سه‌شنبه 03 می 11 | 09:50
چرا اسامه حالا کشته شد؟

اوباما و بازی انتخاباتی با جنازه بن لادن

چرا آمریکا پس از حادثه 11 سپتامبر و لشکرکشی به افغانستان و عراق نتوانست اسامه بن لادن را دستگیر و یا به قتل برساند؟ نظریه های متفاوتی در زمینه اختفای ده ساله بن لادن وجود دارد که می تواند زمان قتل رهبر القاعده را مورد تردید قرار دهد.


بهره گیری رهبر القاعده از دو عنصر زمان ومکان برای ضربه زدن به نیروهای آمریکا و غرب مهمترین ویژگی اسامه بن لادن برای مبارزه فرسایشی با آمریکا به شمار می رود. اسامه بن لادن که اهل عربستان سعودی است، پرورش یافته محیط غیر دمکراتیک، قبیله ای و به شدت خشن عربستان است.

اما غرب و آمریکا به جای تلاش برای تغییر محیط سیاسی عربستان وایجاد یک ساختار دموکراتیک در نظام قبیله ای و قرون وسطائی این کشور تنها به ترور اسامه بن لادن بسنده کرده است.

همچنین آمریکایی ها به شدت از مشکلات داخلی رنج می برند، وضعیت اقتصادی اشفته است. رغبت و نشاط سیاسی در بین مردم این کشور در پایین ترین حد خود قرار دارد.

از سوی دیگر قیام ها در کشورهای عربی به شدت به منافع آمریکا در منطقه ضربه وارد کرده و این خطر در برخی از کشورهای عربی از جمله یمن و لیبی وجود دارد که افراطیون زیر لوای القاعده سامان گرفته و بتوانند خطری جدی برای منافع آمریکا و همپیمانان اصلی آنها در منطقه مانند آل سعود ایجاد کنند.

در پاکستان طالبان و تروریست های القاعده روز به روز قدرت می گرفتند و این موضوع به افغانستان این اجازه را نمی دهد که فرایند دموکراتیزه شدن را به درستی تجربه کند. طالبان در افغانستان متاثر از القاعده است و حالا خبر مرگ بن لادن می تواند تا اندازه زیادی همه این دردهای امریکایی ها را درمان کند.

فراموش نکنیم که امریکایی ها قصد دارند در افغانستان طرح تازه ای را حول محور خود مختاری طالبان در مناطق جنوب به اجرا در آورند که اطمینان از مرگ بن لادن و بی صاحب ماندن شبکه تروریستی القاعده می تواند کمک بزرگی به تغییر رویه آن بخش از طالبان که هنوز متاثر از اقدامات جهادی القاعده ای ها هستند به حساب آید.

یکی دیگر ازخاصیت های کشته شدن بن لادن در این موقعیت و یا اعلام خبر کشته شدن این رهبر گروه تروریستی که گفته می شود جسد او در اختیار آمریکایی هاست، انحراف افکار عمومی و حتی انحراف ذهن انقلابیون در کشورهای عربی است.

اما چرا آمریکا پس از حادثه 11 سپتامبر و لشکرکشی به افغانستان و عراق نتوانست اسامه بن لادن را دستگیر و یا به قتل برساند؟ نظریه های متفاوتی در زمینه اختفای ده ساله بن لادن وجود دارد که می تواند زمان قتل رهبر القاعده را مورد تردید قرار دهد.

اولا آمریکا در آستانه برگزاری پر هزینه ترین انتخابات تاریخ ایالات متحده آمریکا قرار دارد و به طور طبیعی، به پیش زمینه های زیادی برای برگزاری با شکوه این انتخابات نیاز دارد. بخشی از این پیش زمینه ها می تواند خروج نیروهای آمریکا از عراق و افغانستان در پایان سال 2011 باشد که در واقع خواست عمومی ملت آمریکاست.

لذا تیم باراک اوباما به ویژه پنتاگون برای توجیه خروج نیروهای خود از افغانستان و عراق نیاز به توجیه افکار عمومی دارد.

یکی از این اقدامات که بر افکار عمومی آمریکا تأثیر فزاینده ای خواهد داشت، مساله دستاورد درباره مبارزه با تروریسم جهانی است. طبیعی است قتل اسامه بن لادن می تواند افکار عمومی آمریکا و غرب را قانع کند که لشکرکشی به عراق و افغانستان بدون دستاورد نبوده است.

موضوع دیگری که به عنوان یک برگ برنده در دست دمکرات ها و تیم باراک اوباما تلقی می شود، بزرگنمایی اهمیت قتل اسامه بن لادن است. بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده هستند که بن لادن سال ها پیش در کوه های «تورا بورا» در افغانستان فوت کرده و در همانجا دفن شده است. اما زمان اعلام مرگ اسامه بن لادن در واقع نوعی بازی تبلیغات انتخاباتی باراک اوباما با جنازه پوسیده اسامه به شمار می رود.

از سوی دیگر، اگر حقیقتا اسامه بن لادن در ده سال توانسته در اسلام آباد پاکستان زندگی کند این امر به نوعی می تواند نشانه ضعف اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا باشد. چگونه می توان تصور کرد که دستگاه های جاسوسی آمریکا و پاکستان به رغم حضور گسترده نظامی در اسلام آباد نتوانستند در طول این ده سال محل اختفای بن لادن کشف کنند؟

سوال دیگری که مطرح می شود، این که چرا نیروهای مشترک آمریکا و پاکستان که در ترور اسامه بن لادن شرکت داشتند او را زنده دستگیر نکردند؟

طبیعی است، دستگیری زنده اسامه بن لادن می توانست به کشف زوایای پنهان حادثه تروریستی 11 سپتامبر و سایر عملیات تروریستی کمک کند. لذا موضوع قتل اسامه بن لادن یک پروسه کاملا تبلیغاتی برای پیروزی دوباره باراک اوباما در انتخابات سال 2012 ریاست جمهوری آمریکا به شمار می آید.

همچنین خبر کشته شدن اسامه بن لادن می تواند به بهبود وضعیت دلار آمریکا در جهان و سرانجام خروج اقتصاد شکننده و فلج آمریکا از رکود فعلی کمک کند، زیرا با اعلام خبر کشته شدن اسامه بن لادن قیمت دلار در سطح جهان افزایش یافت.

هرچند رقبای انتخاباتی باراک اوباما از حزب جمهوریخواه در ماه های آینده واقعیت های پشت پرده قتل اسامه بن لادن را فاش خواهند کرد، ولی گویا این پروسه تبلیغاتی کارآیی خود را از دست داده است.

در چنین فرایندی جهان در آستانه آغاز مبارزه انتخاباتی میان دو حزب رقیب دمکرات و جمهوریخواه آمریکا، شاهد شکل گیری پروسه های تبلیغاتی گوناگونی خواهد بود. هر یک از دو حزب تلاش خواهند کرد تا دستاوردهای خود را برای ملت آمریکا بزرگنمایی کنند تا رأی های بیشتری را جذب کنند.

در این بازی تبلیغاتی، طبیعتا نباید نقش سیاسی لابی صهیونیستی و نقش تبلیغاتی هالیوود را نادیده گرفت، زیرا صهیونیست ها و کارگردانان هالیوود تأثیرگذارترین عناصر انتخابات آمریکا هستند.

به هر تقدیر اسامه بن لادن و اقدامات او و اخبار منتسب به او در یک دهه گذشته جنجال افرین بوده اند و به بهانه همو بوده است که دو جنگ بزرگ در منطقه خاورمیانه درگرفته است.

شاید بن لادن قبلا کشته شده و حالا خبر آن اعلام می شود. شاید هم مقامات آمریکایی و پاکستانی می دانستند که بن لادن در کجا مخفی شده اما زمان را برای کشته شدن او مناسب نمی دانسته اند. به هرحال زمان کنونی برای کشته شدن بن لادن زمان خیلی خوبی به نظر می رسد.

شاید آمریکایی ها سناریویی را از اعلام خبر مرگ بن لادن دنبال می کنند. جزئیات مربوط به کشته شدن بن لادن را باید از دهان باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که قرار است درباره آن سخنرانی کند شنید اما به هر روی اگر همزمانی مرگ بن لادن با وقایع مهم روزگار ما تصادفی بوده باشد و سناریویی پشت آن قرار نداشته باشد واقعا باید به خوش شانسی آمریکایی ها غبطه خورد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: