شنبه 30 آوریل 11 | 11:17

«استخوان‌های نرم بدر»؛ گفت و گویی درباره کشف پیکر شهید برونسی در هفته نامه پنجره

تازه‌ترین شماره هفته نامه پنجره با موضوعاتی چون طرح شرط حداقل مدرک برای نامزدی انتخابات مجلس، تفکرات شهید مطهری، اقدامات گروهک فرقان، انیمیشن شکرستان، داربی معروف ال کلاسیکو و ده‌ها مطالب خواندنی و متنوع دیگر، منتشر شد. در پنجره این هفته گفتگوی ویژه‌ای داریم با سردار باقرزاده تحت عنوان «استخوان‌های نرم بدر». در این گفتگو درباره کشف پیکر شهید عبدالحسین برونسی فرمانده تیپ ۱۸ جوادالائمه (ع) پس از ۲۷ سال دوری از وطن صحبت کردیم.


تازه‌ترین شماره هفته نامه پنجره با موضوعاتی چون طرح شرط حداقل مدرک برای نامزدی انتخابات مجلس، تفکرات شهید مطهری، اقدامات گروهک فرقان، انیمیشن شکرستان، داربی معروف ال کلاسیکو و ده‌ها مطالب خواندنی و متنوع دیگر، منتشر شد. در پنجره این هفته گفتگوی ویژه‌ای داریم با سردار باقرزاده تحت عنوان «استخوان‌های نرم بدر». در این گفتگو درباره کشف پیکر شهید عبدالحسین برونسی فرمانده تیپ ۱۸ جوادالائمه (ع) پس از ۲۷ سال دوری از وطن صحبت کردیم. گزارش «آل‎خلیفه و آل‎سعود میهمانان مقرب جشن یهودی‎‌ها» نیز نگاهی به ماجرای مراسم عروسی ولیعهد انگلستان و دعوت از شاهزادگان سعودی و بحرینی دارد.

هشتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه خبری- تحلیلی پنجره با عکس روی جلدی از علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و تیتر «همه از مطهری دم می‌زنند»، روی پیشخوان روزنامه فروشی‌ها قرار گرفته است.

باشگاه اهل قلم
باشگاه اهل قلم این هفته، همراه با نوشتارهای از علیرضا مختارپور، یوسفعلی می‌رشکاک، دکتر ابراهیم فیاض و سید محمد روحانی است. در این مقالات به موضاعاتی همچون الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت، تهاجم فرهنگی و… پرداخته شده است.

عصاره فضائل یا خانه ملت؟
پرونده سیاسی این شماره هفته نامه پنجره اختصاص به ماده‌ای از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی دارد. این قانون تاکنون بار‌ها تغییراتی داشته و در ۱۰ روز گذشته دوباره به جریان افتاده است. به موجب تبصره سه ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس، نامزدهای نمایندگی مجلس باید حداقل مدرک کار‌شناسی ارشد یا کار‌شناسی با ۵ سال سابقه کار اجرایی داشته باشند. نمایندگان مجلس در آخرین روزهای سال گذشته این شرط را ارتقا داده و تبدیل به کار‌شناسی ارشد با ۵ سال سابقه کردند اما شورای نگهبان این مصوبه را رد کرد.
در این پرونده، روند پیگیری طرح را از ابتدا بررسی کرده و با سه تن از نمایندگان مجلس که از موافقان و مخالفان این شرط جدید هستند به گفتگو نشسته‌ایم.

محبوب مهجور
پیش از آن‎که درباره پرونده هنری این شماره پنجره بدانیم، بد نیست نگاهی به جدول پرفروش‎‌ترین فیلم‎‎های سینمای جهان در چند سال اخیر بیاندازیم، آن‎وقت با واقعیتی مواجه می‌‎شوید که می‌‎توان آن را اصلی‎‌ترین بهانه برای پرداخت ویژه به یک کارتون به‎ظاهر ساده، اما به‎شدت تأثیرگذار (از میان صد‎‌ها تولید رسانه ملی)، دانست. انیمشن شکرستان، یکی از موفق‌ترین و در عین حال مهجور‌ترین انیمیشن‌های تولیدی انیماتورهای ایرانی است که بر پایه داستان‌ها و لطایف اصیل ایرانی ساخته شده است. شکرستان بر پایه مشخصی استوار است، حکایت شهری قدیمی را بازگو می‌‎کند که اتفاقات مختلفی در آن به وقوع می‌‎پیوندد.

در این شماره با تهیه کننده، کارگردان و انیماتور این انیمشین پرطرفدار ایرانی میزگردی داشتیم. و این انمیشن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرارداده‌ایم.

اصواگرای احیاگر
شهید مطهری مسائل موضوعه جامعه اسلامی را تبیین می‌‎کرد و از منطق و فلسفه‎ اسلامی برای شرح ماهیت تعالیم اسلامی بهره می‌‎گرفت. همین امر نشان می‌‎دهد که اصول‎گرایی چون او بر این باور بود که اصلاح عرصه سیاسی – اجتماعی جز از طریق بحث‎‎های منطقی و فلسفی و «جدال احسن» می‌سر نیست و رمز ماندگاری تفکراسلامی، در همین امر مست‌تر است.

پرونده اندیشه این شماره هفته نامه پنجره اختصاص دارد به استاد شهید مرتضی مطهری و نگاهی به اندیشه‌های وی. در این پرونده گفتگوی مفصلی با علی مطهری درباره سیره پدر بزرگوارش داریم. در ادامه این پرونده، گفتار‌ها و یادداشت‌هایی در نقد تفکرات شهید مطهری با حضور دکتر سید یحیی یثربی، حجت الاسلام محسن غرویان، دکتر احمد رهدار، دکتر حسین سوزنچی و حجت الاسلام حسین توسلی خواهید خواند.

بیم عمل فرقانی
پرونده تاریخ این شماره پنجره تتمه‌ای است برای پرونده اندیشه. گروهک فرقان، گروهی منحرف از دین و انقلاب بود که در اوایل پیروزی انقلاب به سرکردگی اکبر گودرزی راه افتاد و خسارت‌های سنگینی از جمله ترور شهید مطهری، شهید مفتح و شهید قرنی را بر پیکر جوان انقلاب بر جا گذاشت.

در پرونده این هفته با کسانی که گروه فرقان را می‌‎شناسند، درباره این گروه کاری کردند، به وسیله این گروه ترور شدند و جان سالم به در بردند یا در مقام قضاوت با آن‎‌ها برخورد کردند؛ گفت‎وگو کردیم.

کلاسیک نامه
در پرونده ورزشی این هفته به یکی از پدیده‌های نوین دنیا در عرصه فوتبال به نام ال کلاسیکو پرداخته‌ایم. نه تنها ال کلاسیکو یا‌‌ همان دیدار تیم‌های بارسلونا و رئال مادرید، امروز به پرطرفدار‌ترین بازی ورزشی دنیا تبدیل شده بلکه به عنوان نوعی فرهنگ اسطوره ساز در سرتاسر جهان مطرح شده است. ما به دنبال آن هستیم که بدانیم چرا نسل جوان جدید به جای آنکه به دنبال اسطوره‌های قدیم خود همچون رستم و اسفندیار باشد به دنبال اسطوره‌های جدیدی همچون مسی و رونالدو است؟

در ادامه به ابعاد مختلف ورزشی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و… ال کلاسیکو پرداخته‌ایم.

چارسو
چارسوی پنجره این هفته نیز رنگارنگ است. در چارسوی این شماره میزبان محمدکاظم کاظمی شاعر معاصر افغانی بودیم. محمدحسن جعفریان، علی محمد مودب و… نیز برای ما از پیشنهادات خود می‌گویند.

علاوه بر پرونده‎هایی که اشاره شد در بخش مجله خبری پنجره، خبر‌ها، گزارش‎‌ها و تحلیل‎های کوتاه و متنوعی در حوزه‌های مختلف، منتشر شده و یادداشت خواندنی گوناگونی نیز درباره مسائل مبتلا به ایران و جهان، به قلم صاحب‎نظران شناخته شده، به مخاطبان ارائه شده است.

هشتاد و هشتمین شماره هفته نامه خبری- تحلیلی پنجره به را با آثار و گفتاری از: علیرضا زاکانی، محسن غرویان، جواد محدثی، یوسفعلی می‌رشکاک، علیرضا مختارپور، عبدالمجید معادیخواه، جعفر شجونی، حسین مهدیان، محمدمهدی عبدخدایی، حشمت الله فلاحت پیشه، حمیدرضا فولادگر، مهرداد لاهوتی، حسین رویوران، محمدکاظم کاظمی، مهدی مطهرنیا، بهمن فروتن، محمدحسین جعفریان، علی محمد مودب و… از کیوسک‌های روزنامه فروشی و مراکز عرضه محصولات فرهنگی در سراسر کشور تهیه کنید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: