سه‌شنبه 07 ژوئن 11 | 21:54

بررسی چرایی بیداری اسلامی در شماره جدید ماهنامه «زمانه»

شماره دوازدهم دوره جدید ماهنامه زمانه (نامه اندیشه، فرهنگ و ادبیات) به همت کانون اندیشه جوان منتشر شد. وجود آثاری از نویسندگان غیر ایرانی یکی از شاخصه‌های شماره جدید زمانه‌است که آن‌را در میان سایر نشریات اندیشه‌ای گفتمان انقلاب اسلامی متمایزتر ساخته‌است. پرونده محوری این شماره از زمانه در ادامه پرونده‌های جهان اسلام، به بررسی چرایی بیداری اسلامی اختصاص داده شده‌ است.


شماره دوازدهم دوره جدید ماهنامه زمانه (نامه اندیشه، فرهنگ و ادبیات) به همت کانون اندیشه جوان منتشر شد.

وجود آثاری از نویسندگان غیر ایرانی یکی از شاخصه‌های شماره جدید زمانه‌است که آن‌را در میان سایر نشریات اندیشه‌ای گفتمان انقلاب اسلامی متمایزتر ساخته‌است.

پرونده محوری این شماره از زمانه در ادامه پرونده‌های جهان اسلام، به بررسی چرایی بیداری اسلامی اختصاص داده شده‌است. در این پرونده آثار و گفتارهایی از چهره‌هایی چون پرویز سروری، حجت‌الاسلام رضا غلامی، دکتر عباس برومند اعلم، علی جانباز و حجت الله جودکی به چشم می‌خورد. آثار تنی چند از متفکران غیر ایرانی جهان اسلام از جمله دکتر امین محمد حطیط استاد حقوق دانشگاه لبنان، و حجت الاسلام عبدالمجید علی الادرج مطالبی ازین شماره زمانه هستند که پرونده بیداری اسلامی زمانه را منحصر به‌فرد ساخته‌است.

زمانه در همین اولین گام‌های سال 90 خود موضوع جهاد اقتصادی را نیز در دستور کار خود قرار داده‌است. این نشریه در شماره جدید خود در پرونده‌ای با عنوان «جهاد اقتصادی در سیره نبوی» با بهره‌گیری از قلم و اندیشه اساتید حوزه و دانشگاه و صاحب نظرانی چون دکتر محمدجواد شریف زاده، دکتر حسن سبحانی، دکتر منذر کهف، مجید حبیبیان و مجید نقیبی به بررسی مولفه‌های نظام اقتصادی اسلام پرداخته‌است.

«مکاتب شرق شناسی» عنوان پرونده سیاست فرهنگی زمانه 12 است که ضمن بررسی اندیشه‌های ادوارد سعید ـ از مستشرقان بنام غرب که انتقاد‌هایی جدی به رویکرد مکاتب غربی در شرق‌شناسی مطرح کرده‌است ـ مبانی شرق شناسی در اندیشه غرب را مورد واکاوی قرار داده‌است.

پرونده رسانه این شماره از زمانه به موضوع «جامعه تلویزیونی شده» به‌عنوان پدیده‌ای که امروزه در بعضی از کشورهای جهان رایج شده پرداخته‌است. بررسی مراحل تولد و تطور تلویزیون و موضوعاتی از قبیل اعتیاد به تلویزیون، سواد رسانه‌ای، تاثیر تلویزیون بر رفتار کودک از مباحث مطرح شده در این پرونده است.

علاقمندان جهت تهیه این نشریه می توانند به مطبوعاتی های سراسر کشور و در تهران به نمایشگاه و فروشگاه دائمی آثار کانون اندیشه جوان واقع در خیابان انقلاب اسلامی، حد فاصل خیابان های منیری جاوید و 12 فروردین، شماره 1328 طبقه سوم و احد 9 مراجعه نمایند و یا با شماره تلفن 66900965(امور مشترکین نشریه). تماس بگیرند

گفتنی است این شماره 99 پیاپی و شماره 12 دورجدید نشریه زمانه است که با مدیر مسئولی محمدرحیم عیوضی و سردبیری سعید کرمی به همت کانون اندیشه جوان منتشر می شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: