ به نحوی که افراد تصور می‌کنند با استفاده از واژه‌های بیگانه، می‌توانند ذهن مخاطب را مرعوب سازند.
مجتهدی با تأکید بر ضرورت بازتعریف ضوابط تشخیص کار سره از ناسره اظهار داشت: متأسفانه برخی از ارزیابی‌ها صحیح نیست و این موضوع، باعث دلسردی جوانان و قشر تحصیل کرده کشور می‌شود. جوانان باید به این موضوع اعتقاد راسخ داشته باشند که اگر کار خود را درست و مطلوب انجام دهند، از زحمت آنها قدردانی می‌شود.
این استاد دانشگاه، تعیین صحیح ضوابط در تحقیقات علمی را موجب حصول نتیجه مطلوب دانست و افزود: باید به گونه‌ای رفتار شود که غایت علم مدنظر باشد، نه اینکه علم، وسیله‌ای برای ترقی و پیشرفت و رسیدن به مدارج و مناصب باشد.
مجتهدی در پایان تصریح کرد: باید این مسائل را به دور از حاشیه و از روی حسن نیت مطرح کرد تا میان متفکران، تعامل ایجاد کند و این موضوع، شریک شدن در همت و کار مضاعف است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.