شنبه 15 می 10 | 09:09

گل و بلبل، جایگزین عکس و نام شهدا در تهران!

سازمان زیبا سازی شهرداری تهران در بعضی از مناطق شروع به پاک کردن تصاویر شهدای دفاع مقدس و انقلاب کرده است و به جای آنها نقاشی گل و بلبل را در دستور کار خود قرار داده است. البته بدیهی است که تصویر کردن چنین نقش‌هایی روی در و دیوار شهر موجب زیبایی و بالابردن جلوه‌های […]


سازمان زیبا سازی شهرداری تهران در بعضی از مناطق شروع به پاک کردن تصاویر شهدای دفاع مقدس و انقلاب کرده است و به جای آنها نقاشی گل و بلبل را در دستور کار خود قرار داده است. البته بدیهی است که تصویر کردن چنین نقش‌هایی روی در و دیوار شهر موجب زیبایی و بالابردن جلوه‌های بصری در دید شهروندان می‌شود و اقداماتی این چنین که به دست نیروهای زحمتکش شهرداری هم اکنون در نقاط مختلف شهر همچون بوستان‌ها و بزرگراه‌ها در حال انجام است قابل تقدیر است.
اما تصاویری از نمادهای پایداری در سطح شهر بی‌شک دارای جنبه‌های مختلف فرهنگی و مؤثر است. کمترین عکس العمل مخاطبان‌ به ویژه نسل سومی‌ها که فضای آن دوران را درک نکرده‌اند در تماشا کردن این تصاویر می‌تواند این باشد که در ذهنشان این سؤال به وجود می‌آید که چرا نقش این شهدا بر در و دیوارهای شهر ماندگار شده است؟

تصویر شهید هادی محبی دانشجوی شهیدی که در راه فریضه امر به معروف و نهی از منکر در ماه مبارک رمضان سال 78 – همین ده سال قبل- به شهادت رسید یکی از این نمونه‌هاست که پاک شده است.

همچنین، بنر بزرگ تقاطع شهید همت و گاندی که تصویر شهید حاج ابراهیم همت بر آن نقش بسته بود و عکس‌هایی که در اتوبان شهید باقری بر دیوار‌ها نگاشته شده بود را دیگر این روزها نمی‌توان دید.

علاوه بر این موضوع در مناطقی از شهر تهران که عمدتاً در محدوده بالای شهر هستند نام خیابان‌ها و کوچه‌ها تغییر کرده است. در این مناطق نام کوچه‌ها از اسامی شهدا به اسامی دیگری همچون نام گل‌ها تبدیل شده است. از شهرداری تهران که همواره تلاش کرده است در راستای حفظ ارزش های دفاع مقدس گام بر دارد انتظار می‌رود که با تعمق بیشتری در این مورد گام بردارد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.