پنج‌شنبه 02 ژوئن 11 | 15:12

پرونده‌ای برای بیست و دومین سالگرد رهبری آیت‎الله خامنه‌ای در «پنجره»

تازه‌ترین شماره هفته نامه پنجره با موضوعاتی همچون اختلاف مجلس و دولت بر سر ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه، بی حجابی، نهضت پروتستانی، مرحوم استاد طاهایی، مرحوم حاج محمدرضا آقاسی، آزادسازی خرمشهر و ده‌ها مطالب خواندنی و متنوع دیگر، منتشر شد. گزارش ویژه این هفته با نام ” مرشد مو بور و ذکر یا علی در اروپا ” به گزارشی بسیار جالب از رشد ورزش زورخانه ای در نقاط دیگر جهان اختصاص دارد.


تازه‌ترین شماره هفته نامه پنجره با موضوعاتی همچون اختلاف مجلس و دولت بر سر ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه، بی حجابی، نهضت پروتستانی، مرحوم استاد طاهایی، مرحوم حاج محمدرضا آقاسی، آزادسازی خرمشهر و ده‌ها مطالب خواندنی و متنوع دیگر، منتشر شد. گزارش ویژه این هفته با نام ” مرشد مو بور و ذکر یا علی در اروپا ” به گزارشی بسیار جالب از رشد ورزش زورخانه ای در نقاط دیگر جهان اختصاص دارد.

به گزارش روابط عمومی هفته‌نامه پنجره، نود و سومین شماره هفته‌نامه خبری- تحلیلی پنجره با عکس روی جلدی از امام خمینی (ره) و تیتر: “مردی شبیه خویش”، روی پیشخوان روزنامه فروشی‌ها قرار گرفته است.

باشگاه اهل قلم
باشگاه اهل قلم این هفته، همراه با نوشتارهایی از جواد محدثی، یوسفعلی میرشکاک، عماد افروغ، سعید فرجیان زاده است. در این مقالات اختصاص به زندگی و شخصیت امام خمینی (ره) و همچنین به مرحوم سیدعلی اکبر ابوترابی مناسبت سالگرد فوت ایشان اختصاص داد.

فصلی تازه برای عدالت
دومين نشست انديشه‎هاي راه‎بردي در جمهوري اسلامي، با «موضوع عدالت» و با هم‎انديشي و تبادل نظر رهبر معظم انقلاب و ده‎ها نفر از انديشمندان، متفكران، استادان و محققان دانشگاهي و حوزوي برگزار شد. اولين نشست نخبگان و برجستگان علمي كشور، براي بررسي انديشه‎هاي راه‎بردي مربوط به «الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت و عدالت» بود كه آذر 89 در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامي، برگزار شده بود. همان‎طور كه از مطالب رهبر معظم انقلاب در دو نشست مزبور برداشت مي‎شود، ترديدي نيست كه معظم‎له در پي‎گيري موضوع عدالت و پيشرفت، اهداف متعالي، بنيادي و هدفمندي را در نظر دارند.

پرداختن به عدالت در دومين نشست انديشه‎هاي راه‎بردي، گشودن فصل جديدي درباره عدالت به‎عنوان بنيادي‎ترين مفهوم در انديشه اسلام و اصلي‎ترين هدف انقلاب اسلامي‎ست از اين‎رو در اين شماره هفته‎نامه پنجره، به بررسي و تحليل موضوع عدالت، با محوريت جلسه نشست راه‎بردي پرداخته‎ايم

پرونده سیاسی این هفته ، پرونده‌اي است درباره بررسي كاركرد عدالت و تحقق آن در جمهوري اسلامي با حضور محمد خوش‏چهره، حسن سبحانی، علی‏رضا علی احمدی، داوود مهدی‎زادگان، سیداحسان خاندوزی، منوچهر محمدی و حسین عیوضلو.

دیدار با خالق سه دیدار
متولد چهاردهم فروردین 1315، زندانی سیاسی قبل از انقلاب، نویسنده ای با نزدیک به صد اثر داستانی برای رده های سنی مختلف و کارگردانی چیره دست که سه سال از رفتنش می گذرد فردی نیست جز نادر ابراهیمی؛ کسی که نخستین طرح داستانی از زندگی حضرت امام خمینی (رحمت‎الله‎علیه) را می‎زند که بعدها حاصل آن در کتاب «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‎آمد» دیده می‎شود.

به مناسبت سومین سالگرد درگذشت مرحوم نادر ابراهیمی، با حضور چهره هایی همچون سعید کیایی، کمال تبریزی، مصطفی رحماندوست، فرزانه منصوری، فریبا کلهر، مصطفی فعله‎گری، سید علی کاشفی خوانساری، محمدعلی علومی و … به دیدار مردی رفتیم که از فراسوی باور ادبیات داستانی ایران آمد

حكيم جان‎ها
سیاست براي او «ابزار» بود؛ ابزاری که باید در خدمت هدفی به‎نام «قرب الی الله» باشد و انسان را به آن‎چه شریعت می‎خواهد برساند. تکلیف مشخص است. ما سیاست‎ورزی می‎کنیم، حکومت تشکیل می‎دهیم، حزب تشکیل می‎دهیم و… تا « معرفت اسلام» را عینیت ببخشیم. اگر جز این کنیم به امام خود و به صدرای زمانه خود خیانت کرده‎ایم. عهد ما با امام، کسی‎که فلسفه سیاسی اسلام را احیا کرد، این است که احیاگری او را ادامه دهیم و در سیاست‎ورزی خود «اخلاق» و «امانت‎داری» را لحاظ کنیم. اگر چنین کردیم، آن‎گاه آن حق را داریم که از «امام خمینی» سخن بگوییم.

حکیم جان ها پرونده‏ی اندیشه‏ی این هفته مجله پنجره است که در آن همراه با محسن غرویان، عبدالحسین خسروپناه، احمدرضا یزدانی مقدم، عبوالوهاب فراتی و … به بررسی اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) پرداخته ایم.

سطر اول
فیلم سینمایی «پایان‎نامه» فیلمی مهم است؛ اهمیتی که الزاما نسبت مستقیمی با کیفیت سینمایی آن ندارد، اما نمی‎توان و نباید آن را نادیده گرفت. صراحت بیان فیلم پایان‎نامه که بخشی مدیون جسارت کارگردان است و بخشی (البته بیشتر) از ‎آن، حاصل رویکرد حمایتی مدیران سینمایی در سال‎‎های اخیر، با هدف احیای «سینمای سیاسی» است، اصلی‎ترین عامل توجه‎برانگیزی فیلم به‎حساب می‎آید.

به بهانه اکران فیلم سینمایی پایان¬نامه به کارگردانی حامد کلاهداری، پرونده هنری این هفته پنجره با حضور حامد کلاهداری، علیرضا سجادپور، علیرضا پورصباغ، نعمت‎الله سعیدی و … به بررسی این فیلم پرداخته است.

مجله برون مرزی
در این شماره پنجره باز هم به مرور آخرین تحولات و وقایع اخیر در روند بیداری اسلامی پرداخته ایم و با ” پس از بهار عربی تابستانی داغ در اروپا!” و ” دوستان دیروز دشمنان امروز” آمده ایم. اعتراف وزیر فرهنگ انگلستان درباره این واقعیت که “بی‎بی‎سی بی‎طرف نیست!” نیز در نوع خود جالب است. همچنین در این شماره به موضاعاتی همچون نا آرامی های یمن و لیبی، صندوق بین المللی پول، بازگشایی گذرگاه رفح و همچنین گزیده های از دنیای سیاست خارجی پرداخته ایم.

چارسو
چارسوی پنجره نود و سوم، همچنان جذاب و رنگارنگ است. در این هفته میزبان فواد بابان، گوینده اخبار صداوسیما هستیم. همچنین همراه با سید موسی هاشم زاده، امید مهدی نژاد، مصطفی محدثی خراسانی، جمال شورجه و … بسته های فرهنگی، هنری مطلوبی برای شما داریم.

ضمیمه پنجره 93؛ بهترین جانشین
22 سال از 14خرداد 68 می‌گذرد. صبحی که پس از شب غم‌انگیز عروج امام برآمد روز بزرگی بود. مردم نمی‌دانستند ایران بی‌خمینی چگونه است؛ حتی فکرش را هم نکرده بودند.
ساعت 11:30 یک‎شنبه شب امام از دنیا رحلت کرد و مردم 7 صبح فردا این خبر را شنیدند. اما خبرگان 8 صبح سر جلسه بودند؛ تا مردم یک روز هم بی‌رهبر رها نشوند.
آیت‌الله خامنه‌ای بارها در فرصت‌های مختلف شنیده بودند که امام برای جانشینی، ایشان را در نظر دارند، اما آن شب دعا کردند این اتفاق نیفتد و این مسئولیت سنگین بر دوش دیگری گذاشته شود. رأی‌گیری و ایستادن اکثریت نمایندگان خبرگان همه‎چیز را تمام کرد و «خامنه‌ای» شد «خمینی» دیگر.

هرچند حضرت آقا از روز اول گفتند که من نمی‌توانم خمینی باشم، اما نقش ایشان را خوب ایفا کردند و در بحران و فتنه و روز سخت، دست ملت را گرفتند و از مهلکه نجات دادند. سخنرانی‌های رهبر انقلاب را بعد از 18تیر 78 و 22 خرداد 88 یک‎بار دیگر بخوانید. می‌بینید و حس می‌کنید ایشان چطور دست مردم را به محبت فشردند و آن‎ها را آرام كردند.

ضمیمه هفته نامه پنجره پرونده‌ای است برای بیست و دومین سالگرد رهبری آیت‎الله خامنه‌ای. در این ویژه نامه همراه با آیت الله عبدالنبی نمازی، آیت الله حسن ممدوحی، مسعود رضایی، حسین جباری و … به این موضوع پرداخته ایم.

علاوه بر پرونده‎هایی که اشاره شد در بخش مجله خبری پنجره، خبر‌ها، گزارش‎ها و تحلیل‎های کوتاه و متنوعی در حوزه‌های مختلف، منتشر شده و یادداشت خواندنی گوناگونی نیز درباره مسائل مبتلا به ایران و جهان، به قلم صاحب‎نظران شناخته شده، به مخاطبان ارائه شده است.

نود و سومین شماره هفته نامه خبری- تحلیلی پنجره را با آثار و گفتارهایی از: علی رضا زاکانی، عماد افروغ، محمد خوش چهره، حسن سبحانی، یوسفعلی میرشکاک، سعید فرجیان زاده، فواد بابان، مصطفی محدثی خراسانی، اسدالله امرایی، حجت الله جودکی، محمدحسن زمانی، جواد محدثی و… از کیوسک‌های روزنامه فروشی و مراکز عرضه محصولات فرهنگی در سراسر کشور تهیه کنید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: