جمعه 03 ژوئن 11 | 18:00

مروری بر بازتاب اخبار ارتحال امام خمینی در پنج قاره

مروری بر بازتاب اخبار ارتحال امام خمینی در پنج قاره به خلاصه ذکر شده است.


قاره آسیا

سریلانکا

با اینکه کشور سریلانکا درگیر پی آمدهای ناشی از سیل و توفان بود ولی بلافاصله پس از ارتحال حضرت امام (ره) مطبوعات و رادیو و تلویزیون این کشور بخش وسیعی از مطالب خود را به این حادثه غم انگیز اختصاص دادند و روز پانزدهم خرداد به عنوان عزای عمومی اعلام شد.
بزرگترین مراسم خاکسپاری

تمامی روزنامه های سریلانکا که به زبانهای تامیل، سینهائی (زبان محلی مسلمانان) و انگلیسی منتشر می شوند، همینطور رادیو سراسری این کشور که به هر سه زبان یاد شده برنامه دارد رویدادهای مربوط به رحلت حضرت امام (ره) را در صدر اخبار خود قرار دادند. تلویزیون سراسری سریلانکا در تمامی بخشهای خبری خود علاوه بر اعلام فاجعه رحلت جانگداز امام خمینی تصاویر عزاداری مردم مسلمان ایران را پخش کرد.

کانال دوم ITN این مراسم را بزرگترین تشییع جنازه ای نامید که تاکنون دیده شده است.

مقامات بلند پایه سریلانکا نیز با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران و امضای دفتر یادبود نسبت به روح آن حضرت ادای احترام نمودند. دو هیات ویژه عازم ایران شده و پیام تسلیت رئیس جمهور سریلانکا را تسلیم رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران و دیگر مقامات بلند پایه کشورمان نمودند.

در بسیاری از شهرهای سریلانکا از جمله کلمبو و بخصوص شهرهای مسلمان نشین مغازه ها بصورت نیمه تعطیل درآمدند و مردم با امضای دفتریادبود، ارسال پیغام، تلگراف، نامه و تلکس، فقدان رهبر عالیقدر جهان اسلام را به مردم ایران تسلیت گفتند.

دولت، مردم و رسانه های همگانی سریلانکا عکس العمل شایسته ای نسبت به این واقعه جانگذاز نشان دادند.

تایلند

در پایان مراسمی که به مناسبت ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند ترتیب داده شده بود، قطعنامه ای صادر شد مبنی بر ضرورت تداوم راه حضرت امام (ره) و مبارزه با امپریالیسم شرق و غرب. این قطعنامه در اختیار رسانه های جمعی تایلند نیز قرار گرفت.

به همین مناسبت مقامات رسمی تایلند، طبقات مختلف مردم، شیعیان، گروهها و انجمنهای اسلامی در مراسم سوگواری فقدان حضرت امام خمینی شرکت کردند.

تشریح اندیشه های حضرت امام (ره)

از طرف سفارت جمهوری اسلامی ایران در بانکوک مراسم عزاداری ترتیب یافت که پس از نوحه خوانی، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران به تشریح اندیشه های والای رهبر عظیم الشان ایران برای گروه عظیم شرکت کنندگان پرداخت.

فیلیپین

خانم کورازون اکینو، رئیس جمهور فیلیپین، با ارسال پیامی به عنوان حضرت آیت الله خامنه ای از طریق قائم مقام وزارت امور خارجه این کشور مراتب تاسف خود را به مناسب رحلت آیت الله روح الله خمینی ابراز داشته و ضمن تاکید بر دوستی با مردم ایران آرزو کرده است که روابط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بین دو ملت تحت هدایت آیت الله خامنه ای توسعه یابد.

در مراسمی که از طرف سفارت جمهوری اسلامی ایران در مانیل برگزار شد چهار تن از علمای مسلمانان جنوب در مورد شخصیت والای حضرت امام سخنان پرشوری ایراد کردند.

ایرانیان، مسلمانان عراقی و پاکستانی مقیم مانیل، و همچنین مسلمانان جنوب با ارسال پیام و شرکت در مراسم عزاداری در سوگ رهبر فقید مسلمانان نشستند.

برونئی

در نخستین روزهای پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی، سلطان و وزیر امور خارجه برونئی تلگرامهای جداگانه ای برای رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ارسال کردند و ضمن اظهار تاسف، حلت حضرت امام (ره) را ضایعه ای عظیم برای کشور و ملت ایران دانستند.

مالزی

به دنبال رحلت حضرت امام خمینی پادشاه مالزی بوسیله تلگرافی برای حضرت آیت الله خامنه ای، و وزیر امور خارجه، این کشور با انتشار بیانیه ای این حادثه غم انگیز را تسلیت گفتند، سفیر مالزی در تهران نیز به نمایندگی از دولت خود در مراسم ترحیم حضرت امام (ره) شرکت کرد.

دیگر شخصیتهای مذهبی، سیاسی و علمی مالزی با حضور در سفارت ایران، ارسال تلگراف و نامه، تاثر عمیق خود را از این واقعه اعلام کردند.

وصیت حضرت امام، گسترش اسلام

رئیس و اعضای شورای مرکزی جمعیت العلمای مالزی در سفارت ایران در کوالالامپور حاضر شدند و با انتشار بیانیه ای ضمن تسلیت به مردم ایران اظهار امیدواری کردند که ملت ایران بتواند وصایای حضرت امام خمینی را که همان گسترش و استحکام اسلام در سراسر دنیاست، به طور کامل اجرا نماید.

به علاوه تمامی رسانه های گروهی مالزی، رویدادهای مربوط به ارتحال امام خمینی (ره) را در صدر اخبار خود قرار دادند و با تشریح شیوه مبارزات ایشان این ضایعه اسفبار را به ملت ایران تسلیت گفتند.

اندونزی

پس از رحلت جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رئیس جمهوراندونزی پرزیدنت سوهارتو پیامهای تسلیت جداگانه ای به رهبر معظم جمهوری اسلامی و آقای موسوی، نخست وزیر ارسال کردند.

سفیر وقت اندونزی در مصر به عنوان مقدم السفرای آن کشور در مراسم خاکسپاری حضرت امام (ره) شرکت کرد. دیگر مقامهای اندونزی نیز با ارسال پیام این فاجعه دردناک را تسلیت گفتند و برای ملت ایران آرزوی صبر و بردباری نمودند.

بزرگترین گردهم آئی

در مراسمی که از طرف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا برگزار شد تعداد کثیری از مسلمانان شرکت کردند و شخصیتهای مذهبی، اجتماعی اندونزی به برشماری ویژگی های بارز امام خمینی (قدس سره) پرداخته و دعای کمیل قرائت کردند. این یکی از بزرگترین گردهمآئی های برگزار شده توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران بوده است.

مطبوعات پر تیراژ و تلویزیون دولتی اندونزی در راس مطالب خود به انتشار تصاویر و اخبار مراسم تشییع جنازه امام خمینی پرداختند.

کره جنوبی

مطبوعات پر تیراژ کره جنوبی با پرداختن به مراسم تشییع جنازه حضرت امام (ره) و معرفی آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر جدید ایران، خبر پشتیبانی آقای هاشمی رفسنجانی از ایشان و احساسات پاک مردمی در مراسم عزاداری رهبر فقید ایران را به طرز گسترده ای منعکس کردند.

مقامهای عالیرتبه کره جنوبی با عزیمت به تهران، ارسال پیغام، و حضور در محل نمایندگی جمهوری اسلامی در سئول و امضای دفتر یادبود، رحلت رهبر کبیر انقلاب را عمیقا تسلیت گفتند.

جمهوری دموکراتیک خلق کره

رهبر کره شمالی به همراه جمعی از مقامات عالیرتبه کشوری، به مناسبت فقدان رهبر فقید ایران در سفارت جمهوری اسلامی حضور یافت و با اهدای گل و ادای احترام امام خمینی را شخصی خواند که در قیام مقدس خود علیه هرگونه سلطه پذیری خدمات درخشانی عرضه کرد و طومار نظام شاهنشاهی را در هم پیچید. کیم ایل سونگ رهبر کره اظهار کرد که نام امام در عمق وجود ملت ایران جاودانه باقی خواهد ماند.
ملت ایران رهبر بزرگی را از دست داد.

در تلگرام تسلیتی که کیم ایل سونگ رهبر کره برای حضرت آیت الله خامنه ای فرستاد ذکر شده که ملت ایران رهبر بزرگی را از دست داد. افتخاری که امام خمینی برای ملت و جمهوری اسلامی بر جا گذاشت تا ابد جاودانه خواهد ماند.

انعکاس وقایع ارتحال در رسانه های جمعی

روزنامه های رسمی حزب کارگران کره و ارگان رسمی دولت صفحات اول خود را به انتشار اخبار و پیامهای تسلیتی که رهبر این کشور به مناسبت رحلت حضرت امام فرستاده بود اختصاص دادند و تصاویر حضرت امام و شرح حالی از زندگی مبارزاتی معظم له را در مطالب خود جای دادند.

شبکه اول تلویزیون کره نیز به پخش گزارش دیدار رهبر این کشور و مقامات عالیرتبه از سفارت ایران، گفتگو با سفیر جمهوری اسلامی و پیامهای تسلیت کیم ایل سونگ به رهبر جدید ایران پرداخت.

جمهوری خلق چین
امام خمینی متعلق به تمامی مسلمین است

رئیس انجمن اسلامی چین، “امام صالح” که در مراسم سوگواری رحلت حضرت امام (ره) در مسجد جامع پکن سخن می گفت ارتحال ایشان را ضایعه ای جبران ناپذیر شمرد و آن حضرت را متعلق به تمامی مسلمانان جهان دانست. معاون انجمن اسلامی چین در مراسم تشییع جنازه در تهران شرکت کرد. از طرف این انجمن همچنین پیامهای تسلیتی برای رهبر بزرگ جمهوری اسلامی و حجت الاسلام حاج سید احمد خمینی فرستاده شد.

مقامات بلند پایه چینی با ادای احترام، دفتریادبود امام خمینی را در سفارت ایران در این کشور امضا کردند.

دوستداران امام در مجلس سوگواری

مجلس سوگواری با شکوهی با حضور ایرانیان مقیم چین و دیگر مسلمانان علاقمند به حضرت امام (ره) در سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین برگزار شد که در آن سفیر ایران از نقش والای امام خمینی (ره) تجلیل کرد.

ژاپن

وزیر امور خارجه، مدیر کل خاورمیانه و آفریقا، قائم مقام وزیر امور خارجه، رئیس اداره دوم خاورمیانه و سفیر منتخب ژاپن در ایران به طور جداگانه در سفارت جمهوری اسلامی حضور یافتند و دفتر یادبود رحلت امام خمینی را امضا کردند. نخست وزیر ژاپن نیز با مخابره تلگراف مراتب همدردی خود و ملتش را به مقامات و مردم ایران ابراز داشت.

حضور 50 هزار تن در مراسم سوگواری

به مناسبت رحلت امام در دو شب از طرف اعضای انجمن مسلمانان پاکستان مراسم سوگواری در نمازخانه مرکز اسلامی ژاپن برگزار شد که طی آن بیش از 50 هزار تن از مسلمانان پاکستانی و ژاپنی ضمن اقامه نماز میت و قرائت قرآن به سوگواری پرداختند. بسیاری از مردم (مسلمان و غیر مسلمان) دفتر یادبود امام را در سفارت ایران امضا کردند.

دیدگاه رئیس انجمن مسلمانان پاکستان

در مراسم سوگواری انجمن مسلمانان پاکستان آقای حسین خان عضو موثر جماعت اسلامی و رئیس این انجمن گفت که زنان ایرانی امروز به راحتی با حفظ حجاب خود در همه صحنه های کاری و اجتماعی حضور دارند و حجاب مانعی برای انجام کارهای اجتماعی نیست.

ایجاد استقلال فکری، از برکات رهبری امام (ره)

آقای حسین خان در ادامه سخنانش اظهار کرد علیرغم استقلال سیاسی بسیاری از کشورهای اسلامی فاقد استقلال فکری هستند و به اندیشه های غربی متوسل می شوند حال آنکه از برکات رهبری امام خمینی (ره) ایجاد اعتماد بنفس و استقلال فکری در مردم است. از آنجائیکه سرنگونی مستکبران برای منافع بسیاری از کشورها خطرناک است و این امر کاملا در ایران تحقق یافت پس جنگ را به این کشور تحمیل کردند تا آن را تضعیف کنند و مانع صدور انقلاب شوند.

امام خمینی رهبر شیعه و سنی

رئیس انجمن اسلامی پاکستان در ژاپن در پایان سخنانش افزود که لبیک گفتن مسلمانان مختلف جهان به فتوای حضرت امام در مورد سلمان رشدی نمایانگر این است که ایشان رهبر کلیه مسلمین جهان اعم از شیعه و سنی است.

رحلت یک ابر مرد

مطبوعات پر تیراژ ژاپن در صفحات اول خود مطالب مفصلی در مورد بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی منتشر کردند و از مقام ایشان تجلیل نمودند. “ژاپن تایمز” در مقاله ای با عنوان “رحلت یک ابر مرد” امام خمینی را شخصی خواند که دنیای اسلام را به لرزه درآورد و هر دو ابرقدرت را به مبارزه طلبید.

هند
امام خمینی یک ملهم بزرگ

به مناسبت ارتحال حضرت امام (ره) در هند، سه روز عزای عمومی اعلام شد. رئیس جمهوری و نخست وزیر این کشور در پیامهای تسلیتی که به مقامات ایرانی ارسال کردند مراتب تاثر عمیق خود را ابراز کردند و حضرت امام را به عنوان پدر انقلاب، یک ملهم بزرگ و یک رهبر روحانی شناختند.

هیاتی از مقامات عالیرتبه هندی نیز برای شرکت در مراسم سوگواری وارد ایران شد.

مردم و علمای هند

تعداد زیادی از مردم و ائمه جماعت شیعه و سنی در شهرهای مختلف هند، ساعاتی پس از انتشار خبر رحلت حضرت امام، با حضور در سفارت ایران، تعطیل محل کار و نصب پرچمهای سیاه در سوگ امام نشستند. دهها هزار تن از مسلمانان داغدار جامو و کشمیر با شرکت در راهپیمائی باشکوهی بر ادامه راه امام خمینی (ره) تاکید کردند و در این غم بزرگ خود را با ملت ایران شریک دانستند.

امام خمینی بر جهان اثر گذاشت

در اعلامیه مشترک رئیس اجرائی انجمن کشاورزان هند با یکی از رهبران برجسته “سیک” از خدمات ارزنده امام تجلیل، و تاکید شد که ایشان شخصی عالیمقام بود که بر سراسر جهان اثر گذاشت و آثار آن همچنان محسوس است.

به علاوه چند تن از متخصصان امور ایران و دیپلماتها در یک برنامه تلویزیونی هند به مدت سی دقیقه پیرامون مبارزات امام و آینده ایران به گفتگو پرداختند.

بنگلادش

در نخستین روز پخش خبر رحلت حضرت امام (ره) رئیس جمهور بنگلادش ضمن ارسال تسلیت به حضور ریاست جمهوری ایران به تهران سفر کرد و در پیام تسلیتی که در دفتریادبود بجا گذاشت رحلت حضرت امام را فقدانی دانست که به آسانی جبران نخواهد شد. وی با ابراز تاسف عمیق، برای مغفرت روح امام دعا کرد.

نخست وزیر، وزیر ستاد مشترک، وزیر امور خارجه، وزیر برنامه ریزی، رهبر حزب JSD و رهبر جناح مخالف دولت در پارلمان همگی دفتر یادبود را امضا کردند و با پیامهای جداگانه رحلت حضرت امام را ضایعه ای دردناک و جبران ناپذیر شمردند.

امام خمینی هرگز در برابر توطئه ها سر فرود نیاورد

رهبر حزب JSD “آقای عبد الرب” علیرغم رد متن قطعنامه اش توسط رهبر پارلمان، آنرا در پارلمان بنگلادش خواند و امام خمینی را شخصی معرفی کرد که علیه دو ابرقدرت امپریالیست مبارزه کرد و تمام زندگی اش را در این راه وقف نمود. او توانست افکار مردم را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و رژیم ستمگر شاهنشاهی را در هم کوبد. او هرگز در مقابل توطئه هایی که در داخل و خارج کشور علیه ایران ایجاد کردند سر فرود نیاورد. کابینه بنگلادش نیز طی قطعنامه ای درگذشت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت گفته و برای روح ایشان آرامش ابدی آرزو کرد.

عکس العمل احزاب سیاسی

دو حزب عمده “عواملی لیگ” و ” BNP “با ارسال تسلیت از طریق تماس تلفنی و چاپ در جراید عکس العملهای مثبتی نسبت به ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی نشان دادند.

عده ای از رهبران جماعت اسلامی در محل اقامت سفیر جمهوری اسلامی در بنگلادش گرد آمده و ضمن اظهار تاسف عمیق در دفتر یادبود ثبت کردند که امام خمینی رهبر روحانی بزرگی بود که ثابت کرد اسلاممی تواند با کلیه ایدئولوژیهای الحادی و قدرتهای ماتریالیستی مبارزه کند.

گروههای مختلف اسلامی و اقشار مردم مراسم متفاوت سوگواری را در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران، مساجد و حسینیه ها برگزار کردند و دهها هزار پوستر امام (ره) در شهر داکا بر دیوارهای شهر نصب شده بود. همچنین بیش از 30 گروه، اتحادیه و شخصیتهای برجسته بنگلادش با ارسال پیام تسلیت تاثر خود را از واقعه دردناک رحلت حضرت امام خمینی ابراز داشتند.

درخواست اعلام عزای عمومی

بسیاری از نمایندگان، اعضای وزارت امور خارجه، مردم، روزنامه نگاران و جراید بنگلادش معتقد بودند باید حداقل یک روز عزای عمومی اعلام می شد و دولت را بخاطر عدم اعلام این موضوع به شدت مورد انتقاد قرار دادند.

اما در مجموع چنین برخوردی از دولت بنگلادش چندان دور از انتظار نبود زیرا بنگلادش به علت دریافت وام از کشورهای غربی تحت فشار این دولتهاست. به هرحال همدردی مقامات طراز اول این کشور حاکی از تاسف عمیق آنان از رحلت امام خمینی (قدس سره) می باشد.

پاکستان

بلافاصله پس از ارتحال حضرت امام خمینی (ره) رئیس جمهور پاکستان با صدور اعلامیه ای سالهای حیات امام خمینی را سازنده فصلی تابناک از تاریخ خواند و اظهار کرد که با رحلت ایشان جهان اسلام در ماتم و عزا فرو رفت. او برای شرکت در مراسم خاکسپاری پیکر مطهر حضرت امام به ایران سفر کرد.

نخست وزیر پاکستان “بینظیر بوتو” و رئیس مجلس ایالتی پنجاب هرکدام با انتشار بیانیه های جداگانه از رحلت امام ابراز تاسف عمیق کردند. دولت پاکستان ده روز عزای عمومی اعلام کرد.

ماتم یوم القرن

رهبر شیعیان پاکستان علاوه بر شرکت در مراسم عزاداری امام (ره) در سفارت جمهوری اسلامی در پاکستان به ایران نیز سفر کرد و ارتحال امام را تسلیت گفت. او روز نوزدهم خرداد 68 را روز عزاداری و “ماتم یوم القرن” نامید و همه را به عزاداری فراخواند. دیگر گروههای مذهبی نیز با ارسال پیامهای تسلیت اظهار همدردی و تاسف کردند.

شاهدان عینی می گویند طی چندین روز بسیاری از شهرهای پاکستان غرق در ماتم و سوگواری بود و شکوه این مراسم بی نظیر توصیف شده است.

فقدان پدر

نماینده نهضت “تحفظ ناموس رسالت” در دفتر یادبود سفارت جمهوری اسلامی ایران نوشت “حال ما، در هجر رهبر کمتر از یعقوب نیست”، “او پسر گم کرده بود و ما پدر گم کرده ایم.”

افغانستان

مقامات بلندپایه افغانستان با ارسال پیام و حضور در سفارت جمهوری اسلامی در اسلام آباد در سوگواری ملت ایران در غم فقدان حضرت امام (ره) ابراز همدردی کردند.

رئیس جمهور و وزیر بازسازی دولت موقت، برهان الدین ربانی، به نمایندگی از مردم و دولت خود در مراسم تشییع پیکر پاک آن حضرت در تهران شرکت کردند.

سوگواری مردم افغانستان

خیل کثیری از مردم کابل با حمل پرچمهای سیاه به برپائی تظاهرات به نشانه همدردی با ملت ایران پرداختند. خبرگزاری فرانسه این مراسم را مهمترین تظاهرات از زمان اشغال افغانستان توسط شوروی ذکر کرد. گروه دیگری از مردم نیز با مراجعه به سفارت ایران و سر دادن شعار با مردم ایران ابراز همدردی کردند.

مطبوعات و رادیو تلویزیون افغانستان هم به انتشار اخبار مراسم سوگواری حضرت امام، اطلاعیه های دولت، تصاویر، بیوگرافی و مبارزات بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران پرداختند.

ترکیه

رئیس جمهور، رئیس مجلس کبیر، و دیگر مقامات طراز اول ترکیه پس از ارتحال امام خمینی (ره) تلگرامهای تسلیتی برای همتاهای ایرانی خود فرستادند. تورگوت اوزال، رئیس مجلس کبیر این کشور از رهبر ایران به عنوان کسی یاد کرد که انقلابی عظیم در تاریخ ایران بوجود آورد. وی دستور داد تا پرچمها بر فراز کاخ ریاست جمهوری و قبر آتاترک به صورت نیمه افراشته درآیند. اما این امر با مخالفت رئیس جمهور ترکیه و برخی جراید مواجه شد.

موضع گیری مطبوعات ترکیه

پس از بروز اختلاف نظر در مورد نیمه افراشتن پرچمها به نشان سوگواری رحلت امام (ره)، برخی از مطبوعات ترکیه ازجمله ” حریت”، نشریه وابسته به رژیم صهیونیستی، برخورد ناشایستی با این موضوع کردند و مطالب مغرضانه و غیر واقعی در مورد حضرت امام به چاپ رساندند و یا نیمه افراشتن پرچمها را مورد انتقاد قرار دادند. در عین حال دیگر روزنامه های ترکیه موضع بهتری داشتند و بعضی نیز مطالب مربوط به تشییع پیکر پاک رهبر فقید جمهوری اسلامی را درج کرده یا جنبه های والای شخصیت ایشان را معرفی کردند.

موضع تلویزیون دولتی ترکیه چندان دوستانه نبود و تصاویری از مصاحبه با مخالفین جمهوری اسلامی پخش کرد.

امام، آموزگار بزرگ شهادت

روزنامه ملی “گازته” در یکی از شماره های خود نوشت که امام خمینی به ملتهای جهان درس عزت، شرف، قیام و ایستادگی در برابر کفار را آموخت. وی آموزگار بزرگ شهادت بود و درس شهادت را نیک به مسلمانان آموخت.

سوریه

بنابه گفته رئیس جمهور سوریه با رحلت حضرت امام (ره) جهان اسلام و مسلمین، عالم و مجاهد نستوهی را از دست داد که ایران را به جایگاه واقعی خود یعنی مبارزه با دیکتاتوری هدایت کرد.

وزیر دفاع این کشور نیز در پیامی مشابه تاکید کرد راه امام ادامه خواهد یافت و همه جنایتکاران ازجمله صدام به سزای اعمال خود خواهند رسید. وی ارتحال حضرت امام را تکان دهنده ترین خبر در طول حیات سیاسی – نظامی خویش توصیف کرد.

امام خمینی انقلاب اسلامی را به سوی نور هدایت کرد

خبرگزاری رسمی سوریه اذعان کرد که رهبر کبیر انقلاب اسلامی، تاریخ مدرن ایران را رقم زده است. یکی از روزنامه های این کشور به تجلیل از قیام امام (ره) در مقابل استبداد و امپریالیسم پرداخت و نوشت که ایشان با درایت و تدبیر کاروان انقلاب را از توفانهای مخوف جهان به سوی نور هدایت کرد. منشور مبارزه او با ظلم و استبداد ابدی و جاودانه باقی خواهد ماند.

قاره اروپا

یوگسلاوی (سابق)

شخصیتهای سیاسی و مذهبی یوگسلاوی و دانشجویان مسلمان ایرانی و غیر ایرانی دانشگاههای این کشور و نیز سایر مسلمانان، رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب اسلامی را به وسیله نامه و تلگرام به ملت مسلمان ایران تسلیت گفتند.

در ضمن مجالس ختمی از سوی امام جماعت مسجد بلگراد و رئیس جامعه اسلامی جمهوری “صربیا” و امام جمعه مسجد زاگرب و سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد برگزار شد.

ابراز همدردی گروههای مسلمان

از دیگر افراد و سازمان هائی که با ملت ایران اظهار همدردی کردند می توان جامعه اسلامی زاگرب، سلیموسلی رئیس جامعه اسلامی مقدونیه، دانشجویان ایرانی، دانشجویان مسلمان لبنانی و جمعی دیگر از مسلمانان یوگسلاوی را برشمرد.

چکسلواکی (سابق)

تلویزیون چکسلواکی در روز چهاردهم خرداد ماه 68، خبر ضایعه جبران ناپذیر ارتحال حضرت امام خمینی را بعنوان “فاجعه ای عظیم “اعلام کرد. در این برنامه فیلمی از سیر مراحل انقلاب اسلامی ایران پخش شد. همچنین فیلمی از مجلس خبرگان، مراسم انتخاب آیت ا… خامنه ای به رهبری جمهوری اسلامی و مراسم عزاداری مردم تهران پخش گردید.

روزنامه های چکسلواکی

در همین رابطه روزنامه “رودپراو” – ارگان رسمی حزب کمونیست و پرتیراژترین روزنامه چکسلواکی در روز پانزدهم خرداد ماه به نقل از خبرگزاری “ایرنا” خبر رحلت امام (ره) و انتخاب حضرت آیت ا… خامنه ای را به رهبری انقلاب اسلامی، همراه با تاریخچه زندگی ایشان به چاپ رساند.

این روزنامه خبر ارسال پیام تسلیت رئیس جمهور چکسلواکی به حضرت آیت ا… خامنه ای را منعکس کرد و ضمن اشاره به چهل روز عزای عمومی در ایران به تشریح گوشه هائی از مراسم تشییع جنازه امام خمینی پرداخت.

جمهوری دمکراتیک آلمان (سابق)

“اریش هوینکر دبیرکل حزب SED ” و رئیس شورای دولتی جمهوری دمکراتیک آلمان پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت امام خمینی به آیت ا… خامنه ای رهبر جدید و رئیس جمهور ایران ارسال داشت.

روزنامه آلمان نوین بنابه گزارش “ایرنا” روند بیماری و چگونگی درگذشت امام خمینی (قدس سره) را اعلام کرد و تصاویری از امام امت همراه با اخباری از چگونگی مراسم تدفین و تعداد کشته شدگان و مجروحین در این ازدحام را به چاپ رسانید. این روزنامه همچنین پیام تبریک اریش هوینکر را به مناسبت انتخاب آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد. این پوشش خبری نشان دهنده اهمیت روابط با جمهوری اسلامی از نظر مقامات این کشور است.

براساس این گزارش مراتب تسلیت و همدردی جمهوری دموکراتیک آلمان توسط معاون شورای دولتی، وزیر دادگستری و معاون وزیر امور خارجه به سفیر جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد. در این پیام آمده است: حضرت آیت ا… خمینی، شخصیتی است که پیوسته با آغاز مرحله نوین در تاریخ ایران باقی خواهد بود.

آلمان غربی (سابق)

از روز ارتحال امام خمینی (ره) رهبر عالیقدر مسلمین و مستضعفین جهان، هر روز مراسمی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در آلمان برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر تلاوت قرآن کریم پیرامون شخصیت والای امام پیامها و دیدگاههای معظم له، سخنرانیهائی ایراد شد. در هفتمین روز ارتحال امام خمینی مراسم سوگواری با حضور جمعیت انبوهی در یکی از مساجد بزرگ مونیخ برگزار شد.

پیام او تا ابد زنده است

یکی از سخنرانان این مراسم “معمر خوجا” گفت: “امام (ره) یگانه منادی وحدت در عصر ما بود. اگر دیگر خمینی نیست، نور او، روح او، و پیام او تا ابد زنده است”.

رادیو کلن اعلام کرد: “بدون تردید نام امام خمینی در تاریخ جهان در ردیف نام مردانی ثبت خواهد شد که واقعیت سیاسی قرن بیستم را تغییر دادند.”

مجله آلمانی “اشپیگل” نیز نوشت: “فقط امام خمینی بود که به اعتراف حتی دشمنانش در تمام عمر یک زندگی همراه با تواضع و محقر و دور از هرگونه تمایلات و تجملات دنیوی داشت و کوچکترین لکه سیاهی در زندگانی اش دیده نمی شود.”

خبرگزاری آلمان نیز اعلام کرد: “امروز اکثر شیعیان جهان برای درگذشت مردی که او را مسیح قرن بیستم می دانند عزاداری می کنند.”

اتحاد جماهیر شوروی (سابق)

رادیو مسکو: انسانی چشم از جهان فرو بست که مردم ایران را برای پیکار علیه حکومت سلطنتی برانگیخت و به سلطنت دوهزار و پانصد ساله ایران خاتمه داد. فعالیتهای وی موجب تحولات و دگرگونیهای بی نظیری در حیات اقتصادی، سیاسی و معنوی جامعه ایران شده است. ایشان اندیشه های اصلی خویش را بار دیگر در وصیتنامه خود مطرح ساخت.

میخائیل گورباچف هم در پیام خود به مناسبت درگذشت امام خمینی خاطرنشان ساخت که اتحاد جماهیر شوروی بر تعمیق مناسبات و حسن همجواری دو کشور حساب می کند.

دانمارک

به مناسبت درگذشت آیت ا… خمینی حدود پنجاه نفر از مسلمانان در مقابل سفارت ایران در کپنهاگ به تظاهرات پرداختند. در این تظاهرات کودکان و زنان سیاهپوش با حمل پوستری از رهبر فقید به راهپیمائی پرداختند. یکی از تنظیم کنندگان این برنامه هدف از تظاهرات را همدردی با مردم ایران و دیگر مسلمانان جهان ابراز کرد.

وداع با رهبر دینی

تلویزیون دانمارک نیز در برنامه خبری خود اعلام کرد: “مراسم عزاداری روز شنبه بزرگترین مراسم پس از تظاهرات آغاز انقلاب در سال 1979 به شمار می آید. در این مراسم هزاران تن از مردم ایران به منظور ادای احترام و وداع با رهبر دینی خود در مصلای تهران حضور یافتند.

در ادامه این گزارش چگونگی برگزاری مراسم تشییع و تدفین امام خمینی (ره) بیان شد. مراسم تدفین رسمی آیت ا… خمینی در بهشت زهرای تهران محل اولین سخنرانی تاریخی امام در سال 1979، برگزار شد.

بلژیک

تلویزیون فرانسه زبان بلژیک در روز شانزدهم خرداد ماه ضمن پخش خبر مراسم تدفین امام خمینی اضافه کرد که ازدحام جمعیت در تهران بی سابقه بود و سعی مردم برای دسترسی به تابوت به حدی بود که موجب تاخیر در تدفین گردید.

به گزارش روزنامه “پرچم سرخ” با ورود هلی کوپتر حامل پیکر مطهر امام خمینی حزن واندوه مردم به اوج خود رسید و در این مراسم تعداد بیشماری مجروح شدند.

هیجان در ایران عزادار

رادیو فرانسه زبان بلژیک افزود: گفته می شود که مقبره امام خمینی در آینده نزدیک جز اماکن مقدسه مذهب تشییع می گردد. در این برنامه از قول روزنامه ای طی مقاله “هیجان در ایران عزادار” نقل شد: تاثر مردم به هیجان تبدیل شد. ایران با حضور انبوهی از مردم همان طوری که تنها جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه می تواند انجام بدهد، تاثر خود را در سوگ امام خمینی نشان داد.

هلند

به مناسبت ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مجالس ختمی از طرف مسجد شیعیان لاهه و – دفتر خدمات حقوقی

بین المللی در لاهه برگزار شد. چند صد تن از مسلمانان ایرانی، پاکستانی، ترک و عرب در مراسم دیگری به تلاوت قرآن مجید و نوحه خوانی پرداختند.

سوگواری پاکستانیهای مقیم هلند

در مسجد قرطبه و مسجد شیعیان پاکسانیهای مقیم هلند مجالس عزاداری در روزهای مختلف برگزار شد که ضمن پذیرایی از شرکت کنندگان سخنان مبسوطی پیرامون حرکت امام و اثر آن در دنیای اسلام، توسط حجت الاسلام سجاد ایراد شد.

قبرس

رئیس جمهوری قبرس به دنبال رحلت جانگداز حضرت امام خمینی (ره) دفتر یادبودی را در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در این کشور امضا کرد.

در ضمن رئیس جمهور قبرس پیامهای تسلیت و همدردی برای حضرت آیت ا…خامنه ای و حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خمینی ارسال داشت.

به همین مناسبت یکی از روزنامه های قبرس طی گزارشی به نقل از خبرگزاری رویتر نوشت “امواج جمعیت گنبد و آرامگاه امام خمینی را به عنوان زیارتگاه جدید اسلام مورد تقدیس قرار داده اند.”

انگلستان

رادیو بی بی سی اعلام کرد: “امام خمینی به عنوان یکی از قدرتمندترین رهبران انقلابی قرن اخیر در خاورمیانه محسوب می شود. آیت ا… خمینی موفق شد به مردم عادی ایران شخصیت و غرور آنان را بازگرداند.” همین گزارش افزود “آیت ا… خمینی مردی بود که توانست کشور ایران را که پرچمدار نفوذ غرب در خاورمیانه و آسیای شرقی بود به اولین جمهوری انقلابی اسلامی مدرن عالم مبدل سازد.”

امام (ره) یک نظریه پرداز برجسته

روزنامه “ایندیپندنت” نوشت امام خمینی یک نظریه پرداز برجسته سیاسی بود که موفق شداندیشه خود در مورد یک حکومت اسلامی را که به نظر می رسید باید در عرض دو سه قرن تحقق یابد به دست خویش و در مدتی کوتاه به ثمر برساند.

به گفته “تایمزمالی” انتخاب سریع جانشین برای امام نشان می دهد در داخل رژیم به اندازه کافی همبستگی و اتحاد برای نشان دادن عکس العمل در مواقع بحرانی وجود دارد.

جمهوری اسلامی، رژیمی پایدار

طبق گفته روزنامه “اکونومیست” عظمت مراسم سوگواری توده های ایرانی در غم فقدان رهبرشان نشان داد که جمهوری اسلامی رژیمی پایدار است.

روزنامه “ایندیپندنت” چاپ لندن می نویسد: “به ندرت اتفاق می افتد که یک مرد به تنهائی بتواند سیر تاریخ را عوض کند، اما این درست همان کاری بود که آیت ا… خمینی از عهده آن برآمد.”

رادیو بی بی سی گفت: آیت ا… خمینی جهان اسلام را بیش از هر رویداد دیگری در قرن حاضر یا حتی در قرون دیگر تکان داد. هرگز هیچ انقلابی تحت نام اسلام روی نداده بود و درواقع انقلاب اسلامی واژه ای تازه است که با آیت ا… خمینی مفهوم پیدا کرد.

قاره آفریقا

مصر

خبرگزاری جمهوری اسلامی: خانم “صافی ناز کاظم” نویسنده مصری گفت: “من احساس می کنم با از دست دادن امام خمینی یتیمشده ام. دنیای اسلام به رهبری مانند ایشان احتیاج مبرم داشت و اینک بسیار مشکل است با گذشت حتی بیش از یک قرن بتوان شخصیتی همتای او پیدا کرد.”

در این رابطه روزنامه “الاخبار” چاپ مصر در تاریخ 17 خرداد ماه 1368 نوشت: “شخصیت ارزنده امام خمینی قابل احترام و ستایش است. وی بزرگترین شخصیت دنیای معاصر است و خدا رحمتش کند.”

در همین تاریخ روزنامه “الاهرام” از قول محمد حسنین هیکل نوشت: “او مردی بزرگ بود که از جهان دیگری آمده بود.”

لیبی

رحلت جانگداز حضرت امام خمینی، مردم مسلمان لیبی را بسیاراندوهگین ساخت و آنان با وجود ترس از تماس با خارجیها، طی تماسهای تلفنی و امضای دفتر یادبود در سفارت جمهوری اسلامی در روز پانزدهم خرداد ماه 68 به مردم مسلمان ایران تسلیت گفتند. این واکنش مردم برای مقامات لیبیایی ازجمله سرهنگ قذافی رهبر لیبی و کارکنان وزارت خارجه که به همین منظور در سفارت حضور داشتند بسیار شگفت آور بود.

طبق این گزارش رسانه های گروهی لیبی، ازجمله روزنامه “فجر الجدید” – تنها روزنامه موجود و ارگان خبرگزاری لیبی – اخبار مراسم تشییع و تدفین پیکر امام امت را به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر کردند. در صفحه اول این روزنامه عکسی از رهبر فقید انقلاب اسلامی در کادر مشکی به چاپ رسید که برای روزنامه های لیبیایی بی سابقه بود.

در همین روز رادیو و تلویزیون لیبی برنامه های عادی و موسیقی خود را قطع کردند و به پخش آیات قرآن مجید و اخباری در مورد زندگی حضرت امام خمینی و مراسم تشییع وی پرداختند.

بورکینافاسو

پس از پخش خبر رحلت بزرگ صالح زمان از رادیو دولتی بورکینافاسو، تلفنهای زیادی از طرف مسئولین، مردم و علاقه مندان امام امت به جمهوری اسلامی ایران زده شد. رئیس جمهور بورکینافاسو نیز با انتشار پیامی خطاب به حضرت آیت ا… خامنه ای با دولت و ملت ایران ابراز همدردی نمود.

رادیو، تلویزیون و مطبوعات بورکینافاسو از ساعات اولیه صبح به صورتی فعال، خبر، تصاویر و مقاله هائی به مناسبت حلت حضرت امام خمینی منتشر نمودند و تلویزیون مراسم ارتحال امام را که از خبرگزاری فرانسه دریافت کرده بود بصورت مداوم پخش کرد.

فاجعه ای برای همه مسلمانان جهان

“ابوبکر مایگا” رهبر مسلمانان تیجانیها ضمن اظهار همدردی با کارکنان سفارت گفت “این فاجعه عظمی تنها مربوط به ملت ایران نیست بلکه مربوط به تمامی مسلمانان جهان است.”

علاقه مندان به اسلام و حضرت امام در شهرها و روستاهای بورکینافاسو با برگزاری مراسم ختم به سوگ رهبر مسلمین و مستضعفین جهان نشستند. در یکی از این مراسم امام بزرگ مسجد “زوغنا” در بخشی از سخنانش اظهار داشت که بعداز پیامبر گرامی امام (ره) تنها فردی بود که به اسلام ارزش واقعی و جهانی بخشید و باعث پیشرفت و اعتلای آن شد.

غنا

همزمان با رحلت امام خمینی، کشور غنا، با آنکه جشنهای دهمین سالگرد انقلاب خود را جشن می گرفت. ولی رویدادهای مربوط به مراسم رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را در راس برنامه های خبری رادیو، تلویزیون خود قرار داد.

رادیو و تلویزیون غنا به نقل از خبرگزاریهای بزرگ بین المللی مطالب مبسوطی در مورد حضرت امام، آینده و روند انقلاب اسلامی پخش کردند و بطور کلی موضعگیری رسانه های گروهی این کشور درباره این ضایعه غم انگیز بسیار مثبت بود.

اتیوپی

رسانه های گروهی اتیوپی به طرز شایسته و بی سابقه ای به انعکاس رویدادهای مربوط به ضایعه اسفناک رحلت حضرت امام خمینی پرداختند. از آن جمله روزنامه “اتیوپی هرا” – تنها روزنامه انگلیسی زبان این کشور – هفته نامه “العلم” – تنها نشریه عربی زبان اتیوپی – هفته نامه “سرتوآدر” به زبان امهریک و ارگان رسمی حزب کارگران اتیوپی و روزنامه “آدیس زمن” اخبار و تصاویری از مراسم عزاداری در ایران و اتیوپی درج کردند.
برخورد رسانه های گروهی اتیوپی

رادیو و تلویزیون اتیوپی نیز به پخش تصاویری از مراسم سوگواری در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در آدیس آبابا، پیام رئیس جمهوری اتیوپی به حضرت آیت ا… خامنه ای و مراسم برگزاری نماز “میت الغائب” در مسجد جامع “انور” پرداختند.

به طور کلی با توجه به فضای حاکم بر اتیوپی برخورد مقامات مسئول این کشور با ضایعه دردناک رحلت بسیار شایسته بود و باعث آشنایی مردم آن کشور با نام واندیشه امید مستضعفان جهان شد.

زامبیا

به محض انتشار خبر ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی در روز 14 خرداد 68 پرچمهای رسمی زامبیا به حال نیمه افراشته درآمد و در نخستین ساعات روز تعدادی از مسلمانان با سفارت تماس گرفتند و با ملت مسلمان ایران همدردی نمودند.

روز بعد از این ضایعه آقای “زیو” دبیرکل حزب در غیاب رئیس جمهور زامبیا پیام تسلیتی خطاب به حضرت آیت ا… خامنه ای فرستاد که متن آن در روزنامه “تایمز” انتشار یافت.

ما برای او عزاداریم

پرزیدنت کائوندا در دفتر یادبود نوشت “ما برای او عزاداریم چون انقلاب او یک انقلاب مذهبی و معنوی بود. ما برای او عزاداریم چون قبل از هر چیز او به خداوند بخشنده مهربان خدمت کرد. امیدوارم روح او برای همیشه راهنمای ایرانیها باشد.”

در ضمن مراسم عزاداری و خاکسپاری حضرت امام (ره) با حضور ده میلیون نفر، از تلویزیون زامبیا پخش شد که نظر بسیاری از مسلمانان و غیر مسلمانان را نسبت به تبلیغات غرب تغییر داد.

علاوه بر نامه های تسلیت و حضور مردم در سفارت، مراسم قرآن خوانی و نماز میت برای حضرت امام و مراسم شب هفت ایشان در محل سفارت جمهوری اسلامی برگزار شد. که تعداد زیادی زن و مرد مسلمان به رغم مشکلات فراوان در این مراسم حضور یافتند.

موزامبیک

مسلمانان موزامبیک به محض انتشار خبراندوهناک رحلت حضرت امام خمینی ضمن اظهار تاسف و عرض تسلیت به سفارت جمهوری اسلامی و مسلمانان جهان، آمادگی خود را جهت همکاری هرچه باشکوهتر برگزار کردن مراسم اعلام داشتند.

طبق گزارشهای رسیده آقای چیانو رئیس جمهور موزامبیک، با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در دفتر یادبود از طرف خود و مردم کشورش با ایرانیان ابراز همدردی نمود. اخبار مربوط به این مراسم در چند روزنامه و هفته نامه این کشور درج شد.

رسانه های گروهی

یکی دیگر از روزنامه های موزامبیک به نام “نویستیا” – تنها روزنامه رسمی کشور – تمام رویدادها را از بدو بیماری حضرت امام (ره) تا رحلت ایشان و مراسم عزاداری ملت ایران را به نحو مطلوبی منعکس کرد. تلویزیون این کشور نیز مراسم کامل عزاداری را پخش کرد.

در ضمن تعدادی از مسلمانان، ائمه جماعت و روسای گروههای اسلامی موزامبیک نیز با حضور در سفارت جمهوری اسلامی این واقعه دردناک را تسلیت گفتند.

قاره آمریکا

آمریکا

عده زیادی از شخصیتهای سازمان ملل و روسای نمایندگی های خارجی در سازمان ملل متحد در دفتر نمایندگی ایران در نیویورک حضور یافتند و مراتب تاسف و تسلیت خود را بیان نمودند و دفتر یادبود را امضا کردند. ازجمله این شخصیتها آقای پرز دکوئیار، دبیرکل سازمان ملل متحد و نیز آقای ایلیان نماینده دبیرکل در مذاکرات ایران و عراق بود.

یکی از مردان بزرگ تاریخ

“هنری برکت” کاردار سیاسی نظامی قبل از انقلاب در وزارت خارجه امریکا در رادیو امریکا گفت: “تردیدی نیست که امام خمینی یکی از مردان بزرگ تاریخ در این قرن بود. امروزه کمتر کسی را می توان یافت که از جاذبه و نفوذی همانند آنچه که او نه تنها در ایران بلکه در جهان داشت برخوردار باشد و توجه قدرتهای بزرگ را تا این حد به خود معطوف دارد.”

به گزارش آسوشیتدپرس چهره مصمم و پولادین امام خمینی هرگز نشانه ای از تردید و آشوب داخلی که معمولا بسیاری از افراد بر سر قدرت دچار آن می شوند به همراه نداشت.

مکزیک

خبر اسف انگیز ارتحال رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در میان بهت و ناباوری مردم در روز چهاردهم خرداد ماه با قطع کامل برنامه های شبکه های مختلف تلویزیونی مکزیک اعلام شد.

این خبر بلافاصله در صدر کلیه اخبار کانالها و شبکه های خبری مکزیک قرار گرفت و بیش از یک هفته اخبار مهم دنیا را تحت الشعاع خود قرار داد.

بزرگترین مراسم تشییع جنازه در عصر مدرن

عشق دوستداران امام در وداع با رهبر انقلاب، مراسم تدفین و عزاداری آن بزرگوار از سوی مفسرین سیاسی شبکه های خبری مکزیک به عنوان بزرگترین مراسم تشییع جنازه در عصر مدرن لقب گرفت.

بازنگری رسانه های گروهی مکزیک در زندگی و سالهای مبازره حضرت امام علیه ظلم شاهنشاهی در ایران، پیروزی انقلاب اسلامی تحت رهبری آن فقیه بزرگوار و تحولات ده سال گذشته انقلاب اسلامی و تاثیرات بین المللی آن، خود گویای اهمیت این ضایعه بود.

نیکاراگوئه

روزنامه “باریکادا” – ارگان رسمی جبهه ساندنیست – با چاپ تصویری از حضرت امام و مراسم نماز جمعه تهران به امامت حضرت آیت خامنه ای در صفحه اول خود، خبر رحلت حضرت امام و انتخاب رهبر جدید ایران را به اطلاع همگان رساند.

این روزنامه همچنین متن مصاحبه اش با سفیر کشورمان را همراه پیام تسلیت رئیس جمهور کشور نیکاراگوئه به رهبر و رئیس جمهور اسلامی و ملت ایران منتشر کرد. همچنین گشایش دفتر یادبود در سفارت جمهوری اسلامی را به آگاهی مردم رساند.

تسلیت دانیل اورتگا

دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه به اتفاق معاون خود، چند تن از وزرا و مقامات وزارت خارجه به محل سفارت جمهوری اسلامی آمدند و ضمن امضای دفتر یادبود به ملت، دولت و رهبر جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفتند.

عزای عمومی نیکاراگوئه

به مناسبت ارتحال امام خمینی، دولت ساندنیستی نیکاراگوئه مانند کشور کوبا، به مدت 3 روز در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرد.

رسانه های گروهی نیکاراگوئه نیز موضع سازش ناپذیر امام خمینی در برخورد با امپریالیزم آمریکا را مورد تحسین قرار دادند. تلویزیون این کشور نیز با گزارشی تحلیلی به توطئه های امریکا در ایران اشاره کرد. در میان روزنامه های این کشور، روزنامه ” لاپرنسا” تنها روزنامه مخالف دولت ساندنیستی و مورد حمایت همه جانبه آمریکا است و بدین جهت نسبت به رخدادهای ایران، همان مواضع دولت آمریکا را منعکس می کند.

استرالیا

پس از اعلام خبر رحلت حضرت امام خمینی، آقای “کریث ایرنز” وزیر امور خارجه استرالیا در مقابل خبرنگاران از ابراز نظر خودداری کرد و گفت: “خیلی زود است که در خصوص هرگونه ابتکار استرالیا برای بهبود و توسعه روابط با ایران بررسی تازه ای انجام داد. ” وی در سخنانش افزود هنوز ابهامات زیادی در خصوص رهبری آینده ایران وجود دارد و معلوم نیست سیاستهای ایران به چه سمتی حرکت خواهد کرد، ولی روابط سالم موجود ادامه خواهد یافت.

مسلمانان استرالیا

بر پایه گزارشهای رسیده از استرالیا، امام جماعت شیعیان سیدنی، انجمن اسلامی الزهرا و جامعه مسلمانان در استرالیا طی پیامهای جداگانه ای به نمایندگی ایران در این کشور مراتب تسلیت و تاثر خود را از این فاجعه ابراز داشتند.

مطبوعات استرالیا

مطبوعات استرالیا، بولتن های خبرگزاریها، مقالات و نشریات خبر سوگواری مسلمانان سیدنی و ملبورن و مراسم سفارت را پخش کردند. روزنامه ها همچنین مطالبی در مورد ارتحال حضرت امام (ره) و تصاویری از معظم له در زمان حیات و پس از ارتحال به چاپ رساندند.

ضمنا گزارشهای تلویزیونی که با استفاده از هلیکوپتر تهیه شده بود و تا حدودی وسعت جمعیت را به نمایش می گذاشت پخش شد.

برچسب‌ها:

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: