دوشنبه 16 می 11 | 12:39

شرط همه ی توسلات، توبه است و غیر از توبه شرط دیگری ندارد

پرسش : آیا استفاده از خاک مدفن سیدالشهداء و آب زمزم – که اینقدر آنها را برای شفا یافتن سفارش می کنید – دعای ویژه ای هم دارد ؟
پاسخ : شرط همه ی توسلات ، توبه است و غیر از توبه شرط دیگری ندارد .


همه چیز در دست خداست
به غیر از حافظیّت خدا ، به هیچ چیز نباید اعتماد داشت . همه چیز در دست خداست ؛ در روایت است که لا حول و لا قوه الا بالله یعنی هیچ روگردانی از گناهان نیست مگر با حفظ و نگهداری خود خدا و هیچ نیرویی بر طاعت و عبادت خدا نداریم مگر به کمک و یاری خداوند .( تحف العقول ص 468 )

گناه زهر است
هیچ ذکری بالاتر و مهمتر از عزم پیوسته و همیشگی بر ترک گناه نیست ؛ یعنی تصمیم داشته باشید اگر خداوند صدسال هم به شما عمر داد ، حتی یک گناه نکنید ،همچنان که اگر صد سال عمر کنید ، حاضر نخواهید شد یک بار تَهِ استکانی زهر بنوسید ؛ حقیقت و واقع گناه هم ، زهر و سَمّ است .

نخستین گناه شاید به ناکجا آبادبکشد!
اگر انسان یک گام در راه غیر رضای خدا بردارد، دیگر گامهای بعدی را نمی داندچه خواهد شد !همان گام اول ، او را به جاهایی که نمی داند، خواهد کشید.

شرط همه توسلات ، توبه است
– پرسش : آیا استفاده از خاک مدفن سیدالشهداء و آب زمزم – که اینقدر آنها را برای شفا یافتن سفارش می کنید – دعای ویژه ای هم دارد ؟
– پاسخ : شرط همه ی توسلات ، توبه است و غیر از توبه شرط دیگری ندارد .

در هر مرتبه ای هستید ، تقوا را مراعات کنید
آیت الله بهجت خطاب به نوجوانانی که بعد از تشرف امام رضا علیه السلام در مشهد خدمت ایشان رسیدند :
إنشاءالله مؤید ، مقبول الزیاره و محفوظ و معصوم از شرّ شیطانهای انس و جن و آفتهای دنیوی و اخروی و ظاهری و باطنی باشید.
در هر حال با خدا باشید و خدا را فراموش نکنید تا اینکه خودمان ، خودمان را فراموش نکنیم .
خداوند همیشه ، همه ی مردان و زنان مؤمن را موفق بدارد تا از صراط مستقیم به چپ و راست منحرف نشوند و از خداوند همیشه سعادت خودشان را بخواهند و تا ابد از شرّ و آفت شیطانهای انس و جن ، دوری کنند و به خدا و انبیاء او و اوصیای انبیاء و ملائکه ی مقرب ، نزدیک شوند .
هر کسی – با هر مرتبه ای که دارد – اگر از خداوند و انبیاء و راه انبیاء و اوصیاء دوری کند ، آخرش به همان اندازه ی دوری اش ، پشیمان خواهد شد و هر کس در هر مرتبه و هر جا و هر کاری باشد ، با نزدیک شدن به آنان، آخر کارش سعادت و خوشحالی است .
امید دارم خدا همه را در صراط مستقیم به گونه ای حفظ و تثبیت کند که گمراهان را بتوانیم به راه بیاوریم ، نه اینکه آنانی را که در راه مستقیم هستند ، گمراه کنیم .

گردنه ای که نمی توان از آن گذشت مگر . . .
در قیامت گردنه ای هست که کسی حقی از مردم بر گردنش باشد ، نمی تواند ازآن بگذرد ؛ یا باید از حسناتش به کسی که حق او را پایمال کرده ، بدهدیا . . . بالاخره تا مردم در آنجا از همدیگر راضی نشوند ، نمی تواننداز آنجا بگذرند .

چرا این اندازه از امام زمان علیه السلام دوریم ؟!
چرا این اندازه از امام زمان عجل الله فرجه دوریم ؟! ایشان که ما را می بیند و از همه ی موجودات ، ظاهرترند، پس چرا این اندازه غافلیم و آن حضرت علیه السلام را از خود دور می بینیم ؟! چرا این حضور قلبی را نداریم که از سوی ایشان هر لحظه به مطالبی دست بیابیم ؟!

شکر گزاری بر علم ما هم می افزاید
اگر ما شاکر باشیم ، خدا می داند چه اندازه بر علوم حقیقی ما افزوده می شود : « لئن شکرتم لأزیدنّکم » اگر سپاسگزاری کنید { نعمت } شما را افزون خواهم کرد . ( سوره ابراهیم ، آیه 7 )

بیشتر بیاندیش !
یکی از طلاب که اهل جبل عامل بود و پس از تحصیل در نجف به وطن خود بازگشت و در آنجا بسیار مشهور شد ، در درس مرحوم آقا ضیاء اراکی شرکت می کرد و خیلی اشکال می نمود .
روزی آقا ضیاء به وی فرمود : « شما که این همه سال به درس ما آمدی ، یک سال هم در درس من حرف نزن ، تا پس از آن یفهمی اصلا من فارسی حرف می زنم یا انگلیسی یا . . . »

سفارش به نماز اول وقت و فراگیری علوم دینی
حضرت آیه الله بهجت قدس سره در دیدار با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تهران ، با اشاره به دقت در تعلیم و تربیت دانشجویان ، بر وجوب همّت در تعلیم اسلامی دانشجویان ، تأکید کردند و فرمودند : (دانشجویان و انسان مسلمان به هر مقامی نائل شوند ، باید مطالعه ی اسلامی و دینی داشته باشند و از محرمات بپرهیزند .
اگر دانشجو از مسائل دینی آگاه باشد ، کار حرام انجام نمی دهد و گرفتار گناه نمی شود .
باید آن اندازه همت داشته باشیم تا گنجهایی را که رسول الله صل الله علیه و آله و سلم در روایات برای ما قرار داده اند ، بیرون بکشیم و به دست جوانانمان بدهیم .اگر جوانان درس نخوانند ، انحراف از دین برای آنان محتمل است . انسان باید دنبال هدایت برود ، نه اینکه دنبال راهی برود که عاقبتش هلاک ابدی باشد . باید ان قدر درس بخوانند که گویی انان را در محفظه ی مطمئنی گذاشته اند که شیطان ها در آنان اثر نمی کنند . )
حضرت آیت الله بهجت قدس سره سپس با تأکید بر نماز اول وقت افزودند : ( یکی از استادان اخلاق در نجف می فرمود : من ضامنم اگر کسی نمازهای پنجگانه را در اول وقت بخواند به مقامات عالیه می رسد ؛ اگر کسی این کار را کرد و به مقامات عالیه نرسید ، بر من لعن بفرستد . اطباء باید فقیران را هم معاینه کنند . اگر فقیر ، خودش نتواند از طبیب تشکر کند ، صاحب کار { خداوند و صاحب الزمان علیه السلام } می بیند و تشکر می کند .

شما بر کافران اثر بگذارید ، نه آنها بر شما
باید خیلی خیلی ملتفت باشیم که از مفاد إنّی تارک ٌ فیکم الثقلین – که قرآن و عترت است و خدا آنها را برای ما قرار داده است – جدا نشویم و گر نه در دارالضّیافه ی گرگها قرار می گیرید . همه ملتفت باشید -که از قرآن و اهلبیت علیهم السلام که باطنشان یکی است – جدا نشوید به این طرف و آن طرف نروید زیرا منحرفان به فانیات تعلبق دارند و سخنانشان یا باطل است یا دروغ .
بنابراین با کافران و سرانشان و افراد مانند انها ، ابدا رفاقت و دوستی – و هر چه بدین معناست – نداشته باشید. اگر هم یک مصاحبتی با آنان کردید ، شما باطل انها را بگیرید و { عقائد } حق را به آنها بدهید ؛ نه اینکه آنها باطلشان را به شما تزریق کنند یا حق شما را از دستتان بگیرند .

کاری کنید که نیاز به کشتن حیوانات موذی نباشد
شخصی از حضرت آیت الله العظمی بهجت پرسید در خانه مان مورچه زیاد است ؛ آیا کشتن آنها اخلاقا پسندیده است ؟
آقا فرمودند : به جای کشتن ، مقداری نفت جلو لانه شان بریزید . وی گفت : حالا که در خانه پخش شده اند چه کنیم ؟
آقا با تبسمی فرمودند : {یا أیها النمل } ادخلوا مسکنکم لا یحطمنّکم سلیمان و جنوده (سوره نمل آیه ی 18 )

وسواسی دچار تناقض است !
در وسوسه گاهی میان دو نقیض جمع می شود . شخص دارای وسواس ، هم یقین دارد و هم ندارد ! نقل شده که کسی به دخول وقت نماز ظهر یقین نمی کرد ؛ آنقدر طول داد که دیگر وقت تمام شد { و آفتاب غروب کرد }.

چه زمانی ازدواج کنیم ؟
جوانی 18 ساله از حضرت آيه الله العظمی بهجت رحمه الله پرسید : چه زمانی ازدواج کنیم ؟
آقا تبسم نمایانی کرد و فرمود : پس از بلوغ !

استحباب در خانه ماندن زن
در خانه نگه داشتن زن ، مستحب است و اگر بیرون رفتن برای وی خطری داشته باشد ، این کار واجب می شود .
پرسش : آیا فضیلت نماز جماعت تنها برای مردان است یا زنان هم می توانند شرکت کنند ؟
پاسخ : به شرطِ آنکه در مسجد با پرده ای کاملا پوشیده باشند ، می توانند شرکت کنند ؛ در راه هم اگر پشت سر مردان حرکت کنند ، اینکار مانند پرده ای آنان را از مردان جدا می سازد و باید اینگونه باشند .

از علی علیه السلام بگو تا از علی علیه السلام بشنوند
حضرت آيه الله العظمی بهجت رحمه الله به یکی از روحانیان که گاهی در مجالس ایشان موعظه می کند ، فرمودند : بر منبر ، خطبه های کوچک نهج البلاغه را بخوان و برای مردم بازگو کن چرا که وقتی ان خطبه ها خوانده شود ، مردم در پای منبر شنونده ی امام علی علیه السلام خواهند بود .

طلّابی که تنها در تبلیغ متعمّم می شوند
پرسش : آیا کار طلابی که تنها هنگام تبلیغ متعمّم می شوند شبهه یا اشکالی دارد ؟
پاسخ : مانند کسانی هستند که تنها هنگام نماز عمامه گذاشته و تحت الحنک می اندازند .

هر کار خوبی صدقه است
امام صادق علیه السلام از پدرانشان ، از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل فرموده اند : کلُّ معروفٍ صدقه هر کار خوبی صدقه است . ( الخصال ج 1 134 )

او {دیگر} کیست ؟!قرآن بخوان ، خوب است
روزی جوانی در راه خانه ، از حضرت آيه الله بهجت رحمه الله پرسید : نظر شما درباره ی دکتر . . . { نویسنده ای که اشکالات بنیادین فراوانی در کتابهایش هست } چیست ؟
فرمودند : او { دیگر } کیست ؟!
و پس از چند لحظه شاید به این خاطر که دانستند جوان مقصود ایشان را متوجه نشده باشد دوباره رو کرد به وی و افزودند : قرآن بخوان { که اینکار } خوب است .

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: