پنج‌شنبه 19 می 11 | 10:00
بازخوانی نظرات رهبر انقلاب در مورد بصیرت

مشکلات ملت‌ها به خاطر بی‌صبری و بی‌بصیرتی

در فضاى زندگى ما بايد قرآن حكومت كند و بركات قرآنى موج بزند. در سايه‌ى قرآن است كه معرفت و بصيرت و شجاعت و اقدام ما معنا پيدا مى‌كند و به سمت هدف‌هاى درست متوجه مى‌شود.


تریبون مستضعفین – گزیده‌ای از سخنان مقام معظم رهبری از فصل چهارم کتاب «بصیرت و عصر جنگ نرم» برای خوانندگان انتخاب شده است:

بصیرت در همه‌ی ابعاد

در زندگىِ پيچيده‏‌ى اجتماعىِ امروز، بدون بصيرت نمی‌‏شود حركت كرد. جوان‌ها بايد فكر كنند، بينديشند، بصيرت خودشان را افزايش بدهند. معلمان روحانى، متعهدان موجود در جامعه‏‌ى ما از اهل سواد و فرهنگ، از دانشگاهى و حوزوى، بايد به مسئله‏‌ى بصيرت اهميت بدهند؛ بصيرت در هدف، بصيرت در وسيله، بصيرت در شناخت دشمن، بصيرت در شناخت موانع راه، بصيرت در شناخت راه‏‌هاى جلوگيرى از اين موانع و برداشتن اين موانع؛ اين بصيرت‌ها لازم است. وقتى بصيرت بود، آن‏ وقت شما می‌دانيد با كِى طرفيد، ابزار لازم را با خودتان برمی‌‏داريد. (بيانات در ديدار عمومى مردم چالوس و نوشهر 15/7/1388)

کوچک کردن آرمان‌های انقلابی راهکار دشمن

بصيرت‌تان را حفظ كنيد و دشمن‌تان را بشناسيد. دشمن، ترفندهاى گوناگون دارد؛ و آن ملتى موفق مى‌شود كه فريب نخورد. دشمن سعى مى‌كند آرزوهاى انقلابى را در نظر يك ملت مؤمن، كوچك كند. سعى مى‌كند نيازهاى مادى و كوچك را در نظر او بزرگ كند. نياز مادى هم نياز است، اما از جان كه بالاتر نيست! ملتى كه در راه خدا، جان برايش نثار كردنى است، آن‌جايى كه ميدان مبارزه با دشمن است، نيازهاى ديگر چه تأثيرى مى‌تواند داشته باشد!؟ (بيانات در ديدار فرماندهان «بسيج» سراسر كشور 27/08/1371)

مشکلات ملت‌ها به خاطر بی‌صبری و بی‌بصیرتی

عزيزان من! تمام مشكلاتى كه براى افراد يا اجتماعات بشر پيش مى‌آيد، بر اثر يكى از اين دو است: يا عدم بصيرت، يا عدم صبر. يا دچار غفلت مى‌شوند، واقعيت‌ها را تشخيص نمى‌دهند، حقايق‌ها را نمى‌فهمند، يا با وجود فهميدن واقعيات، از ايستادگى خسته مى‌شوند. لذاست كه به خاطر يكى از اين دو، يا هر دو، تاريخ بشر پر از محنت‌هاى بزرگ ملت‌هاست؛ پر از غلبه‌ى زورگويان عالم بر ملت‌هاى ضعيف‌النفس و غافل است. ده‌ها سال – گاهى صدها سال – يك ملت مقهور سياست يك جهان‌خوار و يك قدرت بزرگ بوده است. چرا؟ مگر اين‌ها انسان نبوده‌اند؟ بله، انسان بوده‌اند؛ ليكن يا بصيرت نداشته‌اند، يا اگر بصيرت داشته‌اند، در راه آن آگاهى خود، فاقد صبر لازم را بوده‌اند؛ يعنى يا بيدارى نداشته‌اند، يا پايدارى نداشته‌اند. (بيانات در ديدار گروه كثيرى از دانشجويان و دانش‌ آموزان به مناسبت سيزدهم آبان ماه در سالروز ميلاد امام على (ع) 12/08/1377)

احساس مسئولیت، بصیرت، ایمان

آن‌كه من مى‌توانم به شما جوانان سفارش كنم، اين است كه جوان اولا بايد احساس مسؤوليت كند؛ يعنى واقعا خودش را مسؤول بداند و بخواهد كه زندگى را با پاى خودش پيش ببرد و حركت كند و مثل پر كاهى در امواج حوادث نباشد. ثانيا با ايمان حركت كند – ايمان نقش بسيار مهمى در پيشرفت در همه‌ى ميدان‌ها و نيز پيروزى بر همه‌ى موانع دارد – ثالثا بصيرت و آگاهى داشته باشد. اگر جوانان اين سه خصوصيت را در خودشان تأمين كنند – كه البته كار چندان آسانى نيست؛ اما بسيار ممكن هست – من خيال مى‌كنم كه هر وضعى دنيا پيدا كند – ارتباطات پيشرفت كند، تمدن‌هاى گوناگون به عرصه‌ى بازار تمدن‌ها در دنيا پا بگذارند، قدرت بزرگى در دنيا از بين برود، قدرت جديدى به‌وجود آيد؛ ايران چالش‌هاى گوناگونى در مسائل اقتصادى و سياسى و غيره با ديگران داشته باشد، نداشته باشد – در همه‌ى زمينه‌ها شما مى‌توانيد موفقيت خودتان را تضمين كنيد. (بيانات در دومين روز از دهه‌ى مباركه‌ى فجر (روز انقلاب اسلامى و جوانان) 13/11/1377

اقدامات بصیرت زا…

هر اقدامى كه به بصيرت منتهى بشود، بتواند عنصر خائن را، عنصر بدخواه‏ را از آحاد مردم و توده‏ى مردم جدا كند، او را مشخص كند، اين خوب است. هر اقدامى كه فضا را مغشوش كند، مشوش كند، انسان‌ها را نسبت به يكديگر مردد كند، فضاى تهمت‏‌آلود باشد، مجرم و غير مجرم در آن مخلوط بشوند، اين فضا مضر است، مخالف است. (بيانات در ديدار جمع كثيرى از بسيجيان كشور ….. ص : 195 4/9/1388)

بصیرت، روحیه بسیجی، امید کامل به آینده، مراقبت جدی در تشخیص‌ها

امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن که هدف آن ایحاد تردید، اختلاف و بدبینی میان آحاد مردم است و مهم‌ترین راه‌های مقابله با آن تهاجم، حفظ و تقویت «بصیرت»، روحیه‌ی بسیجی، امید کامل به آینده، و مراقبت جدی در تشخیص هاست. (دیدار با بسیجیان 4/9/1388)

قرار دادن شاخص‌ها در مقابل چشم مردم

از اين فرصت بايد استفاده كرد براى همان مطلبى كه عرض شد؛ شاخص ايجاد بشود؛ مايز، شاخص‏‌سازى، معالم‏‌الطريق. اگر چنانچه سر دوراهى تابلوئى نباشد كه نشان بدهد راهِ فلان‏ جا از كجاست، طرف راست است يا طرف چپ است، اين سيركننده و رونده، به خطا خواهد افتاد. اگر چند راهى باشد، گمراه خواهد شد. شاخص بايد معيّن كرد، انگشت اشاره را بايستى واضح مقابل چشم همه قرار داد تا بتوانند گمراه نشوند. در دنيائى كه اساس كار دشمنان حقيقت بر فتنه‏‌سازى است، اساس كار طرف‏داران حقيقت بايست بر اين باشد كه بصيرت را، راهنمائى را، هرچه می‌توانند، برجسته‏‌تر كنند و اين شاخص‌ها را، اين تمايزها را، اين معالم‏‌الطريق را بيشتر، واضح‏‌تر، روشن‏‌تر در مقابل چشم مردم قرار بدهند، كه مردم بفهمند، تشخيص بدهند و گمراه نشوند. (بيانات در ديدار با جمعى از طلاب و روحانيون 12/9/1388)

مطالعه، تامل، گفتگوی غیرتقلیدی با انسان‌های مورد اعتماد و پخته راه مقابله با بی‌بصیرتی

اين بی‌بصيرتى‏ را به خصوص شما جوان‌ها با خواندن آثار خوب، با تأمل، با گفتگو با انسان‌هاى مورد اعتماد و پخته، نه گفتگوى تقليدى- كه هرچه گفت، شما قبول كنيد. نه، اين را من نمی‌خواهم- از بين ببريد. كسانى هستند كه می‌توانند با استدلال، آدم را قانع كنند؛ ذهن انسان را قانع كنند (بيانات در ديدار با اعضاى دفتر رهبرى و سپاه حفاظت ولى امر 5/5/1388)

بصیرت تنها راه حرکت‌های اصلاحی

هرجا در انحاى عالم مبارزه‌اى صورت مى‌گيرد، حركتى مى‌شود، انسان دلسوزى در پى نجات توده‌هاى مردم حركت مى‌كند، بايد بداند كه اين راه، با هوشمندى و بصيرت و نيز با صبر و مقاومت طى‌شدنى است، و لاغير. ( سخنرانى در مراسم دومين سالگرد ارتحال حضرت امام خمينى(ره) 14/03/1370)

بصیرت در سایه‌ی تسری قرآن در زندگی

در فضاى زندگى ما بايد قرآن حكومت كند و بركات قرآنى موج بزند. در سايه‌ى قرآن است كه معرفت و بصيرت و شجاعت و اقدام ما معنا پيدا مى‌كند و به سمت هدف‌هاى درست متوجه مى‌شود. ( سخنرانى در اجتماع بزرگ مردم بوشهر 11/10/1370)

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: