پنج‌شنبه 19 می 11 | 14:00
گسترش اعتراضات فشار اقتصادی سنگینی بر آل خلیفه وارد کرده است

گفتگويی صميمانه با نماینده رهبر شيعيان بحرین در ایران

بايد بگويم 85 درصد مردم بحرین مقلد آیت‌ا…‌خامنه‌ای هستند و اکثر آن‌ها مسلط به زبان‌فارسی در کنار زبان‌های عربی، انگلیسی و هندی هستند. البته چندي است كه با دادن ويزا و پاسپورت به ديگر مذاهب مي‌كوشند جمعيت اهل تشيع بحرين را كاهش دهند. در نتيجه اين فعاليت‌ها هم اكنون 65 درصد جمعيت بحرين را شيعيان تشكيل مي‌دهند.


تریبون مستضعفین – «شیخ عبدالله الدقاق»، نماینده رهبر شیعیان بحرین در ایران است. در مورد خیزش شیعیان بحرین و وضعیت کنونی این کشور گفت‌وگویی کوتاه با ایشان انجام داده‌ایم که در ادامه می‌آید:

به عنوان اولين سوال مي‌خواهم به طور خلاصه بفرماييد علت اعتراضات در بحرين چه بود؟

در 14 فوریه 2002 زمانی‌که احمد آل‌خلیفه به حکومت رسید، قول بازنگری در قانون اساسی و تحقق خواسته‌های مردم بحرین را داد. اما او پس از روی کار آمدن تمام اختیارات قوای سه‌گانه را از آن خود کرد و بدین ترتیب مردم در 14 فوریه 2011 که آن را «روز خشم» نامیدند، اعتراضات خود را شروع کردند.

از اوضاع اقتصادي بحرين در اين روزها كه درگير تظاهرات و اعتراضات عليه رژيم آل‌خليفه است،‌ بگوييد. وضع اقتصادي بحرين چگونه است؟

بايد بگويم تداوم اعتراضات مردم بحرین علیه حکومت آل‌خلیفه سبب کاهش رشد اقتصادی در چند مدت اخیر شده و به دنبال اين امر، خروج سرمایه‌های جهانی و اعتبارات بانک‌های بین‌المللی را به همراه داشته است. هرچند در حالت كلي نيز بسیاری از مردم بحرین در وضعیت اقتصادی متوسط یا زیر متوسط هستند و توزیع ثروت تنها در بین آل‌خلیفه و عمال آنان صورت گرفته است.

در واقع بايد گفت؛ خروج دو بانک جهانی از بحرین، کاهش چند هزار بشکه‌ای صادرات نفت؛ اخراج 85 درصد از کارمندان و کارگران ادارات و سازمان‌های دولتی و … نمونه‌ای از زیان‌های اقتصادی بي‌شماري است که به شدت بر دولت آل‌خلیفه عرصه را تنگ کرده است. تداوم اعتراضات مردم علیه دولت آل‌خلیفه نيز سبب شده عربستان وارد ميدان شود و با تزریق کمک 10 میلیارد دلاری بکوشد وضعیت شبکه‌های مالی و پولی را در بحرین به حالت عادی برگرداند.

چرا بحرين تا این اندازه براي آمريكا و ديگر كشورهاي عربي و غربي مهم است؟

منطقه استراتژیک خاورمیانه و کشور بحرین برای آمریکا و دولت‌های غریی داراي اهميت ويژه و ممتازي است. وجود مهمترین بانک‌های جهانی در بحرین؛ حضور ناوگان پنجم آمریکا در این کشور؛ قرار گرفتن بحرین در منطقه سوق‌الجیشی به لحاظ سیاسی و اشراف به خلیج‌فارس و امكان تحت نظر قرار دادن تحولات در ایران از جمله اين دلايل به شمار مي‌رود. به طوری که كشورهاي خارجي تمام تلاش خود را در بی‌نتیجه کردن خیزش مردم بحرین اعمال مي‌كنند.

خواست مردم بحرين چيست؟ عمده مطالبات آنان چه مسائلي را شامل مي‌شود؟

مطالبات مردم بحرین تاسیس مجلسی آزاد و حق رأی مشروع برای مردم، تدوین قانون اساسی جدید و رهایی زندانیان سیاسی ، محاکمه جنایتکاران و برپایی دادگاه علیه جنایات رژیم آل‌خلیفه است. خواست مردم بحرين در وهله اول اصلاح رژیم است. اما در صورتی که شرط مردم در شکل‌گیری حکومت مشروطه عملی نشود، تغییر رژیم و سرنگونی آن خواست جدی مردم بحرین است.

اگر انقلابي در بحرين شكل گرفته و به پيروزي برسد؛ مدل حكومتي آن چگونه خواهد بود؟ آيا اين انقلاب از جنس انقلاب مردم ايران به شيوه جمهوري اسلامي است؟

اينگونه به نظر نمي‌رسد. چرا كه سردادن شعارهايي مبتنی بر دموکراسی از آن رو است که اگر خواست مردم در ایجاد دولتی مبتنی بر ولایت‌فقیه علنی و آشکار شود؛ قطعا با مخالفت بسیاری از کشورهای غربی و عربی مواجه می‌شود. از همین رو پیگیری این خواسته در سایه دنبال می‌شود.

انقلاب اسلامي در ايران در شرايطي به پيروزي رسيد كه تحت رهبري واحد شخص امام خميني(ره) صورت گرفت؛ اما شاهديم پیروزی قيام مردم در مصر و تونس از چنين مهره مهمي برخوردار نيست. آيا در بحرين هم وضع به همين منوال است؟

شرایط در بحرین با دیگر کشورهای درگیر در شمال افریقا و منطقه خاورمیانه متفاوت است. اکثریت مردم بحرین تحت امر واحد آیت‌ا… علامه شیخ عیسی قاسم فرمان می‌برند که به لحاظ علمی دینی سیاسی و فکری شخصیت برجسته‌ای به شمار می‌آید. هر دو جریان تندرو و میانه‌رو در بحرین خواستار اصلاح وضع کنونی به رهبری واحد شخص آیت‌ا… علامه شیخ عیسی قاسم هستند.

شنيده شده بيمارستان‌ها به مراكز نظامي مبدل شده، در اين خصوص توضيح دهيد؟

هم اكنون بیمارستان‌ها در بحرين به پایگاه‌های نظامی مبدل شده و تغییر سمت‌های مهم از جمله وزیر بهداشت و مدیر بزرگترین بیمارستان بحرین (سلمانیه) و اخراج کادر پزشکی و جایگزین کردن نظامیان، سبب تبدیل شدن بسیاری از پایگاه‌های مردمی و خدمات‌رسانی به مراکز نظامی شده است.

در جريان اين اعتراضات به شعائر ديني و مذهبي توهين شده، آماري در اين خصوص داريد؟

تاكنون 30 مسجد تخريب شده‌است. ‌قرآن‌ها را آتش می‌زنند . روز به روز بر شمار بازداشتی‌ها و شهیدان افزوده مي‌شود. همگی اين موارد با هدف سرکوب قیام مردم بحرین و جلوگیری از تشکیل حکومت شیعی دیگر در منطقه صورت می‌گیرد.

میدان لولو چندي پيش تخريب شد تا نماد آزادي‌خواهي و مركز تجمع در بحرين از بين برود، آيا واقعا چنين جيزي محقق شده بود؟

این میدان به نام «لولوء» معروف است. پس از ریختن خون شهیدان در پنچ شنبه خونین این میدان بنام میدان شهدا نامگذاری شد. هم اکنون وهابی‌ها میدان را به چهارراه تبدیل کردند و می‌کوشند این سنبل مقاومت را در بین مردم از بین ببرند.

درست است كه جمع كثيري از مردم بحرين اهل تشيع هستند؟

بايد بگويم 85 درصد مردم بحرین مقلد آیت‌ا…‌خامنه‌ای هستند و اکثر آن‌ها مسلط به زبان‌فارسی در کنار زبان‌های عربی، انگلیسی و هندی هستند. البته چندي است كه با دادن ويزا و پاسپورت به ديگر مذاهب مي‌كوشند جمعيت اهل تشيع بحرين را كاهش دهند. در نتيجه اين فعاليت‌ها هم اكنون 65 درصد جمعيت بحرين را شيعيان تشكيل مي‌دهند.

آيا حضور نيروهاي كشورهاي عربي در بحرين وجاهت قانوني دارد؟

طبق توافق شورای هماهنگی خلیج فارس چنانچه یکی از کشورهای عربی به کمک نظامی دیگر کشورهای عرب نیاز داشت؛ آن‌ها می‌توانند به لشگرکشی بپردازند. البته به شرطی که در برابر حمله دشمنان خارجی و نه درگیری های داخلی باشد. بنابراین حضور کشورهای همسایه در بحرین هیچ توجیهی ندارد.

به نظر شما میانجیگری دولت‌های همسايه در حل معضل فراروی مردم این کشور چقدر توانسته موثر واقع شود؟

در واقع مذاکرات رجب طیب اردوغان و آیت‌ا…‌سیسانی به عنوان نقطه عطفی در عرصه دیپلماتیک براي بحرين تلقی مي‌شود. همچنین حرکت مردم ایران در حمایت از مردم بحرین با راهپیمایی ها؛ امضای طومار و نوشتن نامه به بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، نیز می‌تواند به عنوان مکانیزم فشار در عرصه دیپلماتیک محسوب و راه حل گفت‌وگو را به جای جنگ دنبال کند.

پرونده دیپلماسی ایران را در خصوص تحولات بحرین چگونه ارزیابی مي‌كنيد؟

صدور بیانیه‌های متعدد از جانب مراجع تقلید و تلاش ایران در عرصه دیپلماتیک و همراه کردن عراق و لبنان و ترکیه با بحرین نشان از كوشش فراگير ايران در تحقق خواسته‌هاي مردم بحرين دارد. البته بايد توجه داشت كه پوشش رسانه‌ای بیشتری باید نسبت به تحولات بحرين صورت گیرد و وقايع اين كشور در سطح جهان با گسترش بيشتري پوشش داده شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: