دوشنبه 09 می 11 | 18:15

آثار عقب‌ماندگی اقتصادی از منظر حضرت امام صادق(ع)

مصطفی آجرلو

حضرت امام صادق علیه‌السلام در روایت شریفی می‌فرمایند: «گرانی قیمت‌ها اخلاق و رفتار مردم را بد می‌كند. امانت‌داری را از بین می‌برد و مردم مسلمان را در فشار و سختی به ستوه می‌آورد.» تأكیدی كه نشان‌دهنده آثار سوء عقب‌ماندگی اقتصادی است و موجب می‌شود تا بر اثر گرانی و تورم، بخش‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به‌ویژه ارزش‌های اخلاقی جامعه به شدت آسیب ببیند.


مصطفی آجرلو- جناب شیخ‌الائمه حضرت امام صادق علیه‌السلام در روایت شریفی می‌فرمایند: «غلاء السعر یُسیءُ الخُلق و یُذهِب الأمانة و یَضجُرُ المرءَ المسلم1» به این معنا كه «گرانی قیمت‌ها اخلاق و رفتار مردم را بد می‌كند. امانت‌داری را از بین می‌برد و مردم مسلمان را در فشار و سختی به ستوه می‌آورد.»

تأكیدی كه نشان‌دهنده آثار سوء عقب‌ماندگی اقتصادی است و موجب می‌شود تا بر اثر گرانی و تورم، بخش‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به‌ویژه ارزش‌های اخلاقی جامعه به شدت آسیب ببیند كه این‌ها همه از آثار عقب‌ماندگی اقتصادی است.

بنابراین روایت و روایات متعدد دیگری كه تأییدكننده این موضوع است، جهاد اقتصادی با جهاد فرهنگی ارتباط مستقیم پیدا می‌كند؛ چون در این میدان مبارزه، تلاش برای تولید انبوه محصولات فاسد فرهنگی با بهره‌گیری از ابزارها و تكنیك‌های متعدد از یك سو و از سوی دیگر برنامه‌ریزی برای تحریم همه‌جانبه اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران با یك هدف مشخص صورت می‌گیرد كه آن افول اخلاق در جامعه اسلامی است كه در صورت تحقق آن، همه آرمان‌های نظام مورد تهدید قرار می‌گیرند.

بنابراین در شرایط كنونی كه روش‌های دشمنان در مقابله با نظام جمهوری اسلامی به روش‌های مختلفی از جمله استفاده از ابزارهای رسانه‌ای و ابزارهای اقتصادی برای تضعیف و تحت كنترل در آوردن فضای جامعه تغییر یافته است، از این روایت شریف به صورت شفاف‌تری می‌توان به ابعاد مهم لزوم تحقق اهداف «جهاد اقتصادی» در نظام اسلامی پی برد؛ چنانچه جهاد اقتصادی، جهاد فرهنگی نیز به‌شمار می‌رود و موجب رشد فرهنگی و بلكه رشد دینی جامعه خواهد شد.

یكی از سپاهیان جهل، فقر است
جناب شیخ الائمه(ع) همچنین در روایت شریف دیگری نیز در توضیح مبحث مربوط به جنود عقل و جهل می‌فرمایند: «یكی ازسپاهیان عقل، غنا و یكی از سپاهیان جهل، فقر است.2» با این تعبیر مشخص می‌شود كه «فقر» در واقع زمینه‌ساز «جهل» در جامعه است و این دو موضوع یك رابطه مشخص و تعریف‌شده در حوزه‌های اجتماعی دارند.

بر این اساس می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت كه عقب‌ماندگی اقتصادی هم فقر دینی در جامعه ایجاد می‌كند و هم موجب بروز فقر فرهنگی در جامعه می‌شود.

با بیان این دو روایت شریف، تكلیف همه خدمت‌گزاران نظام در تحقق اهداف بیان‌شده از سوی رهبر معظم انقلاب روشن‌تر می‌شود كه در همه ابعاد كوشا باشند تا نظام مقدس جمهوری اسلامی بتواند در زمینه اقتصادی نیز به بلندای پیشرفت و كسب موفقیت‌های روزافزون عظیم اقتصادی نیل پیدا كند.

مدل حكومتی جمهوری اسلامی كه بر پایه تعالیم اسلامی شكل گرفته است، در بعد اقتصادی نیز باید همچون سایر ابعاد خصوصاً در روزهای بحرانی اقتصاد سرمایه‌داری، درخشش بی‌نظیر خود را در آسمان جهان به رخ بكشد و از این رو مردم و مسئولان می‌بایست با همت بلند و با شناخت اهمیت این جهاد عظیم در ابعاد گوناگون، زمینه‌های تحقق آن را فراهم كنند.

________________
پی‌نوشت:

1- فروع كافی، شیخ كلینی، جلد 5، كتاب المعیشة، باب الاسعار 164، ح6
2- الكافی، كتاب العقل و الجهل، ح 14

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: