چهارشنبه 08 ژوئن 11 | 21:35

عضو جدید شورای ‌عالی انقلاب فرهنگی کیست؟

حمید پارسانیا چهره ای است که در کنار حجت الاسلام اعرافی، با حکم اخیر رهبر انقلاب از این دور به‌عنوان عضو جدید شورایعالی انقلاب فرهنگی، انتخاب شده است.


حمید پارسانیا چهره ای است که در کنار حجت الاسلام اعرافی، با حکم اخیر رهبر انقلاب از این دور به‌عنوان عضو جدید شورایعالی انقلاب فرهنگی، انتخاب شده است.

جدا از اعضای حقوقی شورا که هر بار بنا به دوره مسئولیت‌شان در نهادهای مختلف، عضو این شورا هستند، معمولا در هر دوره برخی از اعضای جوان‌تر به عنوان عضو حقیقی، به میان شورای کهنسال ها پا می گذارند.

از میان این اعضای جوان‌تر، یکی حسن رحیم پور ازغدی بود که سال گذشته از عضویت شورا استعفا داده بود، اما حالا با حکم مجدد رهبر انقلاب برای وی، علی القاعده دوباره به شورا بازمی گردد. پس از استعفای وی در سال گذشته برخی منابع خبری جملاتی را از قول او درباره شورا منتشر کردند: «اگرچه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در دولت جديد، نسبت به دهه گذشته بسيار موفق‌تر و موثرتر بوده‌است، ولي بدون انسجام و كارآمدي اولا در تركيب و بافت شورا و ثانيا در فرآيند تصميم‌گيري و راي‌گيري‌ها و ثالثا در ضمانت اجراء و اختيارات واقعي شورا، امكان برآوردن مطالبات رهبري و نيز نخبگان دانشگاه و حوزه و پيگيري ضرورت‌هاي كنوني انقلاب و كشور به قدر لازم وجود ندارد و نمي‌توان پاسخگوي رهبري و امّت بود، چه رسد به پاسخگويي در محضر خداوند كه جايي براي بهانه و توجيه نخواهد گذارد.»

به هر حال با وجود برخي ضعف‌ها در عملکرد شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و فاصله زیاد آن با توقعات جبهه فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی، صدور مجدد حکم برای وی می تواند به این معنا باشد که باید با کندی‌ها و ضعف‌های این مجموعه، ساخت و پیش رفت.

همچنین برخی تغییرات دیگر در ترکیب جدید عبارتند از حذف جایگاه حقوقی رئیس سازمان منحله مدیریت و برنامه ریزی و اضافه شدن جایگاه حقوقی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزیر ورزش و جوانان و نیز حضور آیت الله جنتی و دكتر حسن حبیبی به عنوان عضو افتخاری شورا.

از سوی دیگر پس از برکناری ایرج فاضل و میرحسین موسوی از ریاست دو فرهنگستان علوم پزشکی و فرهنگستان هنر توسط رئیس جمهور، به ترتیب علیرضا مرندی و علی معلم دامغانی جایگزین آنها شدند و اگرچه این افراد تا پایان این دوره همچنان عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی بودند اما با صدور حکم رهبر معظم انقلاب برای دور جدید شورا، این افراد از این شورا نیز کنار گذاشته شده و حمید پارسانیا و علیرضا اعرافی جایگزین آنها شدند. حجت الاسلام اعرافی ریاست پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و نیز جامعة المصطفی العالمیه (مرکز آموزش طلاب خارجی) را بر عهده دارد.

اما مهم‌ترین اتفاق این دوره، حضور حمید پارسانیا رئیس اسبق دانشگاه باقرالعلوم(ع) است که برای دانشجویان علوم اجتماعی و فلسفه در تهران و قم چهره ای نام آشناست. دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی تهران در دهه شصت، شاگرد ارشد آیت الله جوادی آملی و ویراستار مهمترین آثار ایشان، مدیر گروه علوم اجتماعی موسسه امام خمینی(ره)، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رئیس کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تنها بخشی از سوابق و فعالیتهای وی است.

حضور پارسانیا درمیان اعضای شورا، بعنوان کسی که بیشترین ارتباط علمی با بدنه دانشجویی پیگیر مطالبه انقلاب فرهنگی و تحول در علوم انسانی را دارد، می تواند در این جایگاه اثربخش باشد. وی همچنین بواسطه ریاستش بر کمیسیون حوزوی شورایعالی انقلاب فرهنگی در قم، چنین ارتباط و تعاملی را با بدنه طلاب پیگیر مطالبه انقلاب فرهنگی و تحول در حوزه دارد.

حمید پارسانیا روحانی علوم اجتماعی خوانده‎ای است که سالهاست هر هفته برای تدریس از قم به تهران می‎آید، از مبنای فلسفه اسلامی و عرفان نظری برای اهالی علوم اجتماعی همواره سخنانی تازه درباره اندیشه اجتماعی اسلام داشته است. قلم روان و فخیم حمید پارسانیا یکی دیگر از دلایل توجه به آثار مکتوب او در میان دانشجویان علوم اجتماعی و علوم سیاسی است.

حضور پررنگ پارسانیا در تهران با کتابها و سخنرانی هایش، از مهم ترین ویژگی های اوست. در ماههای اخیر سلسله درسگفتارهای «روش شناسی اندیشه اجتماعی در قرآن» توسط وی در دانشگاه تهران برگزار شده است.

از وی تا کنون کتاب‎های متعددی در حوزه تاریخ و اندیشه اجتماعی و سیاسی اسلام منتشر شده که از این میان می‌توان به کتابهایی مانند «حدیث پیمانه»، «علم و فلسفه»، «سنت، ایدئولوژی، علم»، «هستی و هبوط»، «هفت موج اصلاحات»، «عرفان و سیاست»، «سکولاریسم و معنویت؛ مبانی معرفتی و سیمای اجتماعی»، «نماد و اسطوره»، «مبانی و تطورات برهان صدیقین» و «اخلاق و عرفان» اشاره کرد. همچنین «روش شناسی اندیشه سیاسی»، «رنسانس دینی» و «روش شناسی انتقادی حکمت صدرایی» مهمترین کتابهای تازه انتشار یافته و در دست انتشار اوست.

پارسانیا همچنین ویراستاری کتاب‎های مهم آیت الله جوادی آملی را برعهده داشته که عمدتا در حوزه فلسفه اسلامی، کلام و عرفان نظری می‎گنجد؛ کتاب‎هایی مانند «انسان در اسلام»، «تبیین براهین اثبات خدا»، «شرح فصوص الحکم»، «ولایت فقیه و رهبری در اسلام»، «ولایت در قرآن»، «معرفت شناسی در قرآن»، «رحیق مختوم؛ شرح حکمت متعالیه»، «عین نضاخ؛ تحریر تمهید القواعد» و نیز «شریعت در آینه معرفت» که جوابی بود به کتاب «قبض و بسط تئوریک شریعت» نوشته عبدالکریم سروش.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: