چهارشنبه 25 می 11 | 14:50

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی پاسخگو نیست!+ اسناد

گذشته از شفافیت عملکرد این بنیاد، این سوال مطرح است که آیا بنیاد تفاوتی با یک بنگاه اقتصادی صرف دارد؟ آنچه که در نمای بیرونی بنیاد مشاهده می‌شود، یک بنگاه عریض و طویل اقتصادی است که تعداد بیشماری هتل، موسسه اقتصادی و …. در اختیار دارد. آیا بنیادی که فلسفه‌اش کمک به مستضعفین بوده است، این چنین ظاهری باید داشته باشد.؟


جنبش عدالتخواه دانشجویی با صدور بیانیه‌ای انتقاد خود را از پاسخگو نبودن مسئولین بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اعلام نمود. متن بیانیه به همراه اسناد عدم پاسخگویی مسئولین بنیاد در ادامه می‌اید.

رهبر معظم انقلاب: «بهترین روش سؤال و پاسخ هم این است که مسئولین بیایند توى مجموعه‌هاى دانشجوئى. من همین جا از مسئولین درخواست می‌کنم که دیدارهاى دانشجوئى‌شان را زیاد کنند. امروز بهترین قشرهاى کشور اینهایند؛ هم جوانند، هم باسوادند، هم تحصیلکرده‌اند، داراى فهمند، داراى انگیزه‌اند؛ مسئولین بروند شرکت کنند. مهم این است که شما حرفتان را مطرح کنید، استدلالتان را مطرح کنید، پاسخ قانع کننده‌اى بخواهید؛ مسئولین هم باید پاسخ بدهند»
دیدار با دانشجویان سال ۱۳۸۹

بیانیه جنبش عدالتخواه دانشجویی پیرامون پاسخگو نبودن مسئولین بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی

حضرت امام خمینی (ره): تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله پهلوی و شاخه‏ها و عمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلطه غیرقانونی از بیت‏المال مسلمین اختلاس نموده‏اند بنفع مستمندان و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره نماید….. تا بنفع مستمندان از هر طبقه صرف گردد، در ایجاد مسکن و کار و غیرذالک… ۹ اسفند ۵۷

و: همۀ محرومان باید خانه داشته باشند. هیچ کسی در هیچ گوشۀ مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد…. من امیدوارم همۀ کسانی که زمینهای وسیعی در اختیار دارند به این امر مهم‏اسلامی ـ انسانی کمک کنند، و زمین ها را در مناطق مرغوب قابل سکونت در اختیار این طرح بگذارند ….بنیاد مستضعفین نیز باید به کمک این طرح بشتابد و از اموال مصادره شدۀ خاندان پهلوی و اطرافیانش در این طرح استفاده شود. ۲۱ فروردین ۵۸

مقام معظم رهبری: امیدوارم با توجه به اصلاح اساسنامه آن بنیاد …. در چارچوب ماموریت راهبردی بنیاد مبنی بر « کمک به ارتقاء سطح زندگی مادی ،معنوی و فرهنگی مستضعفان و محرومین جامعه همراه با اداره بهینه داراییهای تحت پوشش و با حضور مؤثر در صحنه های اقتصادی در چارچوب سیاستهای کلی نظام» از همه توان و ایمان خود بهره گیرید. ۳۱ تیر۸۳

و اما بعد:

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی نهادی است که در ابتدای انقلاب برای احقاق حقوق از دست رفته محرومین و مستضعفین در دوران رژیم پهلوی و رفع تبعیض و کاهش شکاف طبقاتی جامعه اسلامی، در راستای انجام فرامین حضرت روح الله تاسیس گردید. این نهاد انقلابی از یک طرف به منظور سامان دادن به اموال مصادره شده خاندان پهلوی و وابستگان آن‌ها و از سویی برای مصرف این اموال در جهت حمایت و کمک به محرومین و مستضعفین انقلاب ایجاد شده است.

«به نظر من بیشتر انقلابیون واقعی؛ یعنی آنها که نیروی عظیم و کوبنده این انقلاب بودند، مردم غیر مرفه بودند؛ کسانی که بیشترین کشته ها را دادند و با نیروی ایمان واقعی و اعتقاد راسخ؛ باعث پیروزی انقلاب شدند همان کسانی بودند که به هیچ وجه اشرافی و مرفه نبودند و از طبقه پابرهنه بودند. من دستور دادم که اموال شاه، چه آنها که در داخل ایران است و چه آنها که در خارج پس از مصادره؛ فقط و فقط بین بی بضاعتها و مستمندان تقسیم شود و این پولها را صرف خانه سازی و دیگر وسایل رفاهی این مردم بکنیم.» امام خمینی (ره)- ۱۱اسفند۵۷

امروز پس از گذشت بیش از سی سال، این سوال مطرح می باشد که این نهاد برای انجام وظیفه سنگینی که برعهده داشته چه کرده است.

در این راستا جنبش عدالتخواه دانشجویی طی نامه ای مورخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۰ که برای رییس بنیاد ارسال گردید، درخواست برگزاری جلسه‌ای برای مطرح کردن سئوالات و شنیدن پاسخ‌های ایشان و صحبت درباره عملکرد این نهاد انقلابی نمود. متاسفانه با کمال تعجب این نامه به دستور ایشان به بایگانی سپرده شد. سپس نامه دومی به تاریخ ۳۰ فرودین ۱۳۹۰ از طرف این اتحادیه به همراه سوالاتی درباره عملکرد بنیاد، برای ایشان ارسال گردید که پیگیری آن نیز در پیچ و خم مذاکرات درون سازمانی بی نتیجه ماند. در نهایت این اتحادیه دانشجویی در نامه سوم خود به تاریخ ۱۳ اردیهشت ۱۳۹۰ بنا به وظیفه خود مبنی بر حمایت از حقوق مستضعفان و همچنین سوال و مطالبه‌گری از مسولین ، اعلام نمودکه سوالات و مطالبات خود را به صورت عمومی منتشر می گرداند خواهد کرد تا از این طریق بتواند شرایط را برای پاسخ گویی هر چه بیشتر مسئولین مسئولین فراهم آورد. متاسفانه به دلیل نبود روحیه پاسخگویی در مسئولین این نهاد این نامه نیز بدون جواب ماند.(تصاویر نامه های ارسال شده در انتهای بیانیه قابل مشاهده است ) تنها طی تماس تلفنی یکی از مسئولین نهاد قولی مبنی بر تشکیل جلسه داده شد که علی رغم اعلام آمادگی جنبش عدالتخواه هیچ گاه به سرانجام نرسید. جنبش عدالتخواه دانشجویی بنا به وظیفه‌ای که در گسترش گفتمان پاسخگویی احساس می‌نماید، نظرات و سئوالات خود را درباره عملکرد بنیاد مستضعفان به صورت عمومی مطرح و آمادگی خود را برای برگزاری جلسه علنی به همراه پرسش و پاسخ دانشجویی در یکی از دانشگاه های تهران، به منظور شنیدن پاسخ سوالات های مسئولین بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی اعلام می دارد.

سوالات و انتقادات:

۱- نبود روحیه پاسخگویی در مسئولین بنیاد

همانطور که در ابتدا توضیح داده شد، مسئولین محترم بنیاد هیچ جایگاهی برای پاسخگویی برای خود قایل نیستند. بی توجهی به درخواست‌های مکرر جریان دانشجویی برای برگزاری جلسه‌ یکی از شاخص‌های آن می‌باشد. براساس پیگیری‌های صورت گرفته به نظر می‌آید رویه بنیاد در چند دهه اخیر اینگونه بوده است. برای نمونه رییس فعلی بنیاد آقای فروزنده در طول ۱۳ سال مسئولیت، هیچ مصاحبه یا نشست خبری برای گزارش دهی نداشته است؟ این عمل به دلیل نبود شفافیت در عملکرد این بنیاد است و این مساله برای افراد مطلع امری روشن است.

۲- بنیاد مستضعفان یا بنگاه صرفا اقتصادی

گذشته از شفافیت عملکرد این بنیاد، این سوال مطرح است که آیا بنیاد تفاوتی با یک بنگاه اقتصادی صرف دارد؟ آنچه که در نمای بیرونی بنیاد مشاهده می‌شود، یک بنگاه عریض و طویل اقتصادی است که تعداد بیشماری هتل، موسسه اقتصادی و …. در اختیار دارد. آیا بنیادی که فلسفه‌اش کمک به مستضعفین بوده است، این چنین ظاهری باید داشته باشد.؟

۳- کمک به محرومان و مستضعفین

الف) بنیاد برای کمک به محرومین و مستضعفان چه کرده است؟ آیا اصلا هنوز بنیاد خدمت گذاری به مستضعفین را وظیفه اصلی خود می داند؟ از بیان فعالیتها و معرفی آنها در پایگاه اطلاع رسانی بنیاد، که اصلا چنین چیزی بر نمی‏آید. بنیاد در جهت کمک به ارتقاء سطح زندگی مادی ،معنوی و فرهنگی مستضعفان و محرومین جامعه چه اقداماتی انجام داده است؟ اگر هنوز این وظیفه را بر عهده دارد چگونه آن را به انجام می رساند؟ تفاوت کمک های بنیاد با دیگر نهادهایی که به محرومین کمک می‏نمایند در چیست؟

ب‌) بنیاد مستضعفان جزء بزرگترین ملاکان کشور می باشد و این سوال مطرح است که هم اکنون از این زمین ها چه استفاده ای می شود و در اختیار چه کسانی است ؟ ارزش این املاک چقدر است؟ در اولین پیام اقتصادی امام خمینی (ره) وظیفه تامین مسکن و تامین رفاه محرومین با ساخت مسکن و کمک به حساب ۱۰۰ امام، بر عهده بنیاد نهاده شده است، در این راستا بنیاد چه اقداماتی انجام داده است؟ در شرایطی که هزینه مسکن برای محرومین و مستضعفین حدود ۸۰ الی ۹۰ % درآمد خانوار های محروم را به خود اختصاص می دهد بنیاد برای رفع این مشکل چه کاری نموده انجام داده است؟

تصاویر نامه های ارسال شده:

 1. کاوه
  26 می 2011

  اصلا این بنیاد چیکارست؟!
  تو این 30 سال با اون همه ثروت چیکار کرده؟
  حتما میگه خدمت مردم!
  اگه ما مردمیم که میگیم؛ ما که ندیدیم!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: