دوشنبه 16 می 11 | 09:55

پناهيان: رسانه ما كمتر عشق به انقلاب را در جان كسی ايجاد كرده است

حجت‌الاسلام پناهيان تاكيد كرد: كمتر مي‌توان گفت رسانه ما عشق به انقلاب را در جان كسي ايجاد كرده باشد؛ متاسفانه رسانه ما ژست بي‌طرفي حق و باطل را به خود مي‌گيرد، چرا كه نمي‌تواند حقيقت را هنرمندانه بيان كند.


حجت‌الاسلام عليرضا پناهيان در همايش نقد تلويزيون كه با موضوع “يك ريال در مقابل ميليون‌ها تومان ” در تالار شهيد رجب‌بيگي دانشكده فني دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: در ابتدا بايد فضايي را كه در آن قرار داريم ترسيم كرد و پيش‌بيني كنيم كه مي‌خواهيم به سمت كدام وضعيت حركت كنيم.

وي گفت: رسانه و بويژه تلويزيون دوره‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشته است. اما امروز كم‌كم افكار عمومي در جهان حساب خود را از رسانه‌ها جدا كرده است و بر اساس پيش‌داوري‌هايي كه به آن پايبندند از رسانه استفاده مي‌كنند؛ امروز ديگر فيلم، مستند و يا حتي خبر نمي‌تواند باور قطعي براي مخاطبان ايجاد كند.

اين استاد حوزه و دانشگاه با بيان اينكه امروز فضاي كم شدن دوره سلطه رسانه‌هاست، افزود: به عنوان مثال زماني كه غول‌هاي رسانه‌اي خبر كشته شدن بن‌لادن را مي‌دهند، اكثر مردم دنيا به راحتي آنرا باور نمي‌كنند و به دنبال نيت اصلي سازندگان اين خبر از انتشار آن هستند.

وي گفت: امروز رسانه ملي كه مي‌خواهد نقش خود را ايفا كند هم در افكار عمومي داخلي و هم در افكار عمومي جهان، افكار عمومي را هدايت كند. لذا تاكيد مي‌كنم كه فقط مي‌توان افكار عمومي را هدايت كرد نه اداره؛ چرا كه اداره كردن انديشه مردم، امروزه كاري بسيار دشوار است.

حجت‌الاسلام پناهيان با بيان اينكه شرايط رقابت ميان رسانه ما و رسانه‌هاي غربي از لحاظ امكانات مادي برابر نيست، گفت: بايد به اين مسئله بزرگ توجه شود كه ما آنچيزي را داريم كه دشمنان ما ندارند. در رسانه ما حقيقتي نهفته است كه دير يا زود بشر به آن رو خواهد كرد و رسانه‌هاي دشمن به هر شيوه‌اي كه بخواهند با اين حقيقت مقابله كنند، نخواهند توانست.

وي با طرح اين سؤال كه چه تعداد از گردانندگان رسانه در كشور ما داراي اين نوع نگاه هستند، گفت: اگر از لحاظ فن توليد خبر كه بيشتر براي دروغ‌پردازي از سوي غربي‌ها بكار مي‌رود و نه براي هدايت؛ اگر بخواهيم از روش‌هاي آنها با رسانه‌هاي غربي مقابله كنيم به طور قطع قافيه را خواهيم باخت.

اين كارشناس مسائل فرهنگي با بيان اينكه وجه امتياز ما “هدف و اصالت ما ” در رسانه است، گفت: بنابراين بايد شيوه‌ها و بسته‌بندي‌هاي ارائه آثار را با توجه به اين هدف‌هاي والا صورت داد.

حجت‌الاسلام پناهيان با تاكيد بر اينكه مردم كشورمان مردمي هوشمند هستند، گفت: ما در عرصه رسانه بايد كار خودمان را انجام بدهيم، لذا اين پيام مثبت ما است كه مشخص مي‌كند كه چگونه بايد اين حرف را در چه قالبي انتقال داد. بنابراين برتري ما نسبت به رقيب همين محتوا است.

وي با انتقاد از اينكه غالباً در انتقال پيام‌ها در رسانه ملي كمتر به ارزش آن پيام توجه مي‌شود، گفت: دشمنان ما نمي‌توانند پيام‌هاي با عظمت ما را ارائه دهند و تا زماني كه ما اين محتواي عظيم را داريم آنها از ما عقب هستند.

وي با طرح اين سؤال كه چه كساني مي‌توانند به توليد برنامه‌هاي پرمحتوا بپردازند، جواب داد: آنهايي كه عميقاً حقيقت اين پيام‌ها را فهميده باشند و از عمق جان پيام‌هاي انقلاب اسلامي را درك و باور كرده باشند. اين افراد مي‌توانند در توليد خبر، فيلم و آثار هنري موفق باشند، بنابراين كسي كه مي‌خواهد در رسانه ملي اثر هنري و ماندگار توليد كند به هيچ‌وجه نبايد از شهيد آويني دلسوختگي كمتري داشته باشد.

حجت‌الاسلام پناهيان در بخش ديگري از سخنان خود گفت: بجاي نقد محصولات رسانه بايد به نقد خود رسانه جمهوري اسلامي پرداخت، چرا كه با درگير شدن با محصولات از موضوعات اصلي غافل خواهيم شد و فرصت‌ها از دست مي‌رود.

وي ادامه داد: به عنوان مثال يكي از بحث‌هايي كه كمتر به آن پرداخته شده است، ارتباط زن و مرد و دختر و پسر است، چرا كه ما مي‌توانستيم با پرداختن عميق به اين موضوع همه گير، بسياري از مفاهيم كليدي را از اين طريق به مخاطب منتقل كنيم و جامعه را از غرب‌زدگي مفرط نجات دهيم.

اين مدرس حوزه و دانشگاه يادآور شد: مثلاً 4 جواني كه در فتنه جذب شبكه منافقين و صهيونيزم شده بودند واقعاً وقتي از آنان سؤال شد، ديديم كه در بي‌خبري محض هستند و اين درحالي است كه سال‌ها رسانه ما را مي‌ديدند و اين نشان مي‌دهد كه رسانه مخاطب خود را به خوبي تغذيه نكرده است.

حجت‌الاسلام پناهيان تاكيد كرد: كمتر مي‌توان گفت رسانه ما عشق به انقلاب اسلامي را در جان كسي ايجاد كرده باشد، متاسفانه رسانه ما ژست بي‌طرفي حق و باطل را به خود مي‌گيرد، چرا كه نمي‌تواند حقيقت را هنرمندانه بيان كند.

وي تاكيد كرد: بايد به نقد خود رسانه پرداخت، نه محصولات بنابراين شما دانشجويان با ايجاد گروه‌هاي فكري و كاري رسانه‌ را رصد كنيد و انتقادات خود را به مسئولان رسانه اعلام كنيد.

اين كارشناس امور فرهنگي و رسانه‌ها در بخش بعدي سخنان خود اظهار داشت: اهميت نقد محتوا بيشتر از نقد قالب است و اين به دليل وضعيت اهميت محتواي پيام در رسانه ماست، لذا هرچند دشواري‌هايي در اين كار وجود دارد، اما بايد اين كار را انجام داد و برخورداري از حكمت و تجربيات موفق را در اين زمينه ملاحظه كرد، چرا كه امكان نقد هيچ رسانه‌اي بدون حكمت وجود ندارد.

حجت‌الاسلام پناهيان تاكيد كرد:‌ هيچ كاري جز نقد نمي‌تواند به سازندگان آثار هنري كمك كند چرا كه با نقد كردن يك اثر بهترين خدمت را به او خواهيد كرد.

وي با بيان اينكه ظرفيت نقد در كشورما كمي پائين است، گفت: اولين كساني كه بايد از نقد استقبال كنند، مسئولان رسانه ملي هستند. آنها نبايد هيچ ترس و ابايي از نقد شدن داشته باشند.

اين كارشناس فرهنگي افزود: نقد محتواي رسانه تقويت رسانه است و بارهاي سنگين را از دوش مسئولان آن برمي‌دارد.

وي اظهار اميدواري كرد كه روزي بتوانيم به سهولت هم خود رسانه و هم محصولات رسانه را نقد كنيم، چرا كه بسيار غصه‌آور است كه فرصت‌ها از دست برود و ما كاري نكرده باشيم.

حجت‌الاسلام پناهيان در ادامه خطاب به دانشجويان حاضر گفت:‌ما در بسياري از اين جبهه‌ها به اندازه كافي سرباز نداريم. ما هنوز براي مردم بوسني، فرانسه، ايتاليا، استراليا و … هيچ كاري نكرده‌ايم چرا كه اجازه داده‌ايم اين مردم همچنان زير ظلم نظام استكباري باقي بمانند و دليل آن خالي بودن عرصه رسانه و فرهنگ از سربازان قوي خود است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: