سه‌شنبه 07 ژوئن 11 | 22:03

دو نکته در مورد «سکوت الهام بخش وحدت» رئیس‌ جمهور

به نظر می‌آید برای دولتی که ادعای پاک بودن در مسائل اقتصادی و اعتقادی دارد و همه‌ی اینگونه اتهامات را سیاه‌نمایی می‌داند بهترین کار توجه و عمل به این توصیه‌های رهبری است که اولاً خود دولت از بهانه دادن به دست مخالفان بپرهیزد در ثانی با سعه صدر و تحمل مخالف از عملکرد خود نیز دفاع کند.


تریبون مستضعفین- دومین کنفرانس خبری رئیس‌جمهور فرصتی مناسبی بود تا رئیس دولت دهم به ابهامات، شایعات و خبرسازی‌های اخیر علیه دولت و همکاران نزدیکش پاسخ دهد اما گویا دکتر احمدی‌نژاد قصد ندارند بطور شفاف و کامل به این مواضع علیه دولت و حاشیه‌ها پاسخ دهد.

اگرچه در ماه‌های اخیر مسائل زیادی در مورد «ارتباط دولت با جن گیرها و رمال‌ها»، «تخلفات اقتصادی نزدیکان دولت»، «جریان انحرافی درون دولت» و … مطرح شده بود و کنفرانس خبری رئیس جمهور فرصت مناسبی بود که خبرنگاران رسانه‌های مختلف اینگونه سؤالات را رو در رو و صریح از رئیس‌ دولت بپرسند اما رئیس‌‎جمهور در این کنفرانس خبری در پاسخ به خبرسازی‌های اخیر علیه دولت فقط به این جمله بسنده کرد که موضع دولت «سکوت الهام بخش وحدت» است.

اگرچه رئیس‌جمهور به برخی از اینگونه سؤالات نیز پاسخ‌هایی کوتاه و گاهی هم طنزآلود داد اما دکتر احمدی‌نژاد باید بداند که هیچگاه اینگونه پاسخ‌ها برای افکار عمومی اقناع کننده نخواهد بود و چه بسا زمینه‌ای برای بیشتر شدن این خبرسازی‌ها را هم فراهم کند.

گرچه دامن نزدن به اختلافات و  در پیش گرفتن وحدت پسندیده است اما در مورد جنجال‌های اخیر علیه دولت و سکوت رئیس‌جمهور در مقابل آنها یادآوری و عمل به دو توصیه‌ی مهم رهبری به دولت جناب آقای احمدی‌نژاد می‌تواند در پایان بخشیدن به این حاشیه سازی‌ها علیه دولت بسیار راه گشا باشد:

ا) خودتان بهانه به دست دیگران ندهید
يك توصيه‌ى ديگر اين است كه بهانه هم دست ديگران ندهيد. من مى‌بينم متأسفانه گاهى بهانه‌هايى هم از طرف خودِ شما داده ميشود كه اين را هم بايستى توجه كنيد كه بهانه هم دست ديگران ندهيد؛ مراقبت كنيد؛ حزم كنيد. و گفت: «اتّقوا من مواضع التّهم». گفتند يك شيخى در يك مدرسه‌ى دينى به طلبه‌اى گفت كه گفته‌اند فلان طلبه، فلان مراوده‌ى غلط را دارد. طلبه هم گفت: اتّقوا من مواضع التّهم، آشيخ تو هم! خلاصه اينكه مواظب باشيد، مراقبت كنيد؛ «اتّقوا من مواضع التّهم»؛ براى خودتان و براى دولت مسئله درست نكنيدو براى جنجال‌آفرينى‌ها – كه كسانى دنبالش هستند – بهانه ندهيد.
بیانات در ديدار رئيس‌جمهوری و اعضاى هيئت دولت- 2/6/1387

2) حتما باید از خودتان دفاع کنید
«سعه‏‌ى صدر و تحمل مخالف»؛ که از جمله‏‌ى شاخصه‏ هایى است که جزوِ پایه ‏هاى اصولگرایى است. گاهى انسان از حرفى که می‌زنند، ناراحت هم می‌شود؛ حرص هم می‌خورد، گاهى به خدا هم شکایت می‌کند که خدایا! تو که مى‏بینى واقع قضیه چیست و چقدر با چیزى که این‌ها می‌گویند، فاصله دارد؛ اما در عین حال، انسان بایستى حلم به خرج دهد. حلم یعنى ظرفیت و تحمل صداى مخالف را داشتن. البته این – شاید بعداً هم عرض بکنم – به معناى آن نیست که دولت از عملکرد خودش دفاع نکند؛ نه، حتماً بایستى دفاع کند.
بیانات در ديدار رئيس‌جمهوری و اعضاى هيئت دولت- 6/6/1385

به نظر می‌آید برای دولتی که ادعای پاک بودن در مسائل اقتصادی و اعتقادی دارد و همه‌ی اینگونه اتهامات را سیاه‌نمایی می‌داند بهترین کار توجه و عمل به این توصیه‌های رهبری است که اولاً خودِ دولت از بهانه دادن به دست مخالفان بپرهیزد و در ثانی با سعه صدر و تحمل مخالف از عملکرد خود نیز دفاع کند.

 1. Nim
  8 ژوئن 2011

  اتهاماتی که به دولت وارد میشود بیشتر در حد تهمت و تخریب است تا انتقاداتی که قابل جواب دادن باشند. بعضی سایت های منتقدین دولت شباهت بینظیری به سایت های جنبش سبز قبل از انتخابات دارد. جالب است که اونها هم نگران تقلب در انتخابات هستند و اساسن تمام انتقاداتشون هم به خاطره مساله انتخابات هست. یعنی اونها فهمیدند که احمدی نژاد به اونها باج نمیده و با توجه به پایگاه مردمی احمدی نژاد لیست دولت اکثریت آرا رو کسب خواهد کرد به همین دلیل از الان در حال تخریب و سیاه نمایی هستند. مشایی و … تمام بهانه است. حتا یکی از اتهاماتی که به مشایی میزنند صادقانه نیست.مشایی مکتب ایرانی رو در مقابل مکتب اسلام قرار نمیده. تمام این آقایان تهمت زن هم در گذشته امتحان خودشون رو پس دادن. احمدی نژاد بود که آرمان امام رو زنده کرد و موجب نجات انقلاب شد. ملت بیدار هست و به موقع پاسخ دندان شکن به یاوه گویان خواهد داد. درود بر احمدی. پاینده باد امام خامنه ای..

 2. سامان
  9 ژوئن 2011

  نمی دانم چرا تا نوبت به دولت می رسد، حد نهایت معصومیت باید اجرا شود و ملاک ولایتمداری برای دولت این می شود که حتی “نفس کشیدن بدون اجازه ولی فقیه” حرام است! اما نوبت دیگران که می رسد اسم ولایت را که بیاورند دیگر از پل صراط هم رد شده اند و آخر ولایتمداری هستند!
  الآن هم سر همین قضیه این اتفاق افتاده است و به جای اینکه صبر و گذشت دولت (که می توانست مانند مجلس مقابله به مثل کند و توهین و افشاگری نماید) از چشم ها پنهان شده است و همه افتاده اند در این خط که نه فقط صبر کافی نیست!!
  اگر همین صبر و بزرگواری که رئیس جمهور داشت، بقیه نهادها هم داشتند مشکلات کشور حل می شد.
  اشتباه شما این است که فکر می کنید اگر احمدی نژاد آخر کرامات اخلاقی و انسانی باشد، مشکل حل می شود. در حالیکه اینگونه نیست و می بینیم هر زمان از کوچکترین حرکات دولت جنجال می سازند و به مسئله اصلی کشور تبدیل می کنند!
  در چنین جایی دیگر “بهانه ندادن” و “پاسخگو بودن” معنی ندارد. نمی شود که از نفس کشیدن آدم هم بهانه بگیرند و به جای تقبیح مخالفان، دولت را منکوب کنیم که بهانه نده! اصلا به چی جواب بدهد؟! به یک سری ادعای بدون سند و مخدوش و دروغ؟!
  حالا جوب هم بدهد، سراغ بهانه بعدی می روند و این سیکل هیچ وقت تمام نمی شود.
  مگر با همه تدبیر رهبری (که ما ادعا نداریم، رئیس جمهور مدبرتر از ایشان است) باز هم ضدانقلاب بهانه پیدا نمی کنند؟!
  آیا خدای ناکرده تقصیر ایشان که بهانه دست کسی داده اند یا پاسخگو نبوده اند؟!
  اصلا مگر دشمنان پیامبر و حضرت علی (ع) بهانه نداشتند؟!

  شما صورت مسئله را وارونه می خوانید. اگر مدعیان اصولگرایی و حمایت از ولایت، به دستور رهبری عمل کنند و اخلاق را رعایت کنند و وقتی می گویند “مسئله ای نیست، جنجال نکنید” آن ها گوش بدهند مشکل حل می شود.
  نه اینکه رهبری بگویند : «حاكميت دوگانه و گوش نکردن رئيس جمهور به حرف رهبرى “سست و بى پايه” است» اما آقایان مدعی اصولگرا بیایند و از “دل خون رهبری” و “حاکمیت دوگانه” خبر بدهند و اسم خودشان را عمار هرندی بگذارند!
  آیا این غیر از دروغ جلوه دادن سخن رهبری است؟!
  همین خوارج بازی ها است که مشکلات را ایجاد کرده است و عمارها! را با بی بی سی و … هم آواز کرده است.
  شهوت قدرت این افراد است که باعث شده است سخن رهبری را نشنوند و فقط به دولت حمله کنند.
  چرا سخنان رهبری را پیگیری نمی کنید؟!
  مگر آقا این همه از مجلس انتقاد نکردند؟! مگر این ها دغدغه آقا نیست؟!
  پس چرا به جای پیگیری دغدغه آقا، بهانه های توکلی و جهان و … را پیگیری می کنید؟!
  ما مقید به “مکتب اسلامی ولایت فقیه” هستیم و نه “مکتب جهان نیوز و خواص فتنه گر”
  مطمئن هم هستیم با یکجانبه گری و فشار به دولت خدمتگزار که رهبری، دائما تائیدشان می کند، نمی توان اوضاع جامعه را اصلاح کرد.
  بلکه باید “همه” ولایتمدار باشند، نه اینکه کسانی که برخلاف دستور رهبری، جنجال سازی می کنند و ضدولایت فقیه عمل می کنند، داعیه دار ولایت فقیه شوند! و به هر بهانه ای از دولت ایراد بگیرند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: