جمعه 03 ژوئن 11 | 17:38

تغییر نام خیابان «خالد اسلامبولی» دوباره در دستور کار قرار گرفت!

دو عضو هیئت 45 نفره از شخصیت های مصری که به تهران آمده اند، گفته اند که مقامات ایرانی نام خیابان «شهید سروان خالد اسلامبولی» را تغییر می دهند.


دو عضو هیئت 45 نفره از شخصیت های مصری که به تهران آمده اند، گفته اند که مقامات ایرانی نام خیابان «شهید سروان خالد اسلامبولی» را تغییر می دهند.

روزنامه الشروق چاپ قاهره اعلام کرد: یکی از اعضای هیئت مصری که در حال بازدید از ایران است؛ گفت که مقامات ایرانی قصد دارند نام خیابان «خالد اسلامبولی» در تهران را به «شهدای انقلاب مصر» تغییر بدهند.

«مصطفی نجار» از اعضای ارشد حزب عدل نجار در صفحه شخصی اش در تویتر نوشت: «مقامات ایرانی با تغییر نام خیابان خالد اسلامبولی قاتل انور سادات رئیس جمهور پیشین مصر موافقت کرده اند و قرار است نام «شهدای انقلاب مصر» جایگزین آن شود.»

«خالد اسلامبولی» یک افسر مصری و عضو گروه جهاد اسلامی مصر بود که به همراه تنی چند از همفکرانش در روز ۶ اکتبر ۱۹۸۱ انور سادات رئیس جمهور وقت مصر را به قتل رساند. وی پس از این به جرم قتل رئیس جمهور، محاکمه و اعدام شد.

همچنین«حمادة الكحلي» روزنامه نگار و دیگر عضو هیئت مصری نیز در مطلبی در روزنامه «روز الیوسف» چاپ قاهره نوشت که در دیدار با علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران وی گفت که ایران به دنبال تغییر نام خیابان «خالد اسلامبولی» به نام «شهدای انقلاب مصر» است.

صالحی اضافه کرده است که هدف از این اقدام، تقدیر از نقش مصر و دموکراسی آن و اعلام حسن نیت طرف ایرانی است.

صالحی همچنین گفته است که ایران منتظر اقدامات پروتکلی برای ازسرگیری روابط با مصر نیست بلکه از هم اکنون هر اقدامی را که نزدیکی ایران و مصر را سرعت ببخشد انجام می دهد.

تغییر نام خیابان «خالد اسلامبولی» در تهران یکی از شرط های دائمی مقامات مصری قبل و بعد از انقلاب اخیر این کشور برای از سرگیری روابط با ایران بوده است.

رامین مهمانپرست در مورد سخنان صالحی گفته است: آقای صالحی در پاسخ به مهمانان مصری اظهار داشت كه فرایند تغییر نام خیابان در اختیار وزارت امور خارجه نیست و این موضوع مستلزم بررسی در شورای شهر و اركان شهرداری تهران است، ولی پیشنهاد شما را به لحاظ جایگاه مشورتی وزارت امور خارجه در این موضوع به مجموعه ذیربط منعكس و موضوع را پیگیری خواهیم كرد.

وی افزود: ایشان در ادامه گفته است كه شهدای مصر عزیز به‌ویژه شهدای انقلاب 25 ژانویه در نظر ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، معزّز و محترم، و از جایگاه والایی برخوردار هستند

پیش از این شورای شهر وقت تهران تصمیم گرفت تا نام خیابان خالد اسلامبولی به انتفاضه تغییر یابد ولی این تصمیم اجرایی نشد.

همچنین چند سال پیش از این اعضای یک گروه مذهبی، نمادی را در قبرستان بزرگ تهران (بهشت زهرا) را برای تقدیر از خالد اسلامبولی ساختند.

فعالان جبهه مقاومت اسلامی و دانشجویان انقلابی در ایران همواره نسبت به تغییر نام خیابان شهید خالد اسلامبولی اعتراض نموده‌اند.

  1. کاشانی
    4 ژوئن 2011

    این گروه ها نمایندگان حسنی مبارک بودند یا انقلابیون واقعی مصر؟!

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: