سه‌شنبه 20 آوریل 10 | 07:19

وضعيت فرهنگی دانشگاه تهران اسف‌بارتر از آن چيزی است كه انتظار می‌رود

آنچه اينك پيش روي شماست، رنجنامه‌اي است از سوي جمعي از دانشجويان دانشگاه تهران در اعتراض به از بين رفتن فضاي مناسب براي تحصيل و خلاقيت علمي، كه بوسيله رفتار برخي از دانشجويان، در شكستن حريم‌ها و هنجارهاي اخلاقي و آداب اجتماعي، پديد آمده است و اكنون اين چند كلام را خطاب به جنابعالي تنظيم نموده‌ايم تا اتمام حجتي باشد با شما و تمام مسئولين ذيربط.


گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران در نامه ای خطاب به فرهاد رهبر رییس دانشگاه تهران خواستار برخود جدی با بدحجابي و هنجارشكني‌هاي اخلاقي موجود در اين دانشگاه شدند.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقاي دكتر فرهاد رهبر، رياست محترم دانشگاه تهران؛

آنچه اينك پيش روي شماست، رنجنامه‌اي است از سوي جمعي از دانشجويان دانشگاه تهران در اعتراض به از بين رفتن فضاي مناسب براي تحصيل و خلاقيت علمي، كه بوسيله رفتار برخي از دانشجويان، در شكستن حريم‌ها و هنجارهاي اخلاقي و آداب اجتماعي، پديد آمده است و اكنون اين چند كلام را خطاب به جنابعالي تنظيم نموده‌ايم تا اتمام حجتي باشد با شما و تمام مسئولين ذيربط.

جناب آقاي دكتر فرهاد رهبر؛

دانشگاهي زاينده علم و پويا خواهد بود كه برخوردار از فرهنگي سالم و محيطي آرام و بانشاط براي تحصيل علم و انجام پژوهش‌هاي علمي باشد و نمي‌توان با رفتارهاي هنجارشكنانه كه نتيجه‌اي جز درگيري ذهني و عاطفي دانشجويان با مسائل مبتذل ندارد، چنين محيط سالمي را پديد آورد.

هم‌ اكنون وضعيت فرهنگي موجود در دانشگاه تهران از اين جهت بسيار اسف‌بارتر از آن چيزي است كه از يك دانشگاه انتظار مي‌رود؛ البته اين وضعي است كه پيشينيان به وجود آورده‌اند وليكن اگر هم اكنون شما به داد دانشجو، دانشگاه و محيط علمي نرسيد، روزي فرا خواهد رسيد كه از عدم تحرك‌تان حسرت خواهيد خورد “وَ أَنْذِرْهُمْ يَوْمَ الْحَسْرَةِ إِذْ قُضِيَ الْأَمْرُ وَ هُمْ في‏ غَفْلَةٍ ” (مريم/39)

رياست محترم دانشگاه تهران؛

انتظار به حق و به جاي دانشجويان دانشگاه تهران از شما و ساير مسئولين، كار مناسب فرهنگي و بيان و ترويج ارزش‌هاي والاي انساني است؛ ولي كار فرهنگي منافاتي با برخورد قانوني با مظاهر علني فساد و بي‌بندوباري ندارد و هرگز نمي‌تواند به عاملي براي توجيه بي‌تفاوتي و بي‌توجهي مسئولين تبديل گردد!

البته ما، دانشجوياني را كه از حجاب خوبي برخوردار نيستند، متهم به فساد نمي‌كنيم، ولي بي‌ترديد چنين رفتارهايي منشاء مفاسدي براي ساير دانشجويان است؛ گاهي با افرادي مواجه مي‌شويم كه محيط دانشگاه را با عشرتكده اشتباه گرفته‌اند! اين عده قليل نه به قانون احترام مي‌گذارند نه به عرف جامعه علمي و دانشگاه. يقينا اگر با اينان برخورد مناسب صورت نگيرد، به فساد خود ادامه داده، محيط اطراف خود را نيز به گناه وتباهي مي‌كشانند.

جناب آقاي دكتر رهبر؛

دغدغه ما واژگونه شدن كرامت انسان و ريخته شدن قبح و حرمتِ گناه و فساد است و آنچه جاي بسي تامل، تاسف و ناراحتي است نه فقط اين پديده بي‌غيرتي و بي‌عفتي، كه تساهل و تسامح شما مسئولين در اين مساله ساده انساني است! مگر احكام اسلامي جز براي زندگي آرام و بانشاط افراد جامعه است؟! مساله اصلي ما اين است كه “حدود الله منقوضه و انتم لاتفزعون “.

و در اين زمينه، همه خواسته ما از شما و مسئولين ذيربط اين است كه ضمن برخورد صحيح قانوني و قاطع با اين افراد، كه عليرغم تعداد اندك‌شان، خسارتي بس سنگين براي جامعه دانشگاهي‌اند، بيش از اين اجازه اشاعه فحشا را در محيطي كه بايد منشا علم و ايمان باشد، ندهيد و به عنوان حسن ختام، قسمتي از بند “م ” وصيت‌نامه سياسي الهي امام(ره) را يادآور مي‌شويم:

“بايد همه بدانيم كه آزادي به شكل غربي آن، كه موجب تباهي جوانان و دختران و پسران مي‏شود، از نظر اسلام و عقل محكوم است و تبليغات و مقالات و سخنراني‌ها و كتب و مجلات برخلاف اسلام و عفت عمومي و مصالح كشور حرام است. و بر همه ما و همه مسلمانان جلوگيري از آنها واجب است. و از آزادي‌هاي مخرب بايد جلوگيري شود. و از آنچه در نظر شرع حرام و آنچه برخلاف مسير ملت و كشور اسلامي و مخالف با حيثيت جمهوري اسلامي است به‏طور قاطع اگر جلوگيري نشود، همه مسئول مي‏باشند. و مردم و جوانان حزب‌اللهي اگر برخورد به يكي از امور مذكور نمودند به دستگاه‌هاي مربوطه رجوع كنند و اگر آنان كوتاهي نمودند، خودشان مكلف به جلوگيري هستند.

خداوند تعالي مددكار همه باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.