شنبه 04 ژوئن 11 | 15:54

شست‌وشويی كن و آنگه…

انسان بايد اين شست‌وشو را در ماه رجب و شعبان بكند تا بتواند در ماه رمضان بر سرِ سفره‌ى الهى وارد شود و از آن سفره متنعّم گردد و فيض ببرد. اگر از ماه رمضان فيض برديم، آن‌گاه اعمال و اخلاق و نگرش و افكار خود ما نشان خواهد داد كه پيش‌رفت كرده‌ايم.


دل غافل در معرض هجوم شيطان قرار مى‌گيرد و وقتى شيطان بر دل و جان آدمى تسلّط پيدا كرد، شرّ و فساد در دنيا به‌وجود مى‌آيد. راه علاج عميق و حقيقى در برخورد با هرگونه شرّ و فسادى در عالم، ارتباط با خدا و مصونيت بخشيدن به دل و جان خود از نفوذ و چيرگى شيطان است. اگر شيطان بر دل‌هاى انسان‌هايى كه منشأ آثار بزرگى در جوامع جهانى هستند، مسلّط نمى‌شد، دنيا روى آرامش به خود مى‌ديد و انسان‌ها از امنيت و سلامت برخوردار بودند.

همه‌ى بدبختی‌هاى بشر ناشى از دورى از خداست. لذا در اسلام فرصت‌هايى براى ارتباط ويژه با خداوند متعال معين شده است.

يكى از اين فرصت‌ها ماه رجب است. ماه رجب را قدر بدانيد. همه‌ى دعاهايى كه در اين ماه وارد شده، درس است؛ صِرف لقلقه‌ى زبان نيست. اين دعاها را با حضور قلب و با آگاهى از عمق معناى آن‌ها، بر دل و زبانتان جارى كنيد. اگر انسان مسلمان- جوان و پير، زن و مرد- در ماه رجب و سپس ماه شعبان، رابطه‌ى خود را با خداى متعال روان و نزديك‌تر كند، با آمادگى به ماه رمضان مى‌رسد. آن‌گاه ماه رمضان ضيافت الهى مى‌شود. انسان بايد آماده شود و سپس وارد ضيافت گردد. «شست‌وشويى كن و آنگه به خرابات خرام»

انسان بايد اين شست‌وشو را در ماه رجب و شعبان بكند تا بتواند در ماه رمضان بر سرِ سفره‌ى الهى وارد شود و از آن سفره متنعّم گردد و فيض ببرد. اگر از ماه رمضان فيض برديم، آن‌گاه اعمال و اخلاق و نگرش و افكار خود ما نشان خواهد داد كه پيش‌رفت كرده‌ايم؛ خودمان محك‌زنِ خويش مى‌شويم و پيش‌رفت را تشخيص مى‌دهيم. ما اين امتحان‌ها را نمى‌كنيم، آن‌گاه بدبختی‌ها و گرفتاری‌هايش را در وجود خودمان و در فضاى جامعه لمس مى‌كنيم.

ديدار با خانواده‌هاى شهداى نيروهاى مسلح 04/07/1380

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: