شنبه 23 آوریل 11 | 13:26

«هفت صبح» از امروز با چه هدفی منتشر شد؟

اولین شماره‌ی روزنامه‌ی «هفت صبح» بالاخره با همه‌ی حاشیه‌های آن صبح امروز بر روی پیشخوان مطبوعات خودنمایی کرد. روزنامه‌ای که از زمان رسانه‌ای شدن خبر آن، با شایعاتی همچون «روزنامه‌ی منتسب به مشایی» و «اخراجی‌های قالیباف» کلید خورد و صاحبنظران و سیاسیون آن را محفلی برای یارکشی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری آینده نزدیکان مسئله‌دار رئيس‌جمهور عنوان کردند.


تریبون مستضعفین- اولین شماره‌ی روزنامه‌ی «هفت صبح» بالاخره با همه‌ی حاشیه‌های آن صبح امروز بر روی پیشخوان مطبوعات خودنمایی کرد.

روزنامه‌ای که از زمان رسانه‌ای شدن خبر آن، با شایعاتی همچون «روزنامه‌ی منتسب به مشایی» و «اخراجی‌های قالیباف» کلید خورد و صاحبنظران و سیاسیون آن را محفلی برای یارکشی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری آینده‌ی نزدیکان مسئله‌دار رئيس‌جمهور عنوان کردند.

از نکات جالب شماره اول این روزنامه، یادداشت سردبیر آن است که مدعی است که هفت صبح با تحریریه‌ای کوچک و با هزینه‌ای کمتر از ۹۰ درصد روزنامه‌های درحال انتشار، منتشر می‌شود که البته هیاهوهای قبل از انتشار و تبلیغات گسترده شهری و بیلبوردهای خیابانی غیر از این ادعا را نشان می‌دهد!

هفت صبح درحالی اولین شماره آن منتشر شده است که تیتر یک آن به موضوع سریال قهوه تلخ اختصاص یافته است و از قول دارو دسته‌های این سریال مدعی شده‌ است که «ما بهترین سریال کمدی پس از انقلابیم» و همین کافیست که با نگاهی گذارا به سایر صفحات داخلی و تیترهای این روزنامه  فهمید که روزنامه صبغه سیاسی رایج مطبوعاتی کشور را ندارد؛ روزنامه‌ای که به ادعای سردبیر آن با هدف دنبال کردن «یک راه تنفس در فضای مسدود روزنامه‌نگاری سیاست زده» متولد شده است و شاید همین هم کافی باشد که قالب روزنامه را فقط فرهنگی، اقتصادی، و اجتماعی ببینیم تا سیاسی!

اما سابقه‌ی فعالیت فارغ التحصیل مهندسی برق دانشگاه شریف که اینک سردبیری روزنامه «هفت صبح» را برعهده گرفته است را هم می‌توان در روزنامه‌های سیاسی اصلاح طلب دید و هم روزنامه‌های اصولگرا! معاونت سردبیری روزنامه اعتماد و سردبیری روزنامه تهران امروز از جمله فعالیت‌های‌ مطبوعاتی-سیاسی «آرش خوشخو» است که همین هم کافی است که قضاوت زودهنگام درمورد جهت‌گیری سیاسی روزنامه هفت صبح را از اکنون مشکل کند هرچند به ادعای دست‌اندرکاران این روزنامه، قرار است بدون خط‌کشی‌های سیاسی مرسوم و به دور از تنش و عصبیت، «هفت صبح» را هفت صبح هر روز تحویل خوانندگان خود دهند.

اما خوشخو کاربلد این حوزه است؛ زمانی هم که در دبیر تحریریه هفته نامه‌ی چلچراغ بود، چلچراغ با محتوای فرهنگی، هنری، اجتماعی، سینمایی و طنز مجوز داشت ولی کمتر کسی است که باور نکند چلچراغ اهداف سیاسی خاصی را دنبال می‌کرد و حامی جریان سیاسی خاصی بود! جشن‌های چلچراغ و حضور افراد خاص در آن مؤید این مطلب است.

از کسی که توانایی کار در دو روزنامه با خط مشی‌های متفاوت را دارد دور از انتظار نیست که اهداف مسئولان پشت پرده این روزنامه را هم – هر چه باشد- به خوبی عملیاتی کند. خوشخو در مورد تفاوت ماهیتی کار کردن در دو روزنامه‌ی مثل اعتماد با روزنامه‌ی اصولگرایی مثل تهران امروز می‌گوید: «خواسته کارفرما البته برایم مهم است. من یک آدم حرفه‌ای هستم و چون نوشتن و تیتر زدن مطابق میل کارفرما در اعتماد را خیانت نمی‌دانم، تیتر زدن مطابق میل کارفرما در تهران امروز را هم خیانت نمی‌دانم.»

باید منتظر بود و دید خواسته‌ی کارفرمای روزنامه «هفت صبح» چیست تا سردبیر کاربلد آن، مخاطب را به سمت و سوی آن مکتب هدایت کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: