سه‌شنبه 26 آوریل 11 | 18:58

کلینتون: مردم آمریکا هم به رسانه‌های ما بی‌اعتماد شده‌اند

یک ژنرال افغان به من گفت: «پیامی که من از (رسانه‌های) امریکا گرفتم، این بود که مرد‌ها در امریکا همه کشتی می‌گیرند و زن‌ها در امریکا همه جا با لباس شنا هستند»، این تصور به دلیل این است که تلویزیون‌های ما دائم کشتی پخش می‌کنند و یا مدام تصاویری از دریا نشان می‌دهند. خود مردم امریکا به رسانه‌های ما بی‌اعتماد شده‌اند، به‌گونه‌ای که مردم امریکا دائماً شبکه الجزیره (انگلیسی) را نگاه می‌کنند.


انتشار اسنادی از سوی مجمع جهانی اقتصاد که تا پایان سال میلادی گذشته (دی ماه ۸۹) را در بر می‌گیرد، از افول ثبات سیاسی و اقتصادی امریکا حکایت دارد.

برخی از مهم‌ترین شاخصه‌های مورد توجه این استاد عبارت است از:

– بدهی‌های خارجی: امریکا با روند فزاینده بدهی‌های خارجی مواجه است، به‌طوری که تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی، از میان ۱۳۹ کشور جهان، وضعیت این کشور فقط از ۱۷ کشور مطلوب‌تر است.

– تراز بودجه حکومت: امریکا از نظر تراز بودجه حکومت از میان ۱۳۹ کشور جهان، فقط از ۲۰ کشور وضعیت بهتری دارد و از از ۱۱۷ کشور عقب‌تر محسوب می‌شود.

– نرخ پس‌انداز ملی: امریکا با احراز رده ۱۳۰ در این زمینه، فقط از ۹ کشور جهان وضعیت بهتری دارد.

– اعتماد عمومی به سیاست‌مداران: در این قسمت، امریکا رده ۵۴ را به خود اختصاص داده، این در حالی است که بر خلاف تبلیغات غرب، جمهوری اسلامی ایران (از دیدگاه مجمع جهانی اقتصاد) با احراز جایگاه ۳۹ از نظر مشروعیت سیاسی از جایگاه بهتری برخوردار است.

در عین حال، بخش‌هایی از اظهارات هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در کمیته روابط خارجی مجلس سنا در پاسخ به سؤالی از سناتور «لوگر» از حزب جمهوری‌خواه نیز نشان‌دهنده همین افول شدید در حوزه سیاسی، افکار عمومی و رسانه‌ای است. وی در این نشست می‌گوید:

– ما در جهان درگیر یک جنگ اطلاع‌رسانی هستیم و صریح بگویم که ارزیابی من این است که ما این جنگ را باخته‌ایم.

– فیلم‌های هالیوود و تلویزیون‌های خصوصی، تصویر به‌هم ریخته امریکا را در افکار عمومی تشدید می‌کنند. یک ژنرال افغان به من گفت «پیامی که من از (رسانه‌های) امریکا گرفتم، این بود که مرد‌ها در امریکا همه کشتی می‌گیرند و زن‌ها در امریکا همه جا با لباس شنا هستند»، این تصور به دلیل این است که تلویزیون‌های ما دائم کشتی پخش می‌کنند و یا مدام تصاویری از دریا نشان می‌دهند.

– خود مردم امریکا به رسانه‌های ما بی‌اعتماد شده‌اند، به‌گونه‌ای که مردم امریکا دائماً شبکه الجزیره (انگلیسی) را نگاه می‌کنند.

– چینی‌ها در حال حاضر یک سیستم شبکه چند رسانه‌ای از جمله یک شبکه جهانی انگلیسی ایجاد کرده‌اند، روسیه نیز یک شبکه انگلیسی دارد، در حالی که رسانه‌های ما مدام نزول می‌کنند.

– ما در وزارت خارجه توئیتر عربی و فارسی را ایجاد کرده‌ایم و ایجاد وب‌سایت‌های جدید برای ارتباط با جوانان کشورهای عربی و دیپلمات‌های آن‌ها در دستور کار ما قرار دارد.

به‌نظر می‌رسد اذعان به ناکارآمدی رسانه‌های امریکایی برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی جهان موجب شده تا وزارت امور خارجه امریکا رأساً مدیریت رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی با هدف گسترش نفوذ امریکا را برعهده بگیرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: