دوشنبه 02 می 11 | 11:55

برگزاری یک هفته تظاهرات در سوریه

فعالان سوری اعلام کرده‌اند قصد دارند از روز یکشنبه تظاهرات گسترده‌ای را با نام «هفته شکستن تحریم» در سراسر این کشور آغاز کنند.


فعالان سوری اعلام کرده‌اند قصد دارند از روز یکشنبه تظاهرات گسترده‌ای را با نام «هفته شکستن تحریم» در سراسر این کشور آغاز کنند. اعلام این فراخوان پس از آن صورت گرفت که روز جمعه (۹ اردیبهشت) بر اثر تیراندازی به مردم در شهر درعا در جنوب سوریه ۶ نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شدند.


دولت سوریه می‌گوید، این حملات از سوی گروه‌های تروریستی صورت می‌­گیرد که شماری از آن­‌ها پس از دستگیری به ارتباط با خارج از کشور و دریافت اسلحه و پول برای کشتار مردم و نیروهای امنیتی به منظور ایجاد ناآرامی در سوریه اعتراف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان­دهندگان این تظاهرات برای پایان حصر درعا و همچنین دومه در حومه دمشق، پایتخت سوریه، که به گفته آنان در محاصره ارتش قرار دارد، از روز یکشنبه راهپیمایی گسترده­ای را برگزار خواهند کرد.

قرار است، روز یکشنبه تظاهرات در شهر درعا، راهپیمایی دومه روز دوشنبه و تظاهرات در شهرهای مختلف سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار شود. همچنین معترضان پنجشنبه شب نیز مراسمی به عنوان احیاء در سراسر کشور برگزار می‌کنند.

تنش‌ و ناآرامی در سوریه در حالی افزایش یافته است که بشار اسد، رئیس جمهور این کشور چندی پیش از تهیه بسته‌ای برای ایجاد اصلاحات در این کشور خبر داده که به گفته وی درخواست‌های معترضان را برآورده خواهد کرد.

رئیس جمهور سوریه همچنین از عفو عمومی دستگیر‌شدگان در تظاهرات چند هفته گذشته خبر داده است. به گفته وی این بخشش شامل افرادی که علیه کشور و مردم به انجام اقدامات جنایتکارانه اقدام کرده‌اند، نخواهد شد.

به گفته معترضان، صد‌ها نفر در تظاهرات درعا و چندین شهر دیگر کشته شده‌اند. این رویداد­‌ها موجب استعفای ۲۳۰ تن از اعضای حزب بعث سوریه شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.