دوشنبه 25 آوریل 11 | 13:27

گزارش سازمان پزشکان درباره نقض حقوق بشر در بحرین

نیروهای پلیس پزشکان را بازور از آمبولانس‌ها اخراج کرده و آن‌ها را با تهدید اسلحه وادار کرده‌اند تا لباس‌های خود را دربیاورند. سپس نیروهای پلیس با پوشیدن لباس آنان به معترضان نزدیک شده وآنان را دستگیر کرده‌اند.» براساس این گزارش: «نیروهای امنیت دکتر علی العکری را در تاریخ ۱۷ مارس هنگام انجام عمل جراحی از بیمارستان سلمانیه ربودند


تریبون مستضعفین- در پی حمله وحشیانه به معترضان بی‌سلاح که به هدف اصلاح نظام پادشاهی به خیابان‌ها ریخته بودند، نیروهای امنیت بحرین آمبولانس‌ها را سرقت کرده و در پوشش امداد گر تظاهرکنندگان مجروح را جمع آوری و منتقل کردند.

مطالب فوق بخشی از گزارش تحقیقات جمعیت آمریکائی «پزشکان برای حقوق بشر» می‌باشد که مقر آن ماساچوست است و این اولین گزارش از سرکوبی است که شغل پزشکی در بحرین با آن مواجه می‌باشد که طی آن جزئیات ربودن یکی از پزشکان هنگام انجام عمل جراحی، و شکنجه مجروحانی که دربیمارستان بستری بوده‌اند و تهدید آنان به تجاوز را شامل می‌شود.

در این تحقیق آمده است که بیش از ۳۰ پزشک بدست نیروهای امنیتی بازداشت شده و نتوانستند با خانواده‌های خود تماس برقرار کنند. گامهای امنیتی بیشتر پزشکان شیعه را مورد هدف قرار داده است.

فضای رعب و وحشت باعث گردیده که مجروحان برای درمان به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند. هانس هوگرف مدیر جمعیت دربیانیه‌ای این وقایع را «بسیار نگران کننده توصیف نموده و توجیه لازم را برای گشایش یک تحقیقات بین المللی فوری دارد.» وی می‌افزاید: «حمله به بیمارستان‌ها، خودروهای اورژانس (آمبولانس‌ها) و درمانگاه‌ها مخدوش ساختن بنیانهای جامعه و ضرر رساندن به بهداشت درسراسر کشور بشمار می‌رود.»

عکس العمل بحرین درقبال درخواست‌های اصلاح طلبانه‌ای که جمعی از معترضین در تاریخ ۱۴ فوریه گذشته براه انداختند با دعوت ۲ هزار تن از نیروهای عربستان سعودی و سایر کشورهای شورای همکاری مواجه شد. و دو روز بعداز آن نیروهای امنیتی بحرین با حمایت و پشتیبانی نیروهای سعودی تظاهرکنندگان را از خیابان‌ها دور کردند و حداقل ۵۰۰ نفر را بطور بطور کورکورانه دستگیر و بازداشتشدگان طبق برنامه شکنجه شده و هرکسی که با معترضان ابراز همدردی کرده ازکار کنار گذاشته‌اند.

محققان اظهار داشته‌اند که براساس شهادتهائی که دریافت کرده‌اند تاکید دارند که حداقل شش آمبولانس به سرقت رفته.. «نیروهای پلیس پزشکان را بازور از آمبولانس‌ها اخراج کرده و آن‌ها را با تهدید اسلحه وادار کرده‌اند تا لباس‌های خود را دربیاورند. سپس نیروهای پلیس با پوشیدن لباس آنان به معترضان نزدیک شده وآنان را دستگیر کرده‌اند.» براساس این گزارش: «نیروهای امنیت دکتر علی العکری را در تاریخ ۱۷ مارس هنگام انجام عمل جراحی از بیمارستان سلمانیه ربودند».

براساس این گزارش با تمامی بیماران و دستگیر شدگان روشهای مختلفی اعم از «شکنجه، کتک، فحش، اهانت و تهدیدبه تجاوز» قرار گرفته‌اند.

علی، یکی از معترضان که گلوله‌ای به صورت وی اصابت کرده و براثر آن به بیمارستان سلمانیه در منامه منتقل شده و ۵ روز دربیمارستان بستری بوده است، روز بعد از آن «سه تن از نیروهای امنیتی علی و۱۲ نفر دیگر از مجروحان را با دستبندهای پلاستیکی بسته و آن‌ها را کتک می‌زنند. نیروهای امنیتی حتی به فریاد‌های یکی از پرستاران هندی که فریاد می‌زند: «آن‌ها را اذیت نکنید، آن‌ها بیماران ما هستند»، گوش نمی‌کنند و به کار خود ادامه داده وبیماران را با دستان بسته روی زمین می‌کشانند و قبل از آن، آن‌ها را وادار می‌کنند سرهای خود را ازتخت آویزان کنند و در مرحله بعدی آنان را روی زمین می‌کشانند.

گزارش جمعیت آمریکائی به نقل از یکی عناصر امنیتی درپاسخ به پرستار هندی می‌گوید: «آن‌ها بیماران شما نیستند، آن‌ها مجرمند».. همزمانبا پاسخ وی یکی دیگر از هناصر نیروهای امنیتی با لهجه عربستان سعودی فحشهائی به این مضمون می‌داد که: «آن‌ها را دفن کنید! آن‌ها زنا زاده‌اند! آن‌ها فرزندان صیغه هستند! «در اشاره‌ای به مسلمانان شیعه». «اقبروهم! اولاد العاهرات! أبناء المتعة»

بر اساس این گزارش، بیماران چهار ساعت روی زمین بودند تا اینکه به جای دیگری منتقل شدند. آن شب برخی از عناصر پلیس با یونیفرم آبی و برخی دیگر با لباس شخصی و برخی دیگرباصورت پوشیده (نقابدار) علی و سایر مجروحان را با تفنگ و لگد به شکم و ران آنان‌ها می‌زدند یکی ازآن‌ها بالهجه اردنی علی را تهدید کرد که به وی تجاوز خواهد کرد.

هدف از تحقیقات خشونت بار با آنان این بوده که از آنان اعتراف بگیرند هنگام برگزاری تظاهرات اسلحه داشته و آن‌ها می‌خواستند برای آموزش نظامی به ایران بروند و این اقدامی بود که باعلی مجروح کردند وبدین ترتیب از وی اعتراف گرفتند. براساس گزارش جمعیت آمریکائی اعتراف وی در قبال نزدن اوبوده است.

یکی دیگر از نمونه‌های اعمال خشونت نیروهای امنیتی بحرین زمانی است که نیروهای پلیس به مراسم عروسی یکی از شیعیان در تاریخ ۱۳ مارس حمله می‌کند. «براساس گزارش پزشکان برای حقوق بشر» یکی از شاهدان عینی اظهار داشت که ۱۰ تن از عناصر پلیس به جمعی از غیرنظامیان در مراسم جشن عروسی که دریک حسینیه برگزار شده بود، حمله کرده و با پرتاب گلوله‌های اشک آور به داخل ساختمان و نیز استفاده از گلوله‌های پلاستیکی به آنان حمله کردند. وقتی که خانواده میزبان سعی کرد به پلیس توضیح دهد که مراسم سیاسی نیست از پاسخ یکی از متجاوزین که با زبان عربی الکنی صحبت می‌کرد، مشخص شد که نامبرده بحرینی نیست.

از جمله اعتراض هائی که باعث شد معترضان خواستار تغییر شوند، از این شکایت داشتند که آل خلیفه سعی دارد با وارد کردن اهل سنت از پاکستان، اردن و یمن که طی مدت کوتاهی به هموطنان بحرینی تبدیل شدند توازن جمعیتی در کشور را تغییر دهد. این امر در نیروهای نظامی و امنیتی بحرین نمودار گردید زیرا ارتش و سازمانهای امنیتی که هریک از آن‌ها از ۳۰ هزار نیرو برخوردارند بسیاری از نیروهای سنی مذهب را استخدام کرده و شیعیان را کاملا نادیده گرفته‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: