جمعه 07 ژانویه 11 | 07:55

دیکتاتوری علمی؛ دانشمندانی که اخراج شده‌اند

دانش بزرگ! هیچ ایده جدیدی را در دانشگاه تحمل نمی کند، امــا چیزی که آنها فراموش کرده ا ند ایـن است که هر نســلی حق ساختار شکنی دارد و این شورشی – بن استاین- بــرای رسیدن به پاسخ سوالاتش به سراسر دنیا سفر میکند و حقیقتی عظیم را در می یابد که


دانش بزرگ! هیچ ایده جدیدی را در دانشگاه تحمل نمی کند، امــا چیزی که آنها فراموش کرده ا ند ایـن است که هر نســلی حق ساختار شکنی دارد و این شورشی – بن استاین- بــرای رسیدن به پاسخ سوالاتش به سراسر دنیا سفر میکند و حقیقتی عظیم را در می یابد که:

” آموزگاران و اساتید؛ به استهزاء گرفته شده، از کار معلق و یا اخراج شده اند به دلیل آنکه به وجود خالقی برای جهان اعتقاد داشتند”

شاید زندگی فقط نتیجه یک اتفاق تصادفی نباشد…

این فیلم مستند در 98 دقیقه سه مبحث کلیدی را همزمان دنبال می کند:

نخست نشان می دهد که در پرمدعاترین کشور جهان از نظر دموکراسی و آزادی بیان چگونه دانشمندانی را که دیدگاهی متقابل با داروینیسم داشته اند یعنی مخالف بوجود آمدن جهان بصورت تصادفی و یا انتخاب طبیعی بوده اند از دانشگاه های آمریکا اخراج می کنند. در این مستند، به صراحت تاکید می شود که حتی برخی استادان دانشگاه را علاوه بر محروم کردن آنها از خدمات شهروندی اجتماعی، (مانند سوزاندن کارت های اعتباری بانکی شان که این امر موجب می شود نتوانند نیازهای اولیه زندگی شان را رفع نمایند) حتی نام برخی از دانشمندان را برای چاپ در هر نشریه و کتاب یا در فضای اینترنت ممنوع می کنند به گونه ای که گویا چنین دانشمندی اصلا به دنیا نیامده است. آنهم نه دانشمندانی که creationist و خلقت گرا باشند بلکه کسانی که صرفا به وجود نوعی Intelligent Design یعنی طرحی هوشمند در ساخت جهان قائلند و عالم را تصادفی نمی دانند.

علت اهمیت این امر برای صحنه گردانان تمدن غرب آن است که اعتقاد به خلقت هوشمند جهان ، زمینه پذیرش خالق جهان را فراهم کرده و دین گرایی در جهان افزایش چشم گیر خواهد یافت.

دوم، ضمن مصاحبه با دانشمندان اخراج شده از دانشگاه ها، به بررسی عقاید آنها و علل مخالفتشان با داروینیسم می پردازد و این بهانه ای می شود تا تهیه کننده ی مستند با بزرگترین داروینیست های جهان مثل پروفسور داوکینز به صحبت بنشیند و دلایلشان را در اینکه چرا جهان نمی تواند یک خالق داشته باشد یا حتی بر اساس طرحی هوشمند بوجود آمده باشد بشنود و سپس همانها را از نگاه خردگرایانه و ساینتیستی به چالش می کشاند.

سوم اینکه این مستند به بررسی ایدئولوژی های برآمده از نگرش دارونیستی و اصل بقاء اصلح می پردازد و با سفر به آلمان و دیدار از کوره های آدم سوزی و کشتارگاه های بیماران روانی، مبادی تفکر نازیسم را بعنوان نمونه ای از داروینیسم اجتماعی، طی مصاحبه با محققان این دیدگاه بررسی می کند.

برای تهیه اینترنتی این مستند می‌توانید به سایت «موسسه فرهنگی و نرم افزاری آرمان» مراجعه و از این آدرس اقدام کنید

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.