پنج‌شنبه 26 می 11 | 18:37

«بفرماييد شام ایرانی» در دست تولید!

بنا بر خبر منتشر شده فیلم بردای بر نامه «بفرمایید شام ایرانی» کاری از بیژن بیرنگ با الگو بردای از برنامه پر مخاطب «بفرماييد شام» که از شبکه ماهواره ای «من و تو» پخش می شود، از چهارم خرداد با حضور بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران آغاز شد.


تریبون مستضعفین-بنا بر خبر منتشر شده فیلم‌بردای بر نامه «بفرمایید شام ایرانی» کاری از بیژن بیرنگ با الگو‌بردای از برنامه پر مخاطب «بفرماييد شام» که از شبکه ماهواره‌ای «من و تو» پخش می‌شود، از چهارم خرداد با حضور بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران آغاز شد.

این برنامه که برای شبکه خانگی تولید می‌شود، خبر از دغدغه‌ی به وجود آمده در میان دست‌اندرکاران رسانه برای خنثی کردن تلاش‌های رسانه‌ای غرب برای ایجاد استحاله فرهنگی در ایران دارد.

اما متاسفانه استفاده از موضوع و حتی نامی یکسان – تنها با افزودن یک پسوند ایرانی- نشان از عدم خلاقیت و مصرف کنندگی تهیه‌کنندگان حتی در عرصه‌های فرهنگی دارد.

برخوردی این‌چنین برخوردی منفعلانه است که مطمئنا نمی‌تواند کارایی و جذابیت برنامه‌ای را که با تفکری بکر تولید شده است را پیدا نماید.

از سوی دیگر ساخت این برنامه می‌تواند با برانگیختن کنجکاوی مخاطب نسبت به برنامه‌ی اصلی، به نوعی تبلیغ آن با بودجه داخلی باشد!

تصور این‌که با این‌گونه کپی‌برداری‌ها، آن هم در زمینه فرهنگ، بتوان با اثرات مخرب این برنامه‌ها مبارزه کرد بسیار کودکانه به نظر می‌رسد.

دست‌اندرکاران رسانه‌های جمعی باید با تعریف ظرفیت‌های جدید برای برنامه‌سازی، با توجه به فرهنگ اسلامی مردم ایران فکری اساسی‌تر از مصرف مضامین دسته دوم رسانه‌های معاند کنند.

عدم و جود اتاق فکری قوی، صاحب ایده و آشنا به زوایای رسانه و ارتباطات به شدت در این بخش احساس می‌شود.

باید یاد‌آور شد که مبارزه با دشمن در میدانی که برتری و مزیت از آن دشمن است، نتیجه‌ای جز شکست را به همراه نخواهد داشت.

  1. saman
    15 جولای 2011

    برادر من وقتی صدا و سیما و مملکت حساب و کتاب نداره و همه چیز دست آقایون هست و سران؛ میشه بگین کی باید اتاق فکر بسازه؟ اتق فکر یعنی چی؟ می تونید اصلا تشخیص بدید؟ اتاق فکر یعنی یه سری آدم با ذوق بدون پارتی که بهشون امکانات بدید بشینن آزادانه طرح و ایده بدن والا شما خودتون می فهمید چی میگین؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: