شنبه 30 آوریل 11 | 12:56

فتح و حماس در تمامی موارد مورد اختلاف به توافق رسیدند

يکي از مقامات ارشد فتح مي‌گويد، جنبش‌هاي فلسطيني حماس و فتح، در چهارده ارديبهشت در مقر اتحاديه عرب در قاهره توافق‌نامه نهايي تشکيل دولت وحدت ملي را امضا خواهند کرد.


يکي از مقامات ارشد فتح مي‌گويد، جنبش‌هاي فلسطيني حماس و فتح، در چهارده ارديبهشت در مقر اتحاديه عرب در قاهره توافق‌نامه نهايي تشکيل دولت وحدت ملي را امضا خواهند کرد.

به گزارش روز جمعه (9 ارديبهشت) خبرگزاري فرانسه، خالد مشعل، رهبر سياسي حماس با محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين و رهبر فتح در قاهره ديدار و توافق‌نامه همکاري امضا خواهند کرد.

اعظم الاحمد که رياست گروه اعزامي از سوي فتح در اين مذاکرات دو جانبه را برعهده دارد، گفت: «اين توافق‌نامه در 4 مي امضا خواهد شد. قرار است عباس، مشعل و مقامات همه جناح‌هاي فلسطيني در اين تاريخ در مقر اتحاديه عرب در قاهره حضور يابند.»

اين جنبش‌ها که از سال 2006 ميلادي با به قدرت رسيدن حماس در غزه مخالف بودند، اکنون در همه مسائل مورد اختلاف از جمله انتخابات و شکل‎گيري دولت موقت وحدت ملي به توافق اوليه رسيده‌اند.

آن‌ها همچنين توافق کرده‌اند که طي يک سال، انتخابات برگزار کنند.

با اين وجود، توافق احزاب فلسطيني خشم مقامات اسرائيلي را برانگيخته است. مقامات اسرائيل، تشکيلات خودگردان فلسطين را تهديد کرده‌اند که اگر اين توافق‌نامه صورت گيرد، تلافي خواهند کرد.

محمود ظاهر يکي از مقامات حماس از غزه مي‌گويد، گرچه اين جنبش به استراتژي «به رسميت نشناختن و مذاکره نکردن» با اسرائيل التزام دارد، ولي اصراري براي توقف مذاکرات فتح با تل‌آويو ندارد.

ظاهر اظهار داشت: “اگر فتح بخواهد مسئوليت اين مذاکره غيرمنطقي را برعهده بگيرد، مي‌تواند اين کار را بکند. اگر فتح بتواند کشور را پس بگيرد، خوش به حالشان.

وي گفت: «ما آن‎چه را که در جريان است، به عنوان روند صلح تلقي نمي‌کنيم، بنابراين در اين مذاکرات شرکت نخواهيم کرد.»

در پي مخالفت اسرائيل با توقف کامل شهرک‌سازي در سرزمين‌هاي فلسطين اشغالي، مذاکره مهندسي شده از سوي امريکا، بين تل‌آويو و مقامات تشکيلات خودگردان فلسطين بي نتيجه ماند.

اسرائيل در جريان حمله شش روزه در سال 1967 ميلادي به سرزمين فلسطين، قدس شرقي و کرانه باختري را اشغال کرده و چندي بعد، آن را بر خلاف خواست جامعه بين‌الملل ضميمه خاک خود کرد.

برچسب‌ها: ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: