دوشنبه 29 ژوئن 09 | 16:31

گزارش سيا قبل از انتخابات حاكي از پيروزي قاطع احمدي نژاد بود

برخلاف مواضع رياكارانه رئيس جمهور و وزير خارجه آمريكا در القاي عدم سلامت انتخابات و ترديد در پيروزي دكتر احمدي نژاد، سازمان هاي اطلاعاتي اين كشور از جمله «سيا» طي گزارش هايي پيروزي رئيس جمهور ايران را در اين انتخابات پيش بيني كرده بودند.مجله نيوزويك در گزارشي تصريح كرد: سازمان هاي اطلاعاتي آمريكا در گزارش هايي كه تقديم كاخ سفيد و كنگره كرد، اعلام كرده بودند كه احمدي نژاد در انتخابات آتي پيروز مي شود.


گزارش سیا قبل از انتخابات حاكی از پیروزی قاطع احمدی نژاد بود

cia
برخلاف مواضع ریاكارانه رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریكا در القای عدم سلامت انتخابات و تردید در پیروزی دكتر احمدی نژاد، سازمان های اطلاعاتی این كشور از جمله «سیا» طی گزارش هایی پیروزی رئیس جمهور ایران را در این انتخابات پیش بینی كرده بودند.
مجله نیوزویك در گزارشی تصریح كرد: سازمان های اطلاعاتی آمریكا در گزارش هایی كه تقدیم كاخ سفید و كنگره كرد، اعلام كرده بودند كه احمدی نژاد در انتخابات آتی پیروز می شود.
به نوشته نیوزویك، 5 مقام مطلع از گزارش های اطلاعاتی آمریكا كه مایل به افشای نامشان نبودند اعلام كردند اغلب كارشناسان سازمان سیا و سایر آژانس های اطلاعاتی از ابتدا پیش بینی می كردند محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ایران به یك پیروزی قاطع برسد و اگر هم تقلبی رخ دهد در حاشیه خواهد بود.
نیوزویك اضافه كرد: با توجه به این ارزیابی ها طبیعی است كه اوباما با احتیاط درباره انتخابات ایران سخن بگوید.
چند روز پیش برنت اسكوكرافت مشاور اسبق امنیت ملی آمریكا به الجزیره گفته بود: «آمریكا در حال حاضر عوامل اطلاعاتی و جاسوسی در ایران دارد.»
در همین حال مادلین آلبرایت وزیر خارجه دولت دموكرات بیل كلینتون به باراك اوباما توصیه كرد به جای ادامه دخالت در امور داخلی ایران به اهداف بلند ایالات متحده فكر كند. به گزارش شبكه خبری بلومبرگ، آلبرایت گفت:« اوباما باید از جنگ لفظی با احمدی نژاد رئیس جمهور ایران بر سر انتخابات اجتناب كند و به منافع بلند مدت آمریكا معطوف شود.»
وی اضافه كرد: «اظهارات اوباما در حمایت از مخالفانی كه مدعی تقلب در انتخابات هستند، دیگر كافی است و ما نمی خواهیم بخشی از ماجرا باشیم.»
در همین حال روزنامه آمریكایی یواس تودی در گزارشی تصریح كرد: اوباما به مسیر اشتباه بوش ادامه می دهد و در پی اختصاص بودجه به مخالفان نظام جمهوری اسلامی و حمایت از آنهاست.
یواس تودی اضافه می كند: «آژانس آمریكایی برای توسعه بین المللی(USAID) كه به وزارت خارجه گزارش می دهد سال گذشته 20میلیون دلار برای ترویج و تبلیغ دموكراسی، حقوق بشر و حكومت قانون در ایران، درخواست كرد و این مبلغ باید تا 30 ژوئن به این آژانس پرداخت شود. «دیوید كارل» سخنگوی كمیته فرعی مربوط به تخصیص بودجه برای امور خارجی در آنسوی مرزها، گفت: دولت اوباما 15میلیون دلار برای ترویج دموكراسی در خاور نزدیك در نظر گرفته كه بخشی از آن خود به خود به ایران روانه خواهد شد.»
در این میان روزنامه وال استریت ژورنال، واداشتن متحدان ایران به فاصله گرفتن از این كشور را دلیل تردید افكنی دولت اوباما علیه انتخابات ریاست جمهوری ایران خواند و نوشت: بنابر اعلام مقامات آمریكایی و عربی، كاخ سفید و هم پیمانانش در خاورمیانه، می خواهند با توجه به حوادث اخیر ایران، تغییرات استراتژیك و مهمی در خاورمیانه را با عنایت به دستاوردهای ایران در منطقه رقم بزنند. استراتژیست های آمریكایی می گویند ناآرامی های اخیر از تمركز ایران بر مسائل بین المللی مانند سوریه و فلسطین و… می كاهد. تلاش اخیر آمریكا جهت اعزام سفیر به سوریه پس از 4 سال، به این دلیل است كه سران كاخ سفید فكر می كنند می توانند دلبستگی دمشق به تهران را بكاهند و واشنگتن به هدفش نزدیك گردد. یك مشاور عالی رتبه اوباما در امور خاورمیانه معتقد است كه در صورت القاء ناآرامی در ایران و مشاهده این وضعیت از سوی سوریه، كاخ سفید به اهداف پراهمیت خود بیشتر نزدیك می شود.
منبع : كیهان

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.