دوشنبه 16 می 11 | 13:01

دختران، در كتاب‌های كودك و نوجوان غايب‌اند

پژوهش‌هاي انجام شده در يكي از دانشگاه‌هاي آمريكا، بيانگر آن است كه نزديك به 57 درصد شخصيت‌هاي اصلي كتاب‌هاي كودك و نوجوان، مذكر هستند.


پژوهش‌هاي انجام شده در يكي از دانشگاه‌هاي آمريكا، بيانگر آن است كه نزديك به 57 درصد شخصيت‌هاي اصلي كتاب‌هاي كودك و نوجوان، مذكر هستند.

پژوهشي با نام «جنسيت در كتاب‌هاي كودك قرن بيستم» به‌تازگي درباره شخصيت‌هاي اصلي كتاب‌هاي كودك و نوجوان انجام شده است. اين پژوهش نشان مي‌دهد، تعداد قهرمان‌هاي پسر (مذكر) در كتاب‌هاي كودك بسيار بيشتر از قهرمان‌هاي دختر (مونث) است.

اين پژوهش با بررسي 6000 عنوان كتاب كودك منتشر شده در سال‌هاي 1900 تا 2000 انجام شده و نتايج آن در شماره آوريل مجله «جنسيت و جامعه» منتشر شده است. «جنيس مك‌كيب» يكي از اساتيد دانشگاه ايالتي.

فلوريداي آمريكا، هدايت اين تحقيق را برعهده داشته است.

بر اساس اين مطالعه، در هر سال نزديك به 57 درصد شخصيت‌هاي اصلي كتاب‌هاي كودك مذكر و 31 درصد مونث هستند. اين تحقيق حيوانات مذكر و مونث داستان‌ها را هم از قلم نينداخته است. بر اساس آمار به دست آمده در اين مطالعه، تنها 5/7 درصد از قهرمان‌هاي كتاب‌هاي كودكان، حيوانات مونث هستند.

«مك‌كيب» در اين مقاله آورده است: تبعيض جنسيتي و استفاده بيشتر از شخصيت‌هاي مذكر در كتاب‌هاي كودك از سال 1990 به بعد كم‌رنگ مي‌شود؛ اما به‌طور كلي ادبيات كودك در قرن بيستم، به مخاطبان خود اين موضوع را القا مي‌كند كه شخصيت‌هاي مونثِ داستان‌ها كم‌اهميت‌تر از شخصيت‌هاي مذكر هستند.

نويسنده اين پژوهش معتقد است، بسياري از شخصيت‌هاي مونث داستان‌ها نيز وقتي والدين داستان‌ها را براي فرزندان‌شان مي‌خوانند، نقش مذكر مي‌گيرند!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.