شنبه 30 آوریل 11 | 17:15

هر اقدام منجر به خوشحالی دشمنان و ناراحتی دوستان، مذموم است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری یكی از ملاك‌های امام خمینی‌(ره) مبنی بر مذموم بودن هر اقدام و كاری كه موجب خوشحالی دشمن شود، افزودند: باید از هر كار و اقدامی كه موجب پایكوبی و جنجال دشمنان می شود، و دوستان را نیز ناراحت می‌كند، پرهیز شود.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار رئیس و اعضای شورایعالی استانها و شهرداران مراكز استانها، شوراهای اسلامی شهر و روستا را از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران و نهادی برخاسته از آراء، و دیدگاه‌های مختلف و خواست مردم دانستند و با تأكید بر لزوم هماهنگی و انسجام و رقابت مثبت برای خدمت، خاطرنشان كردند: هرگونه اقدامی كه موجب خوشحالی و جنجال دشمنان و ناراحتی دوستان شود، مذموم است و باید از آن پرهیز شود.

ایشان افزودند: اگر نتیجه روند كارها، همكاری و همدلی و انسجام باشد، قطعاً تفضلات و عنایت خداوند متعال را روزافزون خواهد كرد.

رهبر انقلاب اسلامی نهاد شوراها را از موضوعات بسیار مهم، دقیق و حساس و دارای معنای عمیق دانستند و تأكید كردند: اصل ایجاد شوراهای اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی، نشان‌دهنده اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران به مجموعه متنوع فكرها، مشورت‌ها و دیدگاه‌ها در اداره امور كشور است و این موضوع، نقطه مقابل نظام‌های ارتجاعی و استبدادی است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: افتخار جمهوری اسلامی ایران این است كه از روز اول، آراء، افكار و خواست مردم، مورد توجه جدی قرار گرفته است.

ایشان با اشاره به دیدگاه‌هایی كه درخصوص وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود دارد تأكید كردند: ملاك اصلی در چگونگی وظایف شوراها، قانون اساسی است و تنها مرجع تفسیر قانون اساسی نیز شورای نگهبان است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه نظر شورای نگهبان همواره حجت است، افزودند: درخصوص شوراها نیز كه آیا وظایف آنها نظارت صرف است و یا نظارت همراه با اجرا، نظر شورای نگهبان باید ملاك قرار گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: البته برای نظارت هم می‌توان ساز و كاری تعیین كرد كه از یك طرف اجرا نباشد و از طرف دیگر تبدیل به نظارت بی‌خاصیت نیز نشود.

ایشان با تأكید بر نقش آفرین بودن شوراها در كشور و لزوم حفظ و تقویت شوراها، افزودند: یكی از نكات مهم درباره شوراها، زمینه پاسخگویی به تنوع اقلیم، و آداب كشور در این نهاد مردمی است.

رهبر انقلاب اسلامی توجه جدی به مسائل فرهنگی در شهرها و روستاها را از مهمترین وظایف شوراها و شهرداری‌ها برشمردند و خاطرنشان كردند: خدمات متنوع در شهرها و روستاها از جمله ساختمان‌سازی‌ها، احداث خیابان‌ها، نامگذاری‌ها و زیباسازی‌ها باید ضمن همخوانی با پیشرفت‌های روز، با معماری ایرانی، اعتقادات دینی، بافت اجتماعی و شرایط آب و هوایی هر منطقه نیز متناسب باشند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یكی از خصوصیات برجسته و بارز نظام جمهوری اسلامی ایران را استقلال و هویت دانستند و تأكید كردند: ما به بركت اسلام توانسته‌ایم هویت ایرانی خود را حفظ كنیم و این حقیقت، باید در همه خدمات و امور شهری خود را نشان دهد.

ایشان افزودند: عامل اصلی برای پیشرفت كشور و حركت به سوی عزت واقعی، حفظ و تقویت فضای تدین و دین‌داری در فضای شهرها و روستاها است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر لزوم هماهنگی و انسجام میان شوراها و همه دستگاه‌های كشور خاطرنشان كردند: هرگونه ناهماهنگی و رقابت منفی، برای كشور بسیار مضر است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با یادآوری یكی از ملاك‌های امام خمینی‌(ره) مبنی بر مذموم بودن هر اقدام و كاری كه موجب خوشحالی دشمن شود، افزودند: باید از هر كار و اقدامی كه موجب پایكوبی و جنجال دشمنان می شود، و دوستان را نیز ناراحت می‌كند، پرهیز شود.

در ابتدای این دیدار آقای چمران رئیس شورایعالی استانها، حضور یك صد و ده هزار نفر از سراسر كشور در شوراهای اسلامی شهر و روستا و حضور هفتاد و پنج عضو شوراها از 31 استان در شورایعالی استانها را تبلور زیبای مردم‌سالاری دینی دانست و گفت: یكی از مشكلات كنونی شوراها، جایگاه و وظیفه آن است كه در حد نظارت تعیین شده است.

وی درآمدهای پایدار را نیز یكی دیگر از مشكلات شوراها و شهرداری‌ها برشمرد و خواستار توجه بیشتر رسانه‌ها بویژه صدا‌و‌‌سیما به شوراها و شورایعالی استان‌ها و هماهنگی بیشتر محاكم قضایی و دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی كل كشور با شوراها شد.

آقای قالیباف شهردار تهران به نمایندگی از شهرداران مراكز استان‌ها نیز در سخنانی با اشاره به تنوع و گستردگی وظایف شهرداری‌ها كه فراتر از ارائه خدمات صرف است، گفت: جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، شفافیت مالی، طرح‌های تفصیلی، توجه به كارهای میدانی، اهتمام به مناطق محروم و حاشیه‌ای، پاسخگویی مستقیم به مردم، استفاده از فناوری اطلاعات، توجه به محیط زیست و توجه به مسائل فرهنگی از اولویت‌های شهرداران كلان شهرها است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: