چهارشنبه 08 ژوئن 11 | 08:00

روايت 120 قسمتی كتاب «دا» در تلويزيون

پخش مجموعه تلويزيوني «دا» از ماه آينده با صداي «پريوش نظريه» در تلويزيون آغاز مي‌شود و در 120 قسمت با صداي ساير هنرپيشگان زن ادامه مي‌يابد.


نشست خبري ويژه مجموعه روايت تلويزيوني كتاب «دا» ابا حضور سينا عطائيان كارگردان، علي تقي‌پور تهيه‌كننده، سهيل سليماني مدير روابط عمومي پروژه و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي در فرهنگسراي رسانه برگزار شد.

بنابراين گزارش، در اين مراسم عطائيان در سخناي تاكيد كرد آنچه از تلويزيون پخش مي‌شود تركيب كتاب‌خواني همراه با تصويرسازي متحرك است و پس از آن تقي‌پور در سخناني اظهار داشت: تا به حال 5 قسمت از اثر را به صورت آزمايشي پخش كرديم، كتاب «دا» خاطره‌نوشته‌هاي «سيده زهرا حسيني» است كه بسيار جذاب است ولي تا به حال حواشي اطراف كتاب نگذاشته است به متن آن كه پيرامون دفاع مقدس است، خيلي مشخص باشد.

وي ادامه داد: ما حدود 6 ماه فقط پيرامون چگونگي روايت كتاب درگير بوديم. من در يمن حتي بحث قصه‌خواني در ايران و خارج از كشور را بررسي كردم. تلاش كرديم با بحث تصويرسازي، شكل تلويزيوني به اين كتاب بدهيم و بيشتر فضاسازي است تا مخاطب خلاقيت و تجسم خود را با اثر درگير كند.

عطائيان نيز در توضيحاتي عنوان داشت: كتاب دا 40 فصل دارد كه ما يك داماتوريزه حداقلي آن را به 120 اپيزود 15 دقيقه‌اي تبديل كرديم و هنرمندان خانم آن را روايت كرده‌اند. بخش‌هايي از خاطرات مخاطب را به شدت احساسي مي‌كند و گاهي هنرمندان راوي اين ماجراها نيز درگير فضاي حسي كار مي‌شدند، اين هنرمندان به خاطر وجهه فرهنگي اثر در آن حاضر شدند و هيچ‌گونه چشم‌داشت مالي نسبت به كار نداشتند.

تقي‌پور در ادامه نشست تصريح كرد: اين كار به عنوان يك طرح به شبكه يك ارائه شد و ابتدا چون فضاي اين نوع برنامه‌سازي در تلويزيون شناخته شده نبود، مبهم بود. به همين خاطر قضيه به توليد نمونه اوليه موكول شد و شبكه پس از ديدن نمونه‌ها از ما حمايت معنوي بسياري داشت و به ما اعتماد كرد.

عطائيان نيز در اين مراسم گفت: راوي اين ماجرا بايد علاقه شخصي داشته باشد و افرادي كه در اين جريان با ما همكاري داشتند چنين دغدغه‌اي در آنها وجود داشت و فضاي حسي در اين اثر كه هر اپيزود يك اثر مستقل است، وجود داشت. روايت اين اثر با پريوش نظريه آغاز شد و افرادي نظير بهناز جعفري، افسانه بايگان، شقايق فراهاني، نيوشا ضيغمي و … در آن حضور دارند.

وي با بيان اينكه اين اثر 4 شب در هفته قبل از خبر ساعت 21 روي آنتن مي‌رود، اظهار داشت: موسيقي اثر توسط علي شب‌خيز ساخته شده و تيتراژ را گروه دنگ‌شو ساخته است.

در پايان مراسم تقي‌پور تاكيد كرد كه بينندگان اين اثر، هم‌زمان با پخش شروع به خواندن كتاب «دا» كنند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.