چهارشنبه 18 می 11 | 14:19

پروژه لگد زدن به جنازه فتنه و عبور از موسوی کلید خورد

نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی موجب شده تا برخی جریان‌هاي سیاسی که در فتنه ۸۸ نقش محوری داشته و بر همین مبنا از صحنه سیاسی کشور حذف شده‌اند، اکنون به دنبال بازیابی هویت تشکیلاتی خود با بیان اظهارات نادمانه و حتی عبور از عناصر کلیدی فتنه باشند.


نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی موجب شده تا برخی جریان‌هاي سیاسی که در فتنه ۸۸ نقش محوری داشته و بر همین مبنا از صحنه سیاسی کشور حذف شده‌اند، اکنون به دنبال بازیابی هویت تشکیلاتی خود با بیان اظهارات نادمانه و حتی عبور از عناصر کلیدی فتنه باشند.

در این زمينه محمد خاتمی، یکی از سران اصلی فتنه در روزهای گذشته و در جمع تعدادي از نزديكان خود با فرار به جلو سخنانی را مطرح کرد که اگرچه از سوی فعالان سیاسی داخل کشور به عنوان تلاش وی برای نادیده گرفته شدن نقش وی در جریان آشوب‌های سال ۸۸ ارزیابی شد اما جریان اپوزیسیون در خارج از کشور را نیز به واکنش تند و گسترده علیه او واداشت؛ واکنشی که در آن، خاتمی به سوء استفاده از این افراد و قدرت طلبی متهم شده است.

خاتمی در اظهارات خود با يادآوري حوادث پس از انتخابات 88، خواستار فراموشی این وقایع شده و گفته است كه “اگر ظلمی شده است که شده است همه بیاییم عفو کنیم و به آینده نگاه کنیم و اگر به نظام و رهبری ظلم شده است به نفع آینده از آن چشم پوشی شود و ملت هم از ظلمی که بر او و فرزندانش رفته است می‌گذرد.”

وي که با فرار به جلو و تلاش برای تبرئه خود از رهبري جریان فتنه، ماجرای فتنه را تقابل نظام و مردم می‌خواند، با گرفتن ژستی بی طرفانه خواست تا دو طرف یکدیگر را عفو کنند! این در حالی است که همه تلاش فتنه گران، ایجاد شکاف میان مردم و نظام و سپس بر عهده گرفتن هدایت مردم در این شکاف بود که پس از روشن شدن ماهیت اقدامات سران فتنه با حماسه 9 دی و 22 بهمن 88 ناکام ماند.

او در حالي چنين اظهاراتي را مطرح كرده و با عدول از شعارهاي راديكال قصد دارد دو طرف را متهم به تندوري و آن‌ها را به آرامش دعوت كند تا خود نقش منجي را ايفا كند كه عملاً در حال حاضر حتي نمايندگان عضو فراكسيون اقليت مجلس نيز حاضر به همكاري با او نيستند، چرا كه معتقدند اين اقدام موجب حساسيت نهادهاي نظارتي بر روي آنان در زمان بررسي صلاحيت نامزدهاي انتخاباتي مي‌شود؛ اتفاقي كه سال گذشته نيز رخ داد و پس از ديدار جمعي از اعضاي فراكسيون اقليت، اين فراكسيون تأييد كرد كه ديدار از طرف فراكسيون برنامه‌ريزي نشده بوده و حتي حاضر نشد اسامي حاضران در اين ديدار را به‌طور رسمي اعلام كند.

از سوی دیگر اظهارات جديد رئیس دولت سال‌هاي 76 تا 84، موجب شده تا سایت‌ها و وبلاگ‌های اپوزیسیون نیز با انتشار مطالب متعدد به او حمله کرده‌ و با یادآوری نزدیک بودن انتخابات مجلس، او را به سهم ‌خواهی و تلاش برای حضور مجدد در مناصب حکومتی متهم کنند؛ مساله‌ای که با تفاوت اندکی از سوی فعالان سیاسی داخل کشور هم مطرح شده و آنان این اظهاران خاتمی را آغاز سناریوی بازگشت به قدرت دانسته‌اند.

کاربران سایت “بالا‌ترین” به عنوان یکی از مراجع اصلی جریان ضدانقلاب، در نوشته‌هاي متعدد خاتمی را “فریبکار” و “دروغگو” نامیده‌ و معتقد هستند که خاتمی هزینه‌ای برای تقابل با نظام نپرداخته است.

چرخش 180 خاتمی و آغاز پروژه عبور از موسوی؟

اظهارنظرها و اقدام‌هاي هفته‌های اخیر خاتمی حکایت از تلاش برای تعریف یک مرزبندی جدید با دیگر سران فتنه دارد؛ مساله‌ای که با انتشار برخی اخبار در مورد انتشار قریب‌الوقوع یک نامه از سوی وی که در آن بر ضرورت تفکیک جریان اصلاحات از جریان فتنه تاکید شده، ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است.

اين در حالي است كه وي بهمن ماه سال گذشته نيز قصد انتشار چنين نامه‌اي را داشت اما با بروز واكنش‌هاي متعدد، پروژه او ناكام ماند.

وی از روزهای ابتداي شکل‌گیری فتنه 88 به دنبال آن بود تا خود را رهبر اصلاحات و این جریان معرفی کند و با کمرنگ نشان دادن نقش موسوی و کروبی، زمینه را برای محوريت بخشيدن به خود در معادلات قدرت فراهم کند؛ در اين زمينه چند بار اخباري از اختلاف نظر و درگیری‌هاي لفظی او با موسوی در مورد نحوه عملكرد و مديريت جريان منتشر شد و به‌عنوان يك نمونه مشخص، خاتمي در طول دو سال گذشته هيچ‌گاه حاضر نشد از تعبير “جنبش سبز” براي اين جريان استفاده كند.

با اين حال، خاتمی که در ماه‌های اخیر به دنبال ایجاد یک “مرز ساختگی” بین جریان فتنه و طیف اصلاحات است تا از این طریق بتواند جریان متبوع خود را زیر تابلوی «اصلاح‌طلبان معتقد به چارچوب نظام» جمع کند و با معرفی خود به عنوان «ناجی» اصلاح‌طلبان، نه تنها از حذف این جریان جلوگیری کند که زمینه حضور مجدد خود و آن را در عرصه سیاسی کشور فراهم کند.

وی در عین حال تلاش می‌کند خود را از زیر آوار فتنه ۸۸ هم بیرون بکشد و مانند موسوی و کروبی به مرگ سیاسی تن ندهد. این سناریوی مطلوب خاتمی اما با موانع سختی مواجه است. یکی از این موانع جدی این است که خاتمی همچنان از سوی افکار عمومی به عنوان یکی از اضلاع سران فتنه شناخته می‌شود و مواضع وی و تشکل متبوعش (مجمع روحانیون مبارز) در جریان فتنه سال 88 در فهرست اتهامات سنگین او است.

بر اين اساس، هدایت فتنه ۸۸، دعوت به تجمع غيرقانوني 25 خرداد 88، صدور بیانیه روز شنبه ۳۰ خرداد ۸۸، حمایت از شعارهای انحرافی “نه غزه، نه لبنان” و “جمهوری ایرانی”، دفاع از جریان هتاک روز عاشورا، تنها بخشی از اتهامات خاتمی و مجمع روحانیون است.

رئیس بنیاد باران با وجود این واقعیت‌ها و در شرایطی که تا امروز حاضر به عذرخواهی و عقب نشینی از مواضع پیشین خود نشده، در روزهای گذشته با فرار به جلو، قصد دارد سناریوی ایجاد مرزبندی در جریان فتنه را نیز کلید بزند.

طرد سران فتنه؛ راهی برای بازگشت به عرصه سیاسی ایران

از سوی دیگر، فعالان سیاسی معتقدند روند ابراز برائت از سران فتنه که سال گذشته و پس از حوادث پراکنده ۲۵ بهمن روند شتابانی به خود گرفته، امسال نیز ادامه پیدا خواهد کرد؛ موضوعی که اکنون به خاتمی رسیده است.

این درحالی است که رهبر معظم انقلاب شرایط حضور در صحنه سیاسی کشور را حرکت در چارچوب نظام عنوان کرده و در اسفند 88 در جمع خبرگان ملت فرمودند: “افرادی که حاضر نیستند قانون و رأی اکثریت را قبول کنند و نقطه قوتی همچون انتخابات افتخارآفرین چهل میلیونی را تبدیل به نقطه ضعف می‌کنند صلاحیت حضور در چارچوب نظام اسلامی را از دست می‌دهند که از دست داده‌اند.”

با وجود این مرزبندی مشخص از سوی رهبر معظم انقلاب و همچنین سیاهه پرشمار جرائم خاتمی در دوران فتنه 88 بعید است خاتمی و یارانش حتی با وجود عبور از موسوی و کروبی هم در شمار سیاسیون مجاز به فعالیت در عرصه سیاسی کشور شناخته شوند.

  1. دوستدار
    21 می 2011

    فقط می توان گفت ایشون روی سنگ پای قزوین را هم کم کرده اند!!!!!!!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: