سه‌شنبه 31 می 11 | 13:40

لاریجانی: با اتمام حجت رهبری، ديگر تخطی از قانون قابل اغماض نيست

ستايش ولي امر مسلمين از حركت و مواضع روشن مجلس هشتم در مسايل مهم داخلي و خارجي پشتوانه عظيمي براي همكاران عزيز خواهد بود و نشان مي‌دهد اهتمام اصلي نمايندگان ملت در تصميمات منافع ملي و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است و بر خلاف آن چه در بعضي اظهارات، خردنگري و منطقه‌گرايي را به مجلس حوالت مي‌دهند.


دكتر علي لاريجاني در نطق قبل از دستور امروز – سه‌شنبه- مجلس با اشاره به ديدار نمايندگان مجلس با رهبر انقلاب اسلامي گفت: ديدار اخير نمايندگان مجلس با رهبر انقلاب اسلامي هم براي ملت عزيز و هم براي قواي سه‌گانه و مخصوصا براي نمايندگان محترم پردستاورد بود.

رييس مجلس شوراي اسلامي افزود: مجلس شوراي اسلامي با همه وجود اين رهنمودها را قدر مي‌نهد و مثل هميشه مبناي عمل خود قرار مي‌دهد.

رييس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: ستايش ولي امر مسلمين از حركت و مواضع روشن مجلس هشتم در مسايل مهم داخلي و خارجي پشتوانه عظيمي براي همكاران عزيز خواهد بود و نشان مي‌دهد اهتمام اصلي نمايندگان ملت در تصميمات منافع ملي و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي است و بر خلاف آن چه در بعضي اظهارات، خردنگري و منطقه‌گرايي را به مجلس حوالت مي‌دهند ستون فقرات و تصميمات مجلس منافع كلان كشور و انقلاب بوده و همين مبنا متناسب جايگاه مورد توقع خبرگان ملت است.

لاريجاني ادامه داد: از همين روي در كلام بنيان‌گذار جمهوري اسلامي امام(قدس‌ره) و رهبر معزز مكانت مجلس رفيع پنداشته شده است و حضرت آيت‌الله خامنه‌اي دامت بركاته، قانون را فصل‌الخطاب اعلام داشتند كه همگان و مخصوصا دولت را به اجراي قانون با همه توان و بدون بهانه‌گيري امر فرمودند.

رييس قوه مقننه تاكيد كرد: البته توصيه حضرت‌شان در تدوين قانون به مراعات تسهيل اجرا براي دولت هم امر ضروري است كه قطعا مورد توجه نمايندگان واقع مي‌گردد.

وي افزود: هرچند هميشه بايد مبناي حركت قوا قانون بوده باشد اما پس از بيان شفاف و صريح ايشان كه اتمام حجت و تعيين تكليف بود ديگر تخطي از قانون هيچ توجيهي نداشته و بهانه پذير نبوده و قابل اغماض نيست.

لاريجاني با اشاره به مساله تقواي جمعي از سوي رهبري نيز گفت: اصطلاح تقواي جمعي كه بيان شد از مميزات تفكر انقلاب اسلامي در حوزه عمل اجتماعي است كه كمتر در ساماندهي اجتماعي بدان توجه شده و از اين رهگذر احزاب و گروه‌ها درگير همان بيماري شايعه تشكيلات متعارف در نظا‌م‌هاي دنيا شدند و شايد نتيجه روش گرته‌برداري از سنت‌هاي شايع ديگران سرايت اين گونه عوارض باشد.

وي بسياري از درگيري‌ها، مشاجرات و انحرافات را در عدم رعايت اين اصل متين دانست و گفت: تز كار رهبري تحت اين قالب موجه بايد اساس نوعي بازنگري هم در مراودات داخل تشكيلات و احزاب باشد و هم مبناي رفتاري كساني كه در ساختار قدرت رسمي كشور خدمت مي‌كنند و چقدر ارزشمند خواهد بود كه گروه‌ها و فراكسيون‌هاي داخل مجلس هم در اين مقوله و هم نكته پربهاي ديگر كه رهبري بيان كردند و آن كسب روحيه رفق و مداراست، پيشگام باشند.

لاريجاني با بيان اين كه پرهيز از غيبت، تهمت و تحليل‌هاي ناصواب در بحث‌هاي سياسي گام اوليه مقوله تقواي جمعي است، تصريح كرد: تاكيد رهبري بر انتخابات سالم و آزاد و رعايت شئون و احترام انتخابات به عنوان نماد پر افتخار نظام مردم‌سالاري ديني توسط قواي سه‌گانه و عدم دخالت دادن قدرت و ثروت در مناسبات انتخابات نظام، بار ديگر تاثير جايگاه ولايت فقيه را در حفظ حقوق ملت و صيانت از مردم‌سالاري نشان داد. همان نكته‌اي كه امام(ره) فرمود” ولايت فقيه ضدديكتاتوري است”.

وي ادامه داد: مسولان اجرايي هم بايد در انتخابات اين سياست كلي انتخابات را در كمال دقت محقق كنند و مناسب است بر اجراي صحيح اين رهنمود ارزشمند، مجلس سازوكاري را تدارك نمايد.

رييس مجلس شوراي اسلامي هم‌چنين از نمايندگاني كه در كميسيون تنظيم طرح نظارت بر نمايندگان فعاليت دارند درخواست كرد تذكرات رهبر عزيز را در اين امر مهم با دقت محقق نمايند و با مشورت نمايندگان و با كارشناسي دقيق هرچه سريع‌تر طرح را براي بررسي شور دوم به مجلس ارايه كنند.

وي در پايان گفت: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از حسن نظر رهبر فرزانه انقلاب نسبت به عملكرد مجلس و توصيه‌هاي بكر و اصيل ايشان در مسير آتي سپاسگزار و از خداوند متعال طول عمر باعزت براي حضرت‌شان خواهان است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: