سه‌شنبه 03 می 11 | 10:57

برترين فيلم‎ها از نگاه هيئت اسلامی هنرمندان معرفی شدند

يلم سينمايي «گلوگاه شيطان» جايزه ويژه هيئت اسلامي هنرمندان را از آنِ خود كرد و فيلم‌هايي چون «اخراجي‌ها3»، «پايان‌نامه»، «33 روز»‌، «راه آبي ابريشم» و «خاك و آتش» به‎عنوان فيلم‌هاي برتر بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر برگزيده شدند.


مراسم تقدير از فيلم‌هاي سينمايي برگزيده در سال 89 از سوي هيئت اسلامي هنرمندان عصر ديروز در سالن وزارت ارشاد برپا ‌شد.

بنابراين گزارش، در اين مراسم كه با حضور هنرمندان سينما برگزار شد، سجادپور طي سخناني به ذكر تاريخچه‌اي از راه‌اندازي هيئت اسلامي هنرمندان پرداخت و گفت:‌ عضويت در اين هيئت دو شرط محتوايي و ساختاري را به همراه داشت كه شرط محتوايي آن تبعيت از مقام معظم رهبري است و شرط ساختاري آن نيز اين است كه عضو اين هيئت بايد در يكي از شاخه‌هاي هنري شناخته شده، فعاليت كند.

وي ادامه داد: اين هيئت در برخي سال‌ها جوايزي به برگزيدگان اهدا كرده و برخي سال‌ها هم اهداي جوايز صورت نگرفته است اما امسال سالي است كه ما حس كرديم آثار بسيار هستند و برخي از آنها در اصلي‌ترين جشنواره سينماي ايران، درست مورد داوري قرار نگرفتند.

سجادپور تصريح كرد: ما پس از رأي‌گيري به نتيجه‌هاي فعلي رسيديم كه در دو بخش جوايز اصلي و جوايز تقديري برندگان اعلام مي‌شوند.

وي ادامه داد: براي سينما و تمامي هنرها به آرمان‌ها و ايده‌آل‌هايي معتقديم كه جملگي برگرفته از مانيفست مقام معظم رهبري است و در اين ميان خود را از هرگونه موضع‌گيري ديگري مبرا مي‌دانيم و نيازي به موارد تكميلي احساس نمي‌شود.

وي ادامه داد: مايه افتخار ماست كه رهبر ولايي ما مانند يك استاد خبره مي‌توانند معلم فرهنگي ما باشند و همه ما سعي مي‌كنيم اين آرمان‌ها را حفظ كنيم.

سجادپور در پايان سخنان خود گفت: بخشي از مراسم امروز نيز ابراز همدردي با ملت‌هاي آزادي‎خواه است. قاطبه هنرمندان ما به حد لازم در اين ماجرا ورود پيدا نكرده‌اند البته برخي فكر كردند حضورشان در كنار مردم كافي است اما بايد بدانند كه همواره بايد جايگاه خاص خود را داشته باشند.

در ادامه اين مراسم با حضور سيداحمد ميرعلايي، هاشم ميرزاخاني، جمال شورجه و محمدرضا عباسيان برگزيدگان حائز شرايط دريافت لوح تقدير از سوي هيئت اسلامي هنرمندان به ترتيب حروف الفبا به اين شرح اعلام شدند:

حسن نجفي (آسمان هشتم)، احمدرضا معتمدي (آلزايمر)، نادر مقدس (ارتباط خانوادگي)، محمدهادي كريمي (برف روي شيرواني داغ)، عطاءالله سلمانيان (پرنده‌باز)، محمدرضا اسلاملو (جعبه سياه) و محمدابراهيم معيري (گلوگاه).

در ادامه، پس از قرائت بيانيه هيئت داوران هيئت اسلامي هنرمندان گروه تواشيح محراب به اجراي برنامه پرداختند و پس از آن با حضور سيد عليرضا سجادپور، محمدحسين نيرومند، حجت الاسلام انصاري و حسن عباسي جوايز برگزيدگان به شرح زير اهدا شد:

جمال شورجه براي فيلم سينمايي (33 روز) به خاطر پرداخت هنرمندانه به وقايع مقاومت لبنان

مسعود ده‌نمكي براي فيلم سينمايي (اخراجي‌ها 3) به خاطر جسارت در دستمايه قراردادن موضوع انتخابات رياست جمهوري با هدف شفاف‌سازي وقايع سال 88

حامد كلاهداري براي فيلم سينمايي (پايان‌نامه) به خاطر جسارت ويژه و ورود به سينماي سياسي با صراحت بيان و بيان فتنه‌هاي سال 88

مهدي صباغ‌زاده براي فيلم سينمايي (خاك و آتش) به خاطر پرداخت داستاني تاريخي در جهت احياي غرور ملي و ايجاد فضاي بيداري

محمدرضا بزرگ‌نيا براي فيلم (راه آبي ابريشم) به خاطر ارائه ساختار پيشرفته و ايجاد غرور ملي در سطح بين‌المللي

همچنين هيئت داوران هيئت اسلامي هنرمندان جايزه ويژه خود را به حميد بهمني براي فيلم «گلوگاه شيطان» به خاطر پرداختن به 8 سال دفاع مقدس و دلاوري‌هاي رزمندگان آن دوران اهدا كردند.

در پايان اين مراسم فيلم سينمايي «گلوگاه شيطان» براي حاضران به نمايش درآمد.

  1. مجتبی صمدی
    4 می 2011

    یک مشت ادم که فیلم یک حبه قند را متوجه نمی شوند می رند به فیلم پایان نامه توجه می کنند!
    آدم چی بگه

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: