سه‌شنبه 21 ژوئن 11 | 10:07

معرفی کتاب: «انتخاب همسر»؛ توصیه‌هایی از آیت‌الله امینی

«انتخاب همسر» نوشته‌ای از «آیت الله ابراهیم امینی» است که چاپ های متعددی از آن به وسیله‌ی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل در سال‌های اخیر راهی بازار نشر گردیده است. این کتاب 268 صفحه‌ای که جزو اولین کتاب‌های منتشر شده در این حوزه است، با استقبال خوبی از جانب مردم مواجه شده و هنوز هم جزو کتاب‌های مطالعه شده برای آغاز زندگی مشترک به کار گرفته می‌شود.


تریبون مستضعفین – «انتخاب همسر» نوشته‌ای از «آیت الله ابراهیم امینی» است که چاپ های متعددی از آن به وسیله‌ی شرکت چاپ و نشر بین‌الملل در سال‌های اخیر راهی بازار نشر گردیده است. این کتاب 268 صفحه‌ای که جزو اولین کتاب‌های منتشر شده در این حوزه است، با استقبال خوبی از جانب مردم مواجه شده و هنوز هم جزو کتاب‌های مطالعه شده برای آغاز زندگی مشترک به کار گرفته می‌شود. این کتاب که سرشار از رجوع به احادیث است، با نثری ساده و وعظ‌گونه خطاب به عروس و داماد و خانواده‌های آن‌ها و حتی در بخش‌هایی حطاب به مسئولین نوشته شده است.

«ازدواج» عنوان فصل نخستین است‌، که در فصل بعدی با «فواند ازدواج» ذیل عناوینی نظیر کسب استقلال، انس و آرامش، حفظ عفت و مصونیت از گناه، آرامش و تعادل اعصاب، تولید و تکثیر نسل، تعاون در اطاعت و نیل به ثواب، سلامت و امنیت اجتماعی تکمیل گردیده است.

«موقع ازدواج» عنوان فصل سوم است که به ارائه نکاتی در این مورد پرداخته است. «موانع ازدواج» عنوان فصل چهارم است که ذیل مواردی مثل فقر و تهیدستی، ادامه تحصیلات، خدمت سربازی بحث‌هایی را مطرح کرده است و سپس متعه را مورد توجه قرار داده است. تذکراتی به جوانان مجرد عنوان سرفصل بعدی است که مواردی وعظ‌گون مانند نگه داشتن عفت، عدم نگاه به نامحرم، انصراف از گناه، ضرورت اشتغال، عدم خلوت و شوخی و هم خوابگی و مصافحه با نامحرم، عدم تماشای فیلم‌های تحریک‌آمیز، وقار و سنگینی، رعایت حجاب اسلامی را مد نظر قرار داده است. در زیر فصل بعدی ضرورت استفاده از جوانی با موضوعاتی مثل درس، کار (به فکر آینده خود بودن و پس انداز و…)، کوشش در طهار ت و تکمیل نفس خود بحث شده و با تذکری به مسئولین این فصب تکمیل گردده است.

هدف ازدواج عنوان فصل بعدی است که به مواردی مثل یاوری زن و مرد در طاعت خدا (نعم العون علی طاعة الله)، اشاره کرده است. «در انتخاب همسر دقت کنید» و «صفات یک همسر خوب» فصل‌های بعدی است. که مواردی مانند ایمان و دین داری و علائم آن (توجه به اعمال، توجه به وفای به عهد، امر به معروف، اجتناب از مال حرام، رعایت حقوق دیگران، اجتناب از ظلم و تعدی و…. با توجه دادن به اهمیت بیشتر عناوینی مثل راست‌گویی و امانت‌داری و موارد اجتماعی نسبت به صرف توقف در انجام اعمال عبادی فردی را برشمرده است.)، عقل و هوش و راه‌های کشف آن (معاشرت و مصاحبه، نامه نگاری، سوال و تحقیق از دیگران، بررسی وضع خانواده، محل زندگی) اخلاق و راه‌های کشف آن (تحقیق از دوستان، بررسی اخلاق خانواده، گفتگو و معاشرت)، عفت و نجابت، جمال و زیبایی، شرافت خانوادگی، سواد، مال و ثروت، تناسب در سن، سلامت جسم، سلامت از آلودگی و اعتیاد، دوشیزه بودن، شغل داماد، شغل خانم‌ها، یک خانم کدبانو و شایسته، شوهر خوب و ایده‌آل، ازدواج‌های ممنوع جزو مهم‌ترین آن‌هاست. سپس بحثی مبسوط در مورد فواید و مضرات ازدواج با خویشان نزدیک صورت گرفته و مشکلاتی مثل عقب ماندگی، کوری، هتروزیگوتی و هم خونی پسر عمو و دختر عمو در 16/1 موارد برشمرد شده است.

«نقش خانواده در انتخاب همسر»، «نقش مشورت در انتخاب همسر»، «نقش استخاره در انتخاب همسر» نیز عنوان سرفصل های بعدی این مجموعه گران سنگ است.

«خواستگاری» موضوع بعدی است که دوران نامزدی، هدیه دادن گه گاه، احوال پرسی و نامه و تلفن و سوغات در سفر و… را توصیه نموده است و به مواردی مثل امکان به هم زدن با اطلاع یافتن از مشکلات، امکان پس گرفتن هدایای ماندنی در صورت بر هم زدن چون این ها به خاطر ازدواج داده شده اشاره کرده است.

«نامزدی» فصل بعدی است که ضمن بحث به نفی نامزدی های پیش از موعد پرداخته شده است. «ازدواج پسر و اجازه ی والدین» نیز اصل را راضی کردن آن ها و ازدواج با کسی که خود جوان پسندد نه آن ها می پسندند دانسته است. «اجازه ی ولی در ازدواج دختر»، «ازدواج های اجباری»، «مهر» سرفصل های بعدی است که در آن به ضورت عدم کم بودن و شبیه به پول زنا بودن مهریه ضمن عدم بالا بودن آن اشاره شده است. در مورد شیربها نیز اگر به صورت بخشی از مهر و صرف حهیزیه و… جایز دانسته شده و اگر به صورت جدا برای پدر و مادر باشد به عنوان عنصری غیر شرعی مورد طرد واقع گردیده است.
«اجراء صیغه عقد» فصل بعدی است که به فاصله ی بین عقد و عروسی (فرصت های خوبی برای شناخت و … ضمن مراقبت از عدم به هم خوردن) بحث شده و به رسم هدیه بردن داماد به خانواده ی عروس به عنوان نشان محبت در این دوره اشاره گردیده است.

«جهاز» و «حجله ی عروسی» و «آغاز زندگی زناشویی»نیز فصل های بعدی کتاب را شکل داده است.

در فصل بعدی «در کسب استقلال بکوشید» توصیه شده والدین وسیله استقلال را فراهم کنند امام این کار ضمن دادن مشورت و… صورت بگیرد.

«نفش پدر و مادر در تحکیم بنیاد زناشویی» نیز عنوان فصل پایانی است و به مشورت و کمک، ضمن عدم دخالت پدر و مادر و توصیه های خطاب به آن ها پایان یافته است.

این کتاب را که چاپ های متعددی از آن در بازار نشر موجود است می توان از فروشگاه شرکت چاپ و نشر بین الملل واقع در میدان فلسطین و فروشگاه نشر معارف واقع در چهار راه کالج تهیه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: