جمعه 10 ژوئن 11 | 18:20

سوء استفاده رسانه‌های غربی از آزمایش تخیلی بمب اتمی در ایران!

روزنامه گاردین در مطلبی که در تاریخ ۱۸ خردادماه (۸ ژوئن ۲۰۱۱) روی خروجی وبسایت خود قرار داد از یک پست وبلاگی در جهت سیاست‌های غرب در قبال برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران سوء استفاده نمود.


تریبون مستضعفین – روزنامه گاردین در مطلبی که در تاریخ ۱۸ خردادماه (۸ ژوئن ۲۰۱۱) روی خروجی وبسایت خود قرار داد از یک پست وبلاگی در جهت سیاست‌های غرب در قبال برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران سوء استفاده نمود.

روزنامه گاردین در مطلبی با عنوان «اولین روز بعد از آزمایش اتمی ایران یک روز عادی است» مدعی شده است وبسایت «پاسداران انقلاب» مطلبی در مورد آزمایش سلاح هسته‌ای در ایران منتشر کرده است که این امر اثبات کننده نگرانی‌های غرب از برنامه هسته‌ای ایران است و نشان می‌دهد ایران به دنبال سلاح اتمی است.

گاردین با این تعبیر که «سلاح اتمی» و «بمب اتم» در ایران یک «تابو» به حساب می‌آید، مطلب مورد نظر را حائز اهمیت دانسته است و بازنشر آن در سایتی که وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را بی‌ارتباط با واقعیات موجود نمی‌داند.

این مطلب در دیگر رسانه‌های غربی نیز مورد بازنشر قرار گرفت. به عنوان مثال آسوشیتدپرس در مطالبی با عنوان «سپاه پاسداران انقلاب ایده آزمایش اتمی را ستود» به آن پرداخت. صدای آمریکا نیز این مطلب را با تیتر «پيش بينی آزمايش بمب اتمی ايران در وب سايت پاسداران» نقل کرده است!

اما اصل ماجرا از آن جا آغاز شده است که نویسنده وبلاگ «خیزران» در تاریخ ۳ اردیبهشت ۹۰، در مطلبی که بر اساس تخیل خود نوشته بوده است، فرض کرده ایران یک بمب اتمی را آزمایش کرده و سپس فردای آن روز در ایران را توصیف نموده است. بخشی از این مطلب بدین شرح است:

«روز گذشته احتمالا در بیابان‌های مرکزی ایران، جایی که زمانی آمریکایی‌ها و برخی کشورهای غربی می‌خواستند ضایعات هسته‌ای خودشان را دفن کنند، یک انفجار هسته‌ای زیر زمینی رخ داده است. قدرت این انفجار نه آن قدر زیاد بوده است که آسیب چندانی به منطقه وارد کند و نه آن قدر کم که دانشمندان هسته‌ای ایرانی، در آزمایشاتشان به مشکلی برخورند.

امروز یک روز معمولی است و مطابق معمول روزهایی که خبری از ایران وجود دارد ـ که شامل ۹۰ درصد ایام سال می‌شود ـ اخباری این چنین را در سایت‌های خبری خارجی می‌توان دید:

رویتر: ایران بمب هسته‌ای اش را منفجر کرد

سی.ان.ان: ایران بمب هسته‌ای منفجر کرد

الجزیره: دومین بمب هسته‌ای اسلامی آزمایش شد

العربیه: بمب هسته‌ای شیعی منفجر شد

یاهو نیوز: انفجار هسته‌ای در ایران،

جروشالیم پست: آخوندها به سلاح هسته‌ای دست یافتند

واشنگتن پست: انفجار هسته‌ای در ایران، بهت و حیرت در تل آویو»

بنا به گفته‌ی نویسنده‌ی وبلاگ، سایت گرداب یک روز پس از این، به این مطلب لینک می‌دهد و همین امر باعث می‌شود رسانه‌های غربی این نوشته را نظر رسمی سایت «پاسداران انقلاب» عنوان نموده و بر مبنای آن حرف‌های قدیمی دولت‌مردان غربی را مورد تایید قرار دهند. آن‌ها با این تحلیل که نوشتن و یا بازنشر چنین مطلبی، شکستن تابوی بمب اتمی جمهوری اسلامی، است، آن را مهم جلوه داده و مقدمه‌ای برای مراحل بعدی و نزدیک شدن ایران به سلاح اتمی دانسته‌اند.

نویسنده این وبلاگ در واکنش به این استراتژی رسانه‌ای می‌نویسد:

«… با خودم می‌گفتم تا نباشد چیزکی، مردم نگویند چیزها و حتما این‌ها که از قصد ایران برای استفاده نظامی از سلاح هسته‌ای می‌گویند، یک دلیلی دارند که این حرف‌ها را می زنند. بالاخره الکی که اسم‌شان دستگاه‌های اطلاعاتی غربی نیست! اما صادقانه باید بگویم، آقایان، نا امیدم کردید! …»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: