یکشنبه 08 می 11 | 16:05

آمریکا و مواجهه با چالش‌های خطرناک‌تر از القاعده

زمانی کشته شدن سرکرده گروه القاعده بزرگترین چالش آمریکا در جهان و خاورمیانه محسوب می‌شد اما تحولات جدید نشان می دهد که کاخ سفید با چالش‌های خطرناک‌تر و بزرگتر از القاعده و فعالیت‌های گروههای تروریستی روبرو است.


زمانی کشته شدن سرکرده گروه القاعده بزرگترین چالش آمریکا در جهان و خاورمیانه محسوب می‌شد اما تحولات جدید نشان می دهد که کاخ سفید با چالش‌های خطرناک‌تر و بزرگتر از القاعده و فعالیت‌های گروههای تروریستی روبرو است.

به گزارش روزنامه شیکاگو تریبیون، در چند سال اخیر مقامات نظامی و غیرنظامی آمریکا بارها بر این موضوع تاکید کرده‌اند که القاعده و فعالیتهای گسترده‌اش در خاورمیانه و جهان بزرگترین تهدید برای امنیت ملی این کشور محسوب می‌شود. اما به دنبال کشته شدن اسامه بن‌لادن با اندکی بررسی به این نتیجه می‌رسیم که اکنون کاخ سفید با چالش‌های جدی‌تر از القاعده و فعالیت‌های گروههای افراطی مواجه است. نیروهای آمریکایی در حالی به محل اختفای بن لادن حمله کردند و به زندگی سرکرده القاعده پایان دادند. به گفته بسیاری از کارشناسان آمریکا نمی‌تواند در حال حاضر به دلیل کشته شدن بن‌لادن شادمان باشد. “استیو بنت” استاد دانشگاه پنسیلوانیا گفت: بن‌لادن مدتهاست به مهره سوخته‌ای تبدیل شده است. کاخ سفید در حال حاضر با چالش‌هایی مواجه است که تهدیدی جدی‌تر برای امنیت ملی آمریکا محسوب می‌شود.

از جمله این تهدیدها می توان به پیامدهای ناآرامی‌های جهان عرب اشاره کرد که می‌توانند باعث خدشه دار شدن جدی امنیت ملی آمریکا شود. یک دهه پیش القاعده برای مردم آمریکا تهدید جدی بود اما در این مقطع زمانی آنچه مقامات آمریکایی را بیش از پیش نگران کرده، ظهور چالش‌های جدیدی است که با سیاست‌های دهه گذشته همخوانی ندارند و می توانند برای کاخ سفید مشکلات فراوانی ایجاد کنند.

جنبش‌های مردمی در جهان عرب تمامی معادلات مقامات آمریکایی را بر هم زده است به طوریکه آنها نمی‌دانند به طور دقیق چه سیاستهایی را برای آینده اتخاذ کنند. پیامدهای جنبش‌های مردمی در کشورهای عربی، افزایش احساسات ضد آمریکایی در کشورهای مسلمان و به خطر افتادن امنیت و منافع رژیم صهیونیستی از جمله چالش‌هایی هستند که می‌توانند خطرات بیشتری در مقایسه با القاعده برای آمریکا داشته باشند.

اسامه بن لادن 10 سال پیش باعث رویدادی وحشتناک در آمریکا شد و برای بیش از 10 سال دنیا را به خود جلب کرده بود اما در حال حاضر به نظر می رسد که تهدیدهای جدی‌تر از القاعده نیز برای ٱمریکا ظهور کرده است. با غروب حکومت برخی از هم پیمانان آمریکا، کاخ سفید منافع خود را بیشتر از گذشته در خاورمیانه در خطر می‌بیند. سوال اینجاست که آیا کشته شدن بن‌لادن باعث می شود واشنگتن چالش‌های خود را به راحتی حل ‌و‌ فصل کند؟

نکته اینجاست که مقامات آمریکایی با یکسری چالش‌های جدید و غیرمنتظره مواجه شده است که از جنس گذشته نیستند بلکه چالش‌هایی هستند که برای مقابله با آنها به اتخاذ سیاستهای جدید نیاز است. ممکن است با مرگ بن‌لادن فعالیتهای گروه القاعده با اختلال ایجاد شود و آمریکا فعالیتهای القاعده را تهدید جدی برای خود نبیند اما با تحولات اخیر در جهان عرب ، تغییر جایگاه قدرت و احتمالا به روی کار آمدن دولتهای دموکراتیکی که دیگر از واشنگتن به عنوان هم‌پیمان یاد نخواهند کرد، چالش‌هایی خطرناک‌تر از القاعده برای کاخ سفید ظهور کرده است. از جمله دیگر چالش‌های جدید دولت آمریکا نحوه تعامل با دولت پاکستان است. اتهام‌های بسیاری به سرویس اطلاعاتی پاکستان در مورد همکاری با شبه‌نظامیان القاعده و طالبان مطرح است و واشنگتن همچنان در مورد نحوه همکاری‌هایش با پاکستان با شک و تردید روبرو است.

قطعا تحولات جدید در خاورمیانه از جمله تحول اخیر ( آشتی ملی میان گروههای فتح و حماس در سرزمین‌های اشغالی) برای آمریکا مشکل ساز خواهد شد. با پایان یافتن اختلافات میان تشکیلات خودگردان فلسطین و جنبش حماس، بقای اسرائیل بیش از پیش به خطر خواهد افتاد و این می تواند به چالش مهم دیگری برای کاخ سفید حامی تل‌آویو تبدیل شود.

آمریکا در حال حاضر چاره‌ای جز حمایت از موج دموکراسی‌خواهی جهان عرب ندارد اما به خوبی می داند که این موج مردم کشورهای عربی می‌تواند به یکی از دیگر مشکلات کاخ سفید تبدیل شود. آمریکا همچنان تلاش می کند ایران را مهار کند اما در این مسیر توفیقی بدست نیاورده است و با توجه به تحولات منطقه، ایران می‌تواند به تهدید بزرگتر برای مقامات آمریکا در آینده‌ تبدیل شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: