دوشنبه 06 ژوئن 11 | 10:18

سومين ديكتاتور عرب با فرار به عربستان سقوط كرد

جوانان انقلابي يمن كه ماهها است با برپايي تظاهرات هاي مسالمت آميز خواستار سرنگوني رژيم حاكم هستند، با فرار «علي عبدالله صالح» به رياض به بهانه درمان به خيابانها آمدند و پيروزي انقلاب يمن را اعلام كردند.


انقلابيون يمني با فرار ديكتاتور يمن به عربستان به خيابانها ريختند و به جشن و پايكوبي پرداختند و فرياد برآوردند رهايي، رهايي، رژيم سقوط كرد، انقلاب پيروز شد.

جوانان انقلابي يمن كه ماهها است با برپايي تظاهرات هاي مسالمت آميز خواستار سرنگوني رژيم حاكم هستند، با فرار «علي عبدالله صالح» به رياض به بهانه درمان به خيابانها آمدند و پيروزي انقلاب يمن را اعلام كردند.

انقلابيون يمني در ميدان هاي صنعا و ديگر شهرهاي يمن فرياد مي زدند، «عيد يمن آغاز شد»، «آزادي، آزادي، عيد آزادي»، «رهايي، رهايي، رژيم سقوط كرد»، «يمن بار ديگر متولد شد».

مردم يمن با پخش شيريني و گل، شادي خود را از فرار ديكتاتور نشان دادند و به پايكوبي پرداختند.

صالح روز جمعه بر اثر حمله خمپاره اي به كاخ رياست جمهوري به شدت زخمي شد و به همراه تعدادي از مقامات ارشد زخمي و تعداد زيادي از اعضاي خانواده اش به رياض منتقل شد.

دفتر پادشاهي عربستان ورود ديكتاتور يمن و تعداد زيادي از همراهانش به رياض را تاييد كرد.

گفته مي شود پس از حمله به كاخ رياست جمهوري، صالح از ناحيه سر و سينه دچار سوختگي شده و يك تركش خمپاره به نزديكي قلب او اصابت كرده است. پنج تن از مسئولان رده بالاي يمن از جمله نخست وزير يمن در عربستان سعودي هستند.

شبكه خبري سي ان ان آمريكا اعلام كرد كه حال ديكتاتور يمن وخيم است و اخبار منتشر شده مبني بر سطحي بودن جراحت هاي وي دروغ است.

اين در حالي است كه مردم يمن مي گويند صالح خودش با هدف برنامه ريزي فرار به عربستان حمله به كاخ رياست جمهوري را ترتيب داده است چرا كه وي مي خواست با اين كار دولت را نابود كند و در كشور آشوب به راه اندازد.

از سوي ديگر بسياري از كارشناسان سياسي اعلام كردند كه اين اقدام ديكتاتور خروج آبرومندانه از قدرت است و با توجه به اينكه تعداد زيادي از نزديكانش به همراه او از كشور خارج شده اند انتظار مي رود حاكميت 33ساله خاندان صالح در يمن پايان يافته و به زودي در اين كشور انتقال قدرت صورت گيرد.

مردم يمن با ابراز خوشحالي و پايكوبي در خيابانها اظهار داشتند كه صالح ديگر به يمن بازنخواهد گشت.

سايت اينترنتي فلسطين اليوم به نقل از منابع آگاه اعلام كرد كه احتمال مي رود فرزند علي عبدالله صالح نيز در بمباران كاخ رياست جمهوري كشته شده باشد.

سفير يمن در قاهره نيز با اشاره به حمله خمپاره اي به مقر رياست جمهوري در صنعا گفت، مدارك موجود نشان مي دهد كه اين حمله از داخل كاخ و به دست نيروهاي گارد برنامه ريزي و اجرا شده است. سفير يمن افزود، افرادي از داخل گارد رياست جمهوري عليه صالح اقدام و تلاش كردند كه او را ترور كنند. عبدالملك منصور گفت: مواد و سلاح هايي كه در اين حمله استفاده شده تنها در اختيار گارد رياست جمهوري يمن بوده و شليك خمپاره هم از داخل كاخ رياست جمهوري صورت گرفته است. وي همچنين درباره پيام صوتي كه به رئيس جمهور يمن پس از زخمي شدنش نسبت داده بودند و از تلويزيون رسمي يمن پخش شد ابراز ترديد كرد و گفت، هر چيزي در سياست جايز است.

اين در حالي است كه در پي فرار ديكتاتور يمن به رياض مشاور ارشد رئيس جمهور آمريكا در زمينه مبارزه با تروريسم گفت وگوي محرمانه اي با معاون صالح و جانشين موقت او انجام داد.

«عبدر ربه منصور هادي» معاون رئيس جمهور يمن مسئوليت رياست جمهوري و فرماندهي نيروهاي مسلح را برعهده گرفته است.

يك مقام مسئول در دولت اوباما اعلام كرد كه واشنگتن معتقد است عبدر ربه جايگزين خوبي براي علي عبدالله صالح است.

تحليلگران منطقه نيز معتقدند كه آمريكا و عربستان به دنبال مشروعيت دادن به معاون صالح هستند. اما انقلابيون حكومت او را نامشروع مي دانند.تحليلگران اظهار داشتند كه اين احتمال وجود دارد كه افسران بلندپايه ارتش كه به انقلابيون پيوستند با تشكيل شوراي عالي نظامي كنترل كشور را در دست بگيرند و دولت وحدت ملي يا شوراي انتقالي براي اداره امور يمن تشكيل دهند.

مردم نيز از تغييرات ريشه اي با تدوين قانون اساسي جديد و تشكيل حكومت پارلماني سخن مي گويند.

از سوي ديگر درگيري هاي پراكنده در نقاط مختلف يمن بين مزدوران علي عبدالله صالح با مردم همچنان ادامه دارد و نيروهاي امنيتي با مخالفان و هواداران قبيله شيخ صادق احمر درگير شده اند.

نزديكان عبدالله صالح تلاش دارند تا حمله به كاخ رياست جمهوري را به طرفداران احمر نسبت دهند اين در حالي است كه قبيله حاشد هرگونه حمله به كاخ رياست جمهوري را تكذيب كرده است.

در درگيري بين نيروهاي امنيتي و مخالفان در شهرهاي مختلف چندين نفر كشته و دهها نفر زخمي شدند.

رسانه هاي منطقه اي و فرامنطقه اي در واكنش به خروج علي عبدالله صالح اظهار داشتند كه خروج صالح بازگشتي ندارد.

گفتني است انقلابيون يمن اخيراً اعلام كرده بودند كه به زودي دنيا را غافلگير خواهيم كرد و علي عبدالله صالح را سرنگون مي كنيم.از سوي ديگر تحليلگران منطقه اذعان كردند كه به زودي سرنوشت مصر، تونس و يمن گريبانگير عربستان نيز خواهد شد و قيام هاي عربي به اين كشور هم كشيده خواهد شد.اين در حالي است كه خبرگزاري رويتر در گزارشي فوري اعلام كرد كه ديكتاتور يمن به منظور خارج كردن تركش هايي كه به سينه اش اصابت كرده بود مورد عمل جراحي قرار گرفت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: