سه‌شنبه 27 سپتامبر 11 | 08:00

بازخوانی چهل تدبیر در مقاطع بحرانی انقلاب اسلامی

ابتکار جالب کتاب در انتخاب هر واقعه ذکر خلاصه ای از سیر آن و تدبیر رهبری راحل و حاضر انقلاب در آن حوزه و ذکر موارد مهم با ابتکار در انتخاب وقایع به همراه ارائه عکس ها و اسناد تاریخی که بعضا برای اولین بار دیده می شوند، جذابیت کتاب را دوچندان ساخته است.


تریبون مستضعفین – «چهل تدبیر، مروری بر مقاطع بحرانی تاریخ انقلاب اسلامی» کتابی است که تهیه و تنظیم آن به وسیله ی علی الفت پور مسئول بنیاد تبیین اندیشه های امام خمینی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها صورت گرفته و چند چاپ آن راهی بازار نشر گردیده است.

ابتکار جالب کتاب در انتخاب هر واقعه ذکر خلاصه ای از سیر آن و تدبیر رهبری راحل و حاضر انقلاب در آن حوزه و ذکر موارد مهم با ابتکار در انتخاب وقایع به همراه ارائه عکس ها و اسناد تاریخی که بعضا برای اولین بار دیده می شوند، جذابیت کتاب را دوچندان ساخته است.

دولت موقت بازرگان، اولین رییس جمهور، جدایی طلب ها، انجمن حجتیه، کودتای نوژه، تسخیر لانه ی جاسوسی، انقلاب فرهنگی، گروهک تروریستی فرقان، ماجرای شریعتمداری و قطب زاده، هفتم تیر، سازمان مجاهدین خلق، خرداد 60، هشتم شهرویور، کودتای حزب توده، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، ماجرای مک فارلین، کشتار حج سال 66، انتخابات مجلس سوم، هشت سال جنگ و قطعنامه ی 598، منتظری و باند مهدی هاشمی، توطئه ی آیات شیطانی، میکونوس، جنگ های بین المللی، پرونده های فساد اقتصادی، 23 آبان 76، روزنامه ها و قتل های زنجیره ای، اصلاح قانون مطبوعات، کی دانشگاه، ترور حجاریان، کنفرانس برلین، اصلاحاتف انتخابات مجلس ششم، وقایع خرم آباد، نوارسازان، لوایح دوقلو، براندازان، ماجارای سخنرانی آغاجری، تحصن مجلس ششم و بحران هسته ای بخش های مختلف این کتاب را تشکیل می دهند.

گرچه در کتاب بیش تر از تدبیر با طرح بحران مواجه ایم یا حداقل بعضی تدبیرها خیلی خوب فهمیده نمی شود و در بعضی جاها کتاب دچار ابهام شده است ، اما بعضی نقاط مثل مجلس سوم تدبیر نسبتا خوب تبیین شده است. ضعف در پراکندگی انتخاب بحران ها و در یک سطح نبودن نظیر پرش از یک حزب به یک واقعه بعد یک شخصیت، از یک طرف ارزیابی کتاب را مشکل کرده است.

ابهام در بعضی جاها مثلا افشاگری بی امان بنی صدر – که انگار که بنی صدر دارد حرف حق می زند، – عدم توضیح خوب فتنه ها در بعضی نقاط مثلا بخش انجمن حجتیه – که اساسا به فتنه گری های بعد از انقلاب که دعوای اصلی این جاست نپرداخته مثل سبزه وار و … و مبانی فکری انجمن و تضاد جدی آن هم با خط اما خوب فهم نمی شود و بیش تر این طور به نظر می رسد که اصرار امام بر تعطیلی یک حزب مخالف بعد از انقلاب است.

یک نقص علمی که بر کتاب می شود وارد نمود که البته در مورد یک کتاب تاریخی این چینی به شدت قابل اغماض است و آن عدم اشاره به منابع اصلی است. رجوع صرف به یک مقاله یا سایت اینترنتی جزو نقص های دیگر این اثر قابل توجه است. تکرارهای متن ، ادبیاتی که بعضا جانب دارانه شده، و بی دقتی در بعضی بخش ها مثلا مخلوط بودن عکس «شلمچه» دهنمکی و «ارزشها»ی ری شهری با زنجیره ای نیز در این اثر به چشم می خورد.

در نهایت با تمام ضعف ها و قوت های به یادماندنی، 40 تدبیر جزو خواندنی ترین آثار برای نسل سوم و چهارم انقلاب خواهد بود، که تصاویر و ارجاعات آن یک دید هوایی از 40 بحران و تدبیر در طول تاریخ انقلاب می تواند بدهد. امید است این کتاب و کتاب هایی از این دست با قیمت پایین تر و تیراژ بالاتر در اختیار نسل جوان و دانش آموزان، دانشجویان و طلاب قرار بگیرد.

این کتاب را می توان از دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های سراسر کشور، بنیاد تبیین اندیشه های امام خمینی واقع در دفتر نهاد مرکز و فروشگاه نشر معارف واقع در چهار راه کالج تهیه کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: