دوشنبه 29 ژوئن 09 | 11:52

آماده کمک به ایرانی ها هستم

يه گفته پيتر آكرمان، يكي از بنيان‌گذاران مركز بين المللي مناقشات غير قهرآميز در واشنگتن كه در سال 2005 در دبي براي گروه‌هاي اپوزيسيون فعال ايران جلسات توجيهي برگزار كرده است، گفت: اگر اين حركت آنگونه تعريف شده است كه بيشتر به صورت تظاهرات و اغتشاشات خياباني عليه پليس باشد، ممكن است كه به ضد و خورد هاي خشونت آميز ختم شود يا ختم نشود كه اين با شكست اپوزيسيون پايان خواهد پذيرفت.


جین شارپ

جین شارپ

جین شارپ 81 ساله با خطاب قرار دادن اغتشاشگران اعلام كرد كه وی آماده است به آنها كمك كند تا بتوانند بیشتر بر روی اعتراضات متمركز شوند.

به گزارش رجانیوز، جین شارپ پدرخوانده روشنفكران مخملی در یك گفتگوی تلفنی با آسوشیتدپرس اعلام كرد كه مقالات وی به زبان فارسی در روی اینترنت برای استفاده معترضان وجود دارد.

دستور العمل ها و راهنمایی های جین شارپ دقیقاٌ مانند دفترچه راهنمایی است كه فعالان صربستان برای سرنگون كردن دولت میلوسوویچ در یوگسلاوی در سال 2000 میلادی از آن بهره های فراوانی برده‌اند.

جین شارپ كه بیش از 30 سال در دانشگاه هاروارد تحقیقات انجام داده است، با ارائه راهنمایی به فعالان جنگ های روانی و انقلاب های مخملی در شرق اروپا كمك فراوانی كرده است که از آن جمله می توان به انقلاب های مخملی “انقلاب گل رز” در گرجستان و انقلاب نارنجی در اوكراین اشاره كرد.

شارپ و برخی دیگر شاگردان وی با حمایت از اغتشاشگران اعلام كردند كه اغتشاشگران باید از روش‌های متنوعی استفاده كنند و از دیگر روش ها نیز بهره بگیرند و تنها به تظاهرات خیابانی قانع نشوند.

یه گفته پیتر آكرمان، یكی از بنیان‌گذاران مركز بین المللی مناقشات غیر قهرآمیز در واشنگتن كه در سال 2005 در دبی برای گروه‌های اپوزیسیون فعال ایران جلسات توجیهی برگزار كرده است، گفت: اگر این حركت آنگونه تعریف شده است كه بیشتر به صورت تظاهرات و اغتشاشات خیابانی علیه پلیس باشد، ممكن است كه به ضد و خورد های خشونت آمیز ختم شود یا ختم نشود كه این با شكست اپوزیسیون پایان خواهد پذیرفت.

همچنین پاپوویک، یكی از بنیان‌گذاران گروه های مقاومت دانشجویی صربستان خطاب به اغتشاش‌گران ایران گفت: این معترضان باید خود را برای مدت طولانی مقاومت آماده كرده و از تاكتیك های با ریسك پایین استفاده كنند.

وی به عنوان نسخه عملیاتی به كاربران سایت تویتر پیشنهاد كرد چراغ های جلوی ماشین خود را به عنوان اعتراض روشن نگه داشته و در كنار خیابان‌ها با بالا گرفتن قرآن کتاب آسمانی خود به روی سر به اعتراض‌ها ادامه دهند البته باید همزمان كارهای دیگری هم انجام دهند.

وی چند تاكتیك را به اغتشاشگران پیشنهاد كرده است:

لباس سبز بپوشند و به دادن شعارهای اول انقلاب مبادرت كنند.

پاپویك كه در حال حاضر به عنوان یكی از اعضای ثابت مركز فعالیت های استراتژیك در بلگراد مشغول به كار است، خطاب به اغتشاشگران گفت: شرایط فرهنگی و موقعیت‎ها برای اعتراضات متفاوت است اما اصول یكی است.

وی اجتناب نیروهای امنیتی در سركوب اغتشاشگران در اوكراین و گرجستان را باعث پیروزی انقلاب در آن كشورها دانست و گفت: تاكتیك های منسجم و مقتدر نیروهای امنیتی ایران باعث شده است كه تردیدهایی در موفقیت “انقلاب سبز” موسوی به‌وجود آید.

به گفته میخائیل پوگربینسكی یكی از تحلیل گران اوكراینی، “نخبگانی كه در دولت اوكراین به‌سر می بردند از فعالان اپوزیسیون جدا بودند و خطری آنها را تهدید نمی كرد. اعمال خشونت و سركوب، كمبود دسترسی به رسانه و برهم خوردن یكپارچگی و اتحاد معترضان در ایران، شانس این افراد را به حداقل كاهش داده است.”

رهبران ایرانی شواردنادزه نیستند كه قدرتش واقعاً ضعیف بود، دولتمردان ایرانی از حمایت مردمی قوی برخوردار هستند كه كنترل وضعیت و موقعیت های گوناگون را در اختیار دارند، ارتش ایران متشکل از ناراضیان و شورشیان نیست، در صورتی كه در زمان شواردنادزه در انتخابات نوامبر ۲۰۰۳ و در پی وقوع انقلاب رنگی در گرجستان، شورشیان نظامی نقش مهمی را دركودتا به عهده گرفتند و سهم به‌سزایی ایفا كردند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.