پنج‌شنبه 26 می 11 | 09:28

حجت‌الاسلام قرائتی: حوزه علمیه نباید تابستان‌ها تعطیل شود

حجت‌الاسلام قرائتی با بیان این که حوزه علمیه نباید تابستان‌ها تعطیل شود، اظهار کرد: هوای گرم دلیل بر تعطیلی حوزه نمی‌شود اگر هوا گرم است، طلاب به مناطق خوش آب و هوا بروند و به مطالعات علمی خود ادامه دهند.


حجت‌الاسلام محسن قرائتی، رییس ستاد اقامه نماز کشور، عصر روز گذشته در مراسم افتتاح طرح سیر مطالعاتی تفسیر و حدیث گفت: حوزه و دانشگاه هنوز مزه قرآن را نچشیده است.

وی با بیان این‌که زمانی از آیت‌الله بوشهری درباره وظیفه معاونت تهذیب پرسیدم که وی در پاسخ گفتند این معاونت می‌خواهد به طلبه‌ها تذکرات قرآنی دهد، افزود: حوزه بیش از معاونت تهذیب، نیازمند تأسیس معاونت تفسیر است.

حجت‌الاسلام قرائتی با تأکید بر اهمیت قرائت قرآن و تدبر در آن از سوی طلاب، ابراز داشت: کسانی مدعی هستند که طلاب باید درسشان را بخوانند و اکنون وقت قرآن خواندن نیست که این سخن خلاف واقع است و نباید به آن توجه کرد.

وی با بیان این‌که برخی می‌گویند تا ملا نشدید، دور قرآن نروید، این سخن را اشتباه خواند و ادامه داد: برخی هم می‌گویند تنها اهل بیت‌(ع) هستند که قرآن را می‌فهمند، در حالی که «یا ایها الناس و یا ایها الذین آمنوا» مخاطب قرآن هستند.

این مفسر قرآن کریم خاطرنشان کرد: البته اهل بیت‌(ع) از قرآن مسائلی را می‌فهمند که بالاتر از فهم عرفی است، اما باید دانست که مخاطب قرآن کریم همه مردم هستند.

وی با اشاره به نگارش تفسیر نور و چاپ جلد نخست آن در بیست سال پیش، گفت: وقتی جلد نخست تفسیر نور به چاپ رسید، برخی به منزل آسیدمهدی روحانی مراجعه کردند و گفتند قرائتی از قرآن تفسیر به رأی کرده است.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور تربیتی با بیان این‌که‌ تفسیر به رأی یعنی تحمیل سلیقه به قرآن به بیان تفاوت آن با تدبر در قرآن پرداخت و گفت: وقتی از تدبر در قرآن سخن می‌گوییم یعنی از کلمات قرآن نکته‌ای را بیرون بکشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پخش برنامه آشنایی با قرآن از صدا و سیما اشاره کرد و با بیان این‌که سی و دو سال است که با این برنامه در تلویزیون حضور دارم و یک شب جمعه هم در طول سال تعطیل نشده است، تصریح کرد: حوزه علمیه نباید تابستان‌ها تعطیل شود.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به آیه «لِإِیلَافِ قُرَیْشٍ، إِیلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّیْفِ»، گفت: اگر هوا گرم است، طلاب به مناطق خوش آب و هوا کوچ کنند همان‌طور که در قرآن آمده است قوم قریش در تابستان و زمستان کوچ می‌کردند.

وی در ادامه گفت: طلاب علوم دینی از تماشای ورزش، گوش کردن به اخبار و دیدن فیلم پرهیز کنند، طلاب باید خود فیلم بسازند نه این‌که فیلم ببینند، اگر خسته شدند ورزش کنند، نه این‌که به تماشای ورزش بنشینند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور تربیتی، همچنین از طلاب جوان خواست تا برای جایزه درس نخوانند، درباره قرآن سؤال‌های احمقانه نپرسند، ادعا و ریاکاری هم نکنند و در این‌باره تصریح کرد: کسانی که اراده علو دارند، جهنمی هستند، مگر اولیای خدا که ادعای علو نداشته باشند.

وی با بیان این‌که طلبه‌ای که از آیات قرآن به درستی استفاده نکند، ارزش آن را نفهمیده است، گفت: یکی از عللی که سبب شد به نوشتن تفسیر قرآن روی آورم آن بود که به طلاب جرأت دهم؛ طلبه‌ها از ابتدای طلبگی با قرآن خو بگیرند.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.