یکشنبه 01 می 11 | 11:28

واقعیت یهود(۶):کنگره یهود:فقط به فلسطین می رویم

كنگره صهيوني، كه در 1908 در لاهه تشكيل گرديد، تصميم جزمي درباره فلسطين گرفته شد و دستور تاسيس شركت خريد اراضي فلسطين و اعطاي وامي از طرف بانك ملي يهود به منظور بناي خانه هاي جديدي براي مهاجران يهود، نزديك شهر يافا ( همين ساختمان ها بعد شهر بزرگ تل آويو يهودي گرديد) را صادر كرد و قرار شد از اين به بعد بايد زبان عربي لغت رسمي مكالمه خود يهوديان باشد.


در 18 مه 1901 م  هرتزل پس از پنج سال تلاش مداوم، موفق به ديدار با سلطان گرديد. در برابر سرسختي سلطان عبدالحميد، هرتزل پيشنهاد پرداخت 5 ميليون ليره طلا را به وي نمود، ولي اين امر منجر به اخراج هرتزل از كاخ سلطنتي گرديد.

تصادفاً  در همين موقع در مرج ابن عامر ،يهوديان مقداري زمين خريدند . نمايندگام عرب در پارلمان عثماني، در مورد اين اراضي كه به چنگ يهود افتاده بود اعلام خطر كردند و مبارزات عليه انتقال اراضي به يهود شروع و رفته رفته كار بر يهود سخت شد.

مشكلات فراواني كه در راه پيش رفت يهود در فلسطين  ايجاد شد، آن ها را به فكر انتخاب ديگري انداخت. بعد از مشورت عريش ( بلده اي بين فلسطين و مصر ) را انتخاب كردند. هرتزل در اين باره با دولت مصر تماس گرفت و حكومت مصر هم تقاضاي او را رد كرد.

دولت انگليس امتياز استعمار او گاندارا، كه در شمال آفريقا واقع است، به هرتزل عرضه كرد. يهوديان براي بررسي و مطالعه وضع ائگاندا كميسيوني فني تشكيل دادند و مشغول مطالعه شدند.

كنگره يهود با پيشنهاد مركزيت اوگاندا مخالفت و تاكيد كرد كه فلسطين يا حداقل منطقه اي در جوار فلسطين، كه بعداً به فلسطين دست يابند، بايد براي مركز يهود انتخاب شود. اوايل كار عده اي از يهوديان با اين نقشه مخالفت ميكردند، ولي در كنگره صهيوني، كه در 1908 در لاهه تشكيل گرديد، تصميم جزمي درباره فلسطين گرفته شد و دستور تاسيس شركت خريد اراضي فلسطين و اعطاي وامي از طرف بانك ملي يهود به منظور بناي خانه هاي جديدي براي مهاجران يهود، نزديك شهر يافا ( همين ساختمان ها بعد شهر بزرگ تل آويو يهودي گرديد) را صادر كرد و قرار شد از اين به بعد بايد زبان عربي لغت رسمي مكالمه خود يهوديان باشد.

تدابير حكومت عثماني جهت جلوگيري از اسكان يهود
هرتزل تماسهاي مكرر خود را با مقامات عثماني ادامه داد و پيشنهادهاي سخاوتمندانه اي – به نظر خود – به آنان عرضه كرد. با اينكه دولت عثماني در آن دوره به شدت در ركود به سر مي برد و احتياج شديد به كمك مالي داشت، اما سلطان عبدالحميد دون به شدت با در خواست يهوديان جهت سكني درفلسطين مخالفت كرد. بنابراين هرتزل پيش از آنكه به ادهاف خود دست يابد، در سوم ژوئيه در گذشت.

سلطان كه از مهاجرت يهوديان به فلسطين احساس خطر مي كرد، تدابيري انديشيد تا يهوديان نتوانند در فلسطين مالكيت بر زمين پيدا كنند. در زير پاره اي از اين قوانين ذكر مي گردد :

۱- حكومت عثماني در سال 1881 م  استان قدس را از حيطه نظارتي سوريه خارج ساخت و خود براي نظارت هر چه بهتر و توجه بيش تر به اين منطقه مستقيماً آن را تحت نظارت حكومت مركزي ( باب عالي ) قرار داد. علي رغم اين كه شمار يهودياني كه از سال 1881 م. تا 1914م  كشورهاي خود به ويژه روسيه و اروپاي شرقي را ترك كرده بودند، به دو ميليون و 366  هزار و 941  نفر رسيد، اما تنها 55 هزار نفر از آن ها توانستند به فلسطين مهاجرت كنند. اكثريت آن ها به آمريكا، اروپاي غربي و آمريكاي جنوبي مهاجرت نمودند. اين مسأله خود بر موفقيت نسبي حكومت عثماني در جلوگيري از مهاجرت يهوديان به فلسطين تاكيد دارد.

۲- حكومت مركزي به كنسولگري هاي خو دستور داد تا به اطلاع يهودياني كه خواهان مهاجرت به فلسطين هستند، برسانند كه نمي توانند به عنوان تبعه خارجي در فلسطين اسكان يابند و بايد براي اقامت در فلسطين تابعيت دولت عثماني را كسب و به قوانين جاري در ايالت هايي كه خواهان اقامت در آن ها هستند، پايبند باشند.
اما موضعگيري شرافتمندانه سلطان عبدالحميد و كوششهاي بي دريغ او براي ممانعت از تحقق اهداف يهوديان مانع از دستيابي آنها به خواست خود نگرديد. مقامات باب عالي و مسئولين محلي در فلسطين به چند دليل نتوانستند منويات سلطان عبدالحميد را جامه عمل بپوشانند:

۱-دخالت سفراي خارجي در دربار عثماني (باب عالي ) و كنسولها در بيت المقدس، كه به امتيازات خارجي استناد مي جستند و مخالف آنان، اعمال محدوديت عليه مهاجرت يهوديان را با مشكل مواجه ساخت.

۲-فساد دستگاه اداري فرمانداري بيت المقدس و استان بيروت. اين دستگاه فاسد در مقابل اخذ رشوه و انعام از يهوديان، قانون رازير پا نهاده، به نحوي رفت و آمد و يا اقامت يهوديان را در فلسطين فراهم كرد. فساد اين دستگاه به حدي رسيده بود كه كارمندان رژيم عثماني در آن سامان به «حزب بخشش » ! موسوم شده بودند.

۳-تلاشهاي پيگير يهوديان براي فرار از محدوديتهاي مهاجرت از طريق جعل شناسنامه هاي انگليسي، آمريكايي و روسي و يا ورود به شهرهاي نزديك ساحل و سپس عزيمت از راه خشكي به طرف فلسطين ادامه يافت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: