چهارشنبه 20 آوریل 11 | 22:24

ضرورت تدوین و نگارش دقیق تاریخ انقلاب اسلامی

رهبر معظم انقلاب اسلامی تدوین و نگارش تاریخ دقیق و صحیح انقلاب اسلامی را به لحاظ امواج تأثیرگذار و الهام بخش آن، بسیار مهم و ضروری خواندند و تأكید كردند: در نگارش تاریخ انقلاب اسلامی، ارتقای كیفیت و توجه به میلیونها مخاطب نسل جوان كه اطلاع دقیقی از انقلاب اسلامی و مسائل مربوط به آن را ندارند، باید در اولویت اول قرار گیرد.


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار مسؤولان و محققان مركز اسناد انقلاب اسلامی، تدوین و نگارش تاریخ دقیق و صحیح انقلاب اسلامی را به لحاظ امواج تأثیرگذار و الهام بخش آن، بسیار مهم و ضروری خواندند و تأكید كردند: در نگارش تاریخ انقلاب اسلامی، ارتقای كیفیت و توجه به میلیونها مخاطب نسل جوان كه اطلاع دقیقی از انقلاب اسلامی و مسائل مربوط به آن را ندارند، باید در اولویت اول قرار گیرد.

ایشان مقوله تاریخ را از نظر پر كردن خلاء تجربه در مخاطب بویژه نسل جوان بسیار مهم دانستند و افزودند: نگارش صحیح تاریخ موجب كسب تجربه برای مردم و بالا بردن آگاهی ها در جامعه خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مسائل مربوط به انقلاب مشروطه به عنوان یك نمونه از حوادث تاریخ معاصر كه زمینه های تجربه اندوزی فراوانی دارد، خاطرنشان كردند: علت بروز انقلاب مشروطه همانند انقلاب اسلامی ایران، فكرها، ایده ها، آرمانها و خواستهای مردم بود كه با رهبری روحانیت و با نثار جان خود به میدان آمدند اما متأسفانه این انقلاب بوسیله انگلیس به انحراف كشانده شد و بعد از پانزده سال از آن، دوران حكومت دیكتاتوری سیاه و وابسته رضاخان آغاز شد.

حضرت آیت الله خامنه ای ریشه حوادث تلخ دوران محمدرضا پهلوی را نیز در دوره مشروطه و به انحراف كشانده شدن انقلاب مردم دانستند و تأكید كردند: اگرچه جنس انقلاب مشروطه همانند انقلاب اسلامی بود اما ابعاد انقلاب اسلامی ایران بسیار فراتر و عمیق تر از آن است.

ایشان افزودند: بر همین اساس و به دلیل افزایش آگاهی های سیاسی جامعه، گسترش ارتباطات بین المللی و بیداری عظیم مردم، تاریخ نگاری در مورد انقلاب اسلامی ایران با تاریخ نگاریهای دیگر بسیار متفاوت است.

حضرت آیت الله خامنه ای تدوین و نگارش تاریخ چنین انقلاب باعظمتی را نیازمند توجه جدی به كیفیت تاریخ نگاری دانستند و خاطرنشان كردند: در نگارش تاریخ انقلاب اسلامی باید كیفیت نگارش، كیفیت استحصال مطلب، كیفیت در نحوه ارائه مطلب و كیفیت در گزینش اولویتها حتماً مدنظر قرار گیرند.

ایشان تأكید كردند: مطالب باید به گونه ای باشد كه مخاطب را اقناع كند.

رهبر انقلاب اسلامی، تهیه جدول زمانی برای نگارش اولویتهای مورد نظر در تاریخ انقلاب اسلامی را ضروری خواندند و افزودند: انتخاب مخاطب نیز یكی دیگر از مسائل مهم در نگارش تاریخ انقلاب اسلامی است زیرا اصلی ترین مخاطب این تاریخ، نسل جوانی است كه از حوادث انقلاب اسلامی و جزئیات، انگیزه ها و پیامدهای آن اطلاعی ندارد.

حضرت آیت الله خامنه ای، مردم كشورهای دیگر را یكی دیگر از مخاطبان تاریخ انقلاب اسلامی دانستند و خاطرنشان كردند: مردم جهان عمدتاً اطلاعات دقیقی از تاریخ انقلاب اسلامی ایران ندارند در حالیكه در مورد تاریخ انقلاب های دیگر دنیا كتابها و رمان های متعدد و جذابی نوشته و ترجمه شده است.
ایشان همچنین بر لزوم ارتباط مركز اسناد انقلاب اسلامی با نویسندگان، هنرمندان و مستندسازان انقلابی تأكید كردند و افزودند: امروز سینماگران، مستندسازان و رمان نویسان انقلابی فراوانی در كشور هستند كه باید دستمایه قوی كار به آنها داده شود.

رهبر انقلاب اسلامی استفاده از ظرفیتهای فضای مجازی را مهم خواندند و تأكید كردند: قرار دادن اسناد متقن و جهت دهنده در فضای مجازی، به بسیاری از محققان و نویسندگان كمك شایانی خواهد كرد.

حضرت ایت الله خامنه ای همچنین با اشاره به تدوین خاطرات شفاهی در عرصه تاریخ نگاری انقلاب اسلامی ایران خاطرنشان كردند: از آفات اینگونه تاریخ نگاری ها، برخی اظهارنظرهای غیرواقعی و ارائه دیدگاههای تغییر یافته امروزی بجای دیدگاههای واقعی آن دوره تاریخی است.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام والمسلمین حسینیان، رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی گفت: پژوهشگران این مركز، تلاش دارند تاریخ انقلاب اسلامی را بشناسند و بدون هیچگونه انحراف و تغییر، این حادثه با عظمت را توصیف كنند. حجت الاسلام والسملین حسینیان با اشاره به تلاش مركز اسناد انقلاب اسلامی برای بالا بردن كیفیت كارهای عرضه شده افزود: با تلاش بیشتر همه محققان و پژوهشگران امیدواریم محصولات مركز به مرجعی برای جامعه علمی و جوانان تبدیل شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: