یکشنبه 08 می 11 | 10:00

بررسی کارکردهای اجتماعی انتظار حضرت مهدی (عج) در ایران معاصر

«بررسی کارکردهای اجتماعی انتظار حضرت مهدی (عج) در ایران معاصر» نوشته ای از «محمدصادق رانی خوراسگانی» است که انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چاپ اول آن را در زمستان 1388 در قالب 192 صفحه راهی بازار نشر کرده است.


تریبون مستضعفین – «بررسی کارکردهای اجتماعی انتظار حضرت مهدی (عج) در ایران معاصر» نوشته ای از «محمدصادق رانی خوراسگانی» است که انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چاپ اول آن را در زمستان 1388 در قالب 192 صفحه راهی بازار نشر کرده است.

این کتاب ضمن بررسی نظریات جامعه شناسانه، روان شناسانه و کارکردگرایانه مربوط به هر یک از موارد با بررسی تاریخی به مورد کاوی در هریک از موارد می پردازد ضمن آن که آیات و احجادیث مرتبط به هر بخش را می کاود.

فصل اول این کتاب امید بخشی است که ضمن بررسی هدف های مقدس تولید شده به وسیله امیدواری در جامعه منتظر در قالب پیروزی و نصرت الهی، پیروزی حق بر باطل، گسترش عدالت و فراگیری رحمت و هدایت، به بحث درمورد عوامل امید امید بخشی در جامعه منتظران نظیر رشد فرهنگ، دانش و ارتباطات، گسترش امنیت در جامعه و نزول برکت و رفاه اقتصادی می پردازد.

فصل دوم از پویایی اجتماعی و تحرک بخشی ذیل ظلم ستیزی در قالب عدم بیعت با طاغوت، بیزاری از دشمنان، عدم تسلط و سلطه ی کفار و ستمگران بر مسلمانان سخن گفته و در سه عرصه نهضت تنباکو، مشروطیت و انقلاب اسلامی از این موضوع بحث می کند. سپس در حرکت برای تشکیل حکومت اسلامی در عصر غیبت، ضمن نقد برداشت های انحرافی از حکومت اسلامی در قالب روایات نهی از قیام و مخصوص معصوم بودن حکومت مطرح شده است.

انسجام بخشی و هم بستگی اجتماعی در بخش بعد مورد بررسی قرار گرفته و آثار و پیامدها نظیر کارآمدی و تثبیت نظام سیاسی، تعاون و همکاری، دشمن ستیزی و استقلال و عزت کشور باز شده است.

در ادامه رهیافتی بر پارادایم های سیاسی شیعه در دوران معاصر در سه نحله ی مکتب سامرا میرزای شیرازی و شیخ فضل الله نوری، مکتب نجف در قالب آخوند و دیگر مجتهدان (نائینی، مازرندرانی، نور الله اصفهانی) و مکتب امام خمینی به عنوان جامع مکاتب مورد بررسی قرار گرفته است. و دوره های تفکر امام از ظهور به عنوان رهبر دینی تا کاپیتولاسیون، تبعید تا پاریس، برحه پاریس تا قبل از پیروی و رهبری اجتماعی و ریاست حکومت بررسی گریده است.

از بعد مناسکی مربوط به انتظار نیز در قالب شرکت انبوه مردم در مسجد جمکران، جلسات متعدد دعای ندبه، جشن های نیمه شعبان، خواندن دعای امام زمان در محافل عمومی، توجه به مهدویت در ایام خاص بحث شده است.

نظارت و کنترل اجتماعی آخرین مولفه است که در قالب احساس حضور، جامعه پذیر کردن انتظار امام و نیز بحث امر به معروف و نهی از منکر مورد بررسی قرار گرفته است.

این کتاب را می توان از نمایندگی های توزیع آثار موسسه امام خمینی در سراسر کشور و نیز فروشگاه نشر معارف در چهار راه کالج تهیه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: