سه‌شنبه 10 می 11 | 12:36

تبرئه قرآن سوزی در قلب قانونگذاری اروپا

دادگاه قانون اساسي استراسبوگ فرد اهانت‌كننده به قرآن را كه در ماه اكتبر گذشته اقدام به سوزاندن قرآن و اهانت به اين كتاب آسماني كرده و تصاوير آن را در اينترنت پخش كرده بود، تبرئه و آزاد كرد.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه فرانسوي «لوپاريزين»، دادگاه قانون اساسي استراسبورگ روز گذشته فرد 30 ساله‌اي را كه به جرم تحريك افكار عمومي و ارتكاب به تبعيض مليتي، نژادي و مذهبي تحت تعقيب بود، از جرم خود تبرئه و آزاد كرد.

بر اساس اين گزارش، در ادامه اهانت و هتك حرمت به قرآن، يك شهروند 30 ساله فرانسوي ساكن شهر استراسبورگ در روز دوم اكتبر سال گذشته ميلادي اقدام به آتش زدن كتاب آسماني و مقدس قرآن در منزل خود كرده و تصاوير آن را در اينترنت منتشر كرد كه انتشار آن موجب برانگيخته شدن خشم جامعه مسلمان فرانسه شد.

در پي انتشار اين فيلم، اين شهروند فرانسوي توسط پليس شهر استراسبورگ شناسايي و براي پاسخگويي به اين اقدام وقيح خود احضار شد.

در اين فيلم طولاني كه با كيفيتي فوق‌العاده ضعيف و پايين ضبط شده است، فرد مذكور در حالي كه نقابي شيطاني بر چهره دارد، صفحه‌اي از قرآن را پاره كرده و با آن هواپيمايي درست كرد و آن را به سمت دو ليوان كه در اين فيلم نماد برج‌هاي دوقلوي مركز تجارت جهاني بود، پرتاب كرد.
وي سپس پس از ارتكاب يك بي‌حرمتي شديد به قرآن، اقدام به آلودن آن به الكل و آتش‌ زدن آن كرد.
طبق قوانين فرانسه چنانچه فردي جرمي از اين قبيل را مرتكب شود، به يك سال زندان و پرداخت 45 هزار دلار جريمه محكوم مي‌شود.

دادستان استراسبورگ در ماه آوريل گذشته ابتدا به دليل اقدام وي در جهت تحريك به ايجاد نفرت عليه مسلمانان، متهم را به سه ماه زندان و پرداخت 1000 يورو جريمه نقدي محكوم شد.

اما در نهايت اين دادگاه كه مقر آن در شهر استراسبورگ مركز قانون‌گذاري اروپاست، روز گذشته با اين توجيه كه «در ويدئوي منتشر شده اقدامي فراتر از محدوديت‌هاي آزادي بيان صورت نگرفته» متهم را تبرئه و آزاد كرد.

در پي اين اقدام دادگاه استراسبورگ، «فيلمون لوكو» رئيس اتحاديه بين‌المللي مبارزه با نژادپرستي فرانسه (Licra) اين قضاوت دادگاه استراسبورگ را «اسفناك» خواند.

استراسبورگ هفتمين شهر بزرگ فرانسه و مركز ناحيه آلزاس مي‌باشد كه به عنوان مركز قانون‌گذاري اروپا برگزيده شده است. از جمله اين مراكز مي‌توان پارلمان اروپا، مركز مشاورت اروپايي و مركز دفاع از حقوق بشر اروپا را نام برد.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.