جمعه 06 می 11 | 19:37

رئيس نمايشگاه کتاب: نمايشگاه محل پز بدحجابي نيست

معتقدم نمايشگاه‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه صرفا يك آوردگاه فرهنگي باشد نمايشگاه محل پز بدحجابي نيست، تعداد معدودي از بازديد كنندگان با حجاب بد در نمايشگاه حاضر شدند از اين امر راضي نيستيم البته غرفه‌داران و متصديان غرفه نسبت به گذشته مراعات بيشتري را مي‌كنند اما باز هم بي‌نياز از تذكر نيستند البته برخي از بازديد كنندگان از روي ناآگاهي و براي تفريح به نمايشگاه مي‌آيند اما نمايشگاه صرفا براي تفريح نيست.


در نمايشگاه كتاب نشست خبري بهمن دري رئيس نمايشگاه بيست و چهارم كتاب تهران لحظاتي پيش در دفتر رياست نمايشگاه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد و دري به سؤال خبرنگاران پاسخ داد.
در ابتداي اين نشست بهمن دري با اشاره به اينكه ايام سوگواري فاطميه گفت: امروز روز سوم برپايي نمايشگاه كتاب است، سه روز از ايام نمايشگاه كتاب را به بزرگداشت ايام فاطميه اختصاص داده‌ايم از اين رو ساعت بازديد شب را، يك ساعت افزايش داده‌ايم ولي براي پاسداشت و گراميداشت حضرت فاطمه (س) فردا شنبه صبح نمايشگاه تعطيل خواهد بود و ساعت 13 نمايشگاه آغاز به كار خواهد كرد اما همچنان تا ساعت 21 باز خواهد بود.
رئيس نمايشگاه كتاب تهران در ادامه افزود: دليل اين امر اين است كه غرفه‌اي ويژه در نمايشگاه به كتاب‌هايي كه طي سال‌هاي اخير در رابطه با حضرت زهرا (س) با رويكرد حجاب و عفاف منتشر شده اختصاص داده و در يكي از غرفه‌ها در سالن شبستان عرضه مي‌شود كه اين امر مورد استقبال فراوان نيز قرار گرفته است. اين امر باعث شد اين غرفه را در سالن نمايشگاهي كه دو روز ديگر افتتاح خواهيم داشته باشيم.

تخلف ناشران و تذكر لساني ارشاد
وي در مورد تخلفات برخي از ناشران طي سه روز گذشته عنوان كرد: تخلف ويژه‌اي نداشتيم، اما برخي ناشران تذكر لساني گرفتند، يك مورد همان نشر تيمورزاده است كه تخلف اين ناشر، نمايشگاهي است به دليل اينكه در بخش دانشگاهي با اينكه بزرگترين غرفه را به او اختصاص داديم اما باز مرتكب تخلف شد و كتب 6 سال اخير خود را ارائه داد كه اين امر با ضوابط مغاير است چرا كه ناشران بايد كتاب‌هاي سه سال اخير خود را ارائه كنند.
دري افزود: اين ناشر در بخش‌هاي كودك و آموزشي غرفه دارد و در حال حاضر فعاليت مي‌كند اما در بخش دانشگاهي دچار تخلف شده كه در حالت تعليق به سر مي‌برد.

كتاب‌هاي جمع‌آوري شده از نمايشگاه
وي در مورد آثار ضاله جمع‌آوري شده توضيح داد: در اين مورد مدير كميته ارزشيابي (حميدزاده) پاسخگو خواهد بود چرا كه تمام كميته‌ها لحظه به لحظه گزارش ارائه مي‌دهند هر شب هم همه مديران كميته‌ها و مسئولين جلسه دارند اما در اين رابطه گزارشي به بنده رسيده است.
دري ادامه داد: كتاب‌هايي كه درباره ترويج ضاله، دين‌هاي ساختگي، عرفان‌هاي نوظهور باشد جمع‌آوري آنها مربوط به امروز نيست چرا كه پيش از برگزاري نمايشگاه اين امر به ناشران ابلاغ شده بود و جزء آئين نامه و تخلفات نمايشگاهي است كه بايستي رعايت شود اگر اين نكته نباشد دو نكته اتفاق مي‌افتد اول اينكه كتاب متخلف جمع‌آوري مي‌شود و ديگر به ناشر تذكر داده خواهد شد؛ در حال حاضر تعدادي از كتاب‌هاي منتشر شده آثاري هستند كه داراي مجوز نبودند يا به عبارتي به صورت ريسوگراف چاپ شده و قطعا با ناشر برخورد خواهد شد.

شبكه‌هاي زير زميني نشر
رئيس نمايشگاه بيست و چهارم كتاب تهران اظهار داشت: اين شبكه‌هاي زيرزميني مافيايي در اين زمينه نيستند بلكه بيشتر رويكرد آنها اقتصادي است، احساس مي‌كنند كتاب‌هايي كه در اين زمينه مي‌‌تواند مورد توجه قرار گيرد و منع قانوني براي نشر دارد معمولا آن را بصورت ريسوگراف عرضه مي‌كنند گرچه ممكن است دسته‌هاي پنهاني هم پشت سر اين ماجرا باشد كه طبعا چون نمايشگاه آوردگاه فرهنگي است با آن برخورد خواهيم كرد.

شركت‌هاي هرمي و ناشران
به گفته وي در شركت‌هاي هرمي افراد مختلف و انواع و اقسام مشاغل حضور داشتند از ناشر تا معلم، يك ناشر بود كه با وي برخورد شد البته ناشراني كه مشابه او هم باشند با آنها برخورد خواهد شد، اين ناشر سابقه قبلي هم داشت و دستگير شده و با قيد وثيقه در آستانه آزادي به سر مي‌برد.

اجراي ضوابط و اختلاف نظر
دري در ادامه خاطرنشان كرد: روابط نمايشگاه يك بند و يك تبصره ندارد كه تنها مربوط به كتاب‌هاي سه سال اخير باشد، ممكن است مرجعي قضايي نسبت به نويسنده و ناشري به ما اطلاع رساني كرده باشد كه ما براساس او با كتاب يا ناشر و نويسنده برخورد مي‌كنيم.
وي افزود: در حال حاضر در اين سه روز برگزاري به نسبت مشابه كمترين برخورد در زمينه جمع‌آوري كتاب صورت گرفته عمدتا كتاب‌ها با رويكرد فرهنگي مورد توجه قرار گرفته ضمن اينكه برخي از كتاب‌هايي كه جمع‌آوري شده احراز شرايط نكرده‌اند برخي كتاب‌ها به دليل اينكه مربوط به سه سال اخير نيست جمع‌آوري شده‌آند البته منع محتوايي نداشته‌اند.

رقم برگزاري و هزينه نمايشگاه كتاب
دري در مورد ميزان هزينه اجرا و برگزاري نمايشگاه كتاب پاسخ داد: به دليل هزينه‌هاي شناور نمايشگاه در آغاز مسير برآورد هزينه‌ها امكان‌پذير نيست چرا كه ما يك هزينه كلي در نظر مي‌گيريم از جمله اجاره مصلي كه بالغ بر يك ميليارد و 200 ميليون تومان براي 10 روز است، سازه‌هايي كه به صورت موقت نصب مي‌شود رقم قابل توجهي را به خود اختصاص داده كه اين رقم هنوز پرداخت نشده اما در حال رايزني براي تخفيف و كاهش رقم هستيم البته سعي شده در سال جديد نسبت به سال گذشته صرفه‌جويي توام با تدبير صورت گيرد.

مكان دائمي نمايشگاه و ماجراي پارك چيتگر
معاون فرهنگي وزير ارشاد درباره اين موضوع بصورت كامل پاسخ گفت و اظهار داشت: در رابطه با محل دائمي نمايشگاه تهران همه به يك امر اذعان دارند اما ما در مصلي به دليل اينكه اين مكان براي نمايشگاه ساخته نشده و يك محل موقت محسوب مي‌شود و با پايان ساخت و ساز و قرائت صيغه مسجد در آن عملا برپايي نمايشگاه را در آن غيرممكن مي‌دانيم بنابراين بايد به فكر احداث محل دائمي براي نمايشگاه كتاب باشيم در دوره جديد محل دائمي نمايشگاه به شدت مورد پيگيري قرار دادم و پيشنهادات خود را كه مبتني بر پيشنهادات كارشناسي شده و ميداني بود به دكتر محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور ارائه داديم.
رئيس نمايشگاه بيست و چهارم كتاب تهران افزود: پاسخي كه ازجانب رئيس جمهور به ما داده شد اين بود كه بايد كار كارشناسي بيشتري صورت گيرد، دليل اينكه ما در حال حاضر مشكل زمين داريم يعني اگر زمين تأمين شود با همين ظرفيت‌هاي وزارت ارشاد مي‌‌توانيم نمايشگاه را احداث كنيم البته ممكن است چند سال همين امر به طول انجامد حتي ممكن است به دوران مسئوليت بنده هم نرسد اما به جد پس از آن هم پيگيري خواهم كرد تا كار براي ساير افراد تسهيل شود.
دري گفت: چهار مكان مورد توجه قرار گرفته كه داراي معايب و محاسني است معايب عبارتند از: دوري از شهر، رفت و آمد، عدم استفاده از ناوگان و وسايل نقليه عمومي در عين حال نقاط قوتي هم دارد به دليل وسعت زياد اين مكان‌ها را طي نامه‌اي از طريق وزير به رئيس جمهور با ارائه مطالبي تقديم كرديم، گفته شد در كارگروه دولت اين مسئله مطرح مي‌شود تا از ميان اين چهار مكان يكي انتخاب شود.
دري بيان كرد: يكي از آن مكان‌ها اراضي و تپه‌هاي عباس‌آباد بود، ديگري شهر آفتاب، مجتمع امام خميني در كنار مصلي و مورد آخر پرند بود.
وي در ادامه خاطرنشان كرد: از اين چهار مورد در اين نامه ارسال شده، مواردي تحت عنوان معايب، محاسن و هزينه‌ها آورده شد براي هر كدام هم محاسني را نگاشتيم.
به گفته دري در مورد معايب عنوان شد كه بايد به گونه‌اي نمايشگاه را احداث كنيم كه چند سال و يك چشم‌انداز 20 ساله را مدنظر داشته باشيم پاسخ اين بود كه اين موضوع از همه جنبه‌هاي مورد كارشناسي قرار گيرد و در كارگروه كتاب دولت اين امر بررسي شود
دري افزود: در هنگام برپايي نمايشگاه بيست و چهارم كتاب تهران و در مراسم افتتاحيه پيش از سخنان رئيس جمهور به ايشان عرض كردم كه اگر مصلحت مي‌دانيد در رابطه با محل دائمي نمايشگاه صحبت ويژه‌اي شود؛ رئيس جمهور خود عنوان و پيشنهاد دادند كه من محل چيتگر را هم توصيه مي‌كنم و دولت هم همه هزينه‌هاي احداث اين نمايشگاه را پرداخت خواهد كرد.
در در ادامه عنوان كرد: اما رئيس جمهور همواره بر كار كارشناسي ويژه تأكيد داشتند.
وي تصريح كرد: اما سوال اينجاست كه براي برپايي نمايشگاه كتاب در چيتگر بايد درختان قطع شوند اين يكي از نقاط ضعف است چرا كه ما هيچ محلي را انتخاب نخواهيم كرد مگر اينكه معايب و محاسن را احصا كنيم؛ هر محلي كه نقاط قوت فراوان داشت و در ادامه از نقاط ضعف كمتري برخوردار بود انتخاب خواهد شد و با اعتبارات رئيس جمهور اقدام خواهيم كرد.
وي درباره اين امر در ادامه گفت: اعتباري كه ما در اين مورد خواسته‌ايم حدود 200 ميليارد ريال است.
رئيس نمايشگاه كتاب تهران در ادامه ضمن تأكيد بر اينكه تكليف شهر آفتاب چه خواهد شد گفت: آنچه شهرداري مي‌سازد نمايشگاه كتاب نيست، نمايشگاه تخصصي فرهنگي است اما آنچه كه مدنظر ماست احداث محل دائمي براي نمايشگاه كتاب است كه ممكن است چند منظوره هم باشد.
وي در ادامه افزود: هيچ اصرار و تأكيدي در انتخاب محل نيست اگر معايب داشته باشد نه يك ريال هزينه خواهيم كرد و نه آن محل را بر مي‌گزينيم.
وي در ادامه يادآور شد: در حال حاضر در مصلي براي 10 روز ساخت و ساز صورت مي‌گيرد اما پس از آن و با اتمام نمايشگاه تمام ساخته‌ها جمع مي‌شوند كه اين امر خود هزينه‌اي بيهوده است كه مي‌توان آن را صرف ساخت يك محل دائمي كرد.
دري در ادامه درباره محل پارك چيتگر و اينكه نظر شخص شما چيست پاسخ داد: ابتدائا بايد معايب و محاسن اين چند مكان كارشناسي شود هر كدام عيب كمتر و محاسن بيشتري داشت انتخاب مي‌شود.

وضعيت عفاف و پوشش افراد در نمايشگاه
دري درباره پوشش افراد در نمايشگاه ابراز داشت: آنچه مسلم است اين است كه نمايشگاه كتاب، نمايشگاه كتاب جمهوري اسلامي ايران است يعني حريم جمهوري اسلامي ايران؛ پس بايد ضوابط قانوني جمهوري اسلامي رعايت شود، اگر قرار باشد يك بستري را فراهم كنيم و در آنجا قوانين و مقررات نظام مورد تخطي قرار گيرد و با بي‌توجهي از آن عبور شود با آن برخورد خواهد شد.
وي گفت: معتقدم نمايشگاه‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه صرفا يك آوردگاه فرهنگي باشد نمايشگاه محل پز بدحجابي نيست، تعداد معدودي از بازديد كنندگان با حجاب بد در نمايشگاه حاضر شدند از اين امر راضي نيستيم البته غرفه‌داران و متصديان غرفه نسبت به گذشته مراعات بيشتري را مي‌كنند اما باز هم بي‌نياز از تذكر نيستند البته برخي از بازديد كنندگان از روي ناآگاهي و براي تفريح به نمايشگاه مي‌آيند اما نمايشگاه صرفا براي تفريح نيست.
رئيس نمايشگاه كتاب اضافه كرد: براي ما حجاب و رعايت عفاف شرط اصلي است، نمايشگاه را براي ارتقا معرفت ديني برپا مي‌كنيم، يكي از شاخصه‌هاي اين ارتقا معرفت ديني رعايت و حفظ حجاب است اگر قرار باشد اين اتفاق رخ ندهد پس نبايد نمايشگاه برگزار كنيم.
دري در ادامه اظهار داشت: قداست نمايشگاه همانند شبستان‌هاي مشهد است بايد مثل آن مكان برخي موارد رعايت شود.
وي در مورد تذكر به غرفه‌داران ادامه داد: 99 درصد ناشران اين محق را رعايت كردند اما عدم رعايت حجاب از سوي غرفه‌داران تخلف محسوب شده و با آن برخورد مي‌شود، در بخش كودك و نوجوان، بين‌الملل و شبستان به غرفه‌داران تذكراتي داده شده است.

تخلفات سال گذشته ناشران مدنظر قرار نگرفته است
دري در مورد اختصاص غرفه‌ها و رابطه آن با ارائه به ناشران ابراز داشت: قطعا بايد اين ماجرا تأثيرگذار مي‌بود اما ما اين مهم را اعمال نكرديم چرا كه اگر قرار بود تخلفات سال گذشته ناشران مدنظر قرار گيرد بايد 50 ناشر از نمايشگاه امسال محروم مي‌شدند؛ كوچك و بزرگ بودن غرفه‌ها جنبه تخلفي ندارد بلكه كمي است؛ سال گذشته حدود 2 هزار ناشر در اين محيط جاي گرفتند اما امسال شاهد حضور دو هزار و 411 ناشر هستيم.

توضيحات دري در مورد آئين‌نامه حضور ناشران و حضور انتشارات تيمورزاده
وي در مورد آمار اين انتشارات گفت: مرجع ما خانه كتاب است از سالي كه مقررات اجازه مي‌دهد آمار ارائه شده، اما امروز بزرگترين غرفه در اختيار اين ناشر قرار گرفته است.
وي در مورد برخورد حراست نمايشگاه هم گفت: بخش داخلي توسط 4 تشكل اداره مي‌شود دانشگاهي، آموزشي، عمومي و كودك و نوجوان اما اين ناشر تيمورزاده در بخش دانشگاهي حضور دارد و برخورد با وي از طريق تشكل دانشگاهي صورت مي‌گيرد اما هنوز نمايشگاه برگزار نشده اين ناشر عنوان مي‌كند كه هزار و 200 عنوان كتاب دارد اما ضوابط چيز ديگري است.

بخش سالن ويژه و كتاب‌هاي ويژه و زمان افتتاح
دري در اين راستا افزود: روز گذشته بازديدي از سالن ويژه داشتيم اما از آن راضي نبودم چرا كه هرگز به دنبال تبليغ ارشاد نيستيم، زحمات فراواني كشيده شده بود و در حال حاضر سالن آماده افتتاح است اما احساس مي‌كنم اين سالن جنبه تبليغ معاونت فرهنگي است كه بنده در پي اين تبليغ نيستم.
وي اضافه كرد: 2 روز اين برنامه و موارد مدنظر و اجراي آنها طول خواهد كشيد، پس از ايام فاطميه و احتمالا در روز دوشنبه بخش ويژه افتتاح خواهد شد.

آمار بازديد كنندگان
دري در مورد ارائه گزارشي در مورد آمار بازديدكنندگان خاطرنشان كرد: آمار بازديد كنندگان به چند طريق حاصل مي‌شود اما بنده اسير آمار نيستم؛ اما براي بنده يك نفر هم به نمايشگاه بيايد قابل احترام است اما دوستاني كه سال گذشته هم نمايشگاه را رصد كرده‌اند، بخش مانيتورينگ مصلي و مسئولين مترو آمار بازديد كنندگان را از نمايشگاه بيست و چهارم را نسبت به سال گذشته قابل توجه دانسته و از افزايش آن سخن مي‌گويند.

عرضه بن‌هاي دانشجويي
دري در مورد ميزان و عرضه بن‌هاي دانشجويي تأكيد كرد: 2 ميليارد تومان به اين بخش اختصاص يافته بود، بسياري از اداره كل استان‌ها با دانشگاه ها ارتباط برقرار كرده و از طريق آنها به بسياري از دانشگاه‌ها بن‌كارت الكترونيكي عرضه كرديم كه ميزان آن طي سه روز گذشته بالغ بر 3 ميليارد تومان است.
اختصاص اين بن به دانشجويان، تجهيز كتابخانه‌هاي دانشگاهي و كتابخانه‌هاي بزرگ از موارد عرضه آنها بود كه همچنان ادامه دارد.
وي گفت: دانشگاه 28 استان بن الكترونيكي خود را كه صادر شده بود دريافت كرده‌اند براي بالغ بر 60 هزار و 800 زوج دانشگاه بن الكترونيكي صادر كرده‌ايم كه اين ميزان بيش از يك ميليارد و 250 ميليون تومان است.

ارائه و عرضه كتاب‌هايي با موضوع جنگ نرم
دري در مورد عرضه كتاب‌هايي با موضوع جنگ نرم در نمايشگاه يادآور شد: حدود 10 ناشر در بخش داخلي با ارائه 250 كتاب در حوزه جنگ نرم فعاليت مي‌كنند، و قرار است كتاب‌هاي برجسته جنگ نرم كه سال گذشته منتشر شده در بخشي عرضه شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: