جمعه 10 ژوئن 11 | 15:20

منشور آموزشی، تربيتی، حوزوی و حضور اجتماعی زنان تدوین شد

بسيج جامعه زنان 35 شاخص زن طراز انقلاب را تدوين و اعلام كرد كه اين 35 شاخص مي‌تواند به عنوان منشوري در نظام آموزشي، تربيتي، حوزوي و حضور اجتماعي زنان در جامعه كاربرد داشته باشد.


بسيج جامعه زنان 35 شاخص زن طراز انقلاب را تدوين و اعلام كرد كه اين 35 شاخص مي‌تواند به عنوان منشوري در نظام آموزشي، تربيتي، حوزوي و حضور اجتماعي زنان در جامعه كاربرد داشته باشد.

حافظ فطرت و اصالت

شما ببينيد وقتي زن مسلمان بر‌مي‌گردد به فطرت و اصل خود چه معجزه عظيمي درست مي‌كند. آن‌گونه كه در انقلاب و نظام اسلامي ما مشاهده ‌شده و امروز هم دارد مشاهده مي‌شود. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با جمع كثيري از بانوان 24 آذر 1370)

حركت به سمت آرمان‌گرايي

آرمان‌گرايي در اسلام و گرايش به سمت قله‌ها، اوج‌ها و آرمان‌ها، يك چيز قطعي و حتمي است. زن مثل مرد و مثل همه خلايق بايد در اين سمت حركت كند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان 16 دي 1369)

رشد گوهر انساني و معنوي

بايد گوهر انساني در زن و مرد رشد پيدا كند؛ اين يك مسئله ارزشي است. بايد مسائل ارزشي اسلام در جامعه ما احياء شود. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان 4 دي 1370)

الگو بودن در جهان

زنان مسلمان ايراني در دنياي امروز رسالتي عظيم بر عهده دارند و به عنوان الگوي زنان جهان بايد پيام متعالي خود را در عرصه‌هاي مختلف بشري به گوش جهانيان برسانند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با خواهران طلبه و فرهنگي قم 18 آذر 1374)

مسئوليت‌پذير و تكليف‌مدار

زن و مرد داراي وظايف و مسئوليت‌هاي مشترك و اختصاصي هستند كه بايد به دقت شناخته و تبليغ شود. زن، باري بر دوش همسر خود نيست و زن نبايد مطابق الگوهاي غربي و غير اسلامي معرفي شود. (فرمايشات مقام معظم رهبري در اجتماع مديران و كاركنان سازمان صدا و سيما در مسجد بلال 10 مرداد 1387)

شركت در ميادين علمي، اجتماعي و سازندگي

ما معتقديم كه زنان در هر جامعه سالم بشري قادرند و بايد فرصت پيدا كنند كه در حد سهم خود تلاش و مسابقه خويش را در پيشرفت‌هاي علمي، اجتماعي، سازندگي و اداره اين جهان به عهده بگيرند؛ از اين جهت ميان زن و مرد هيچ تفاوتي نيست. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با خواهران پزشك 26 دي 1368)

مربي و پرورش‌دهنده انسان‌هاي والا

زن را به عنوان يك موجودي كه مي‌تواند مايه‌اي براي اصلاح جامعه با پرورش انسان‌هاي والا بشود، نگاه كنيد تا معلوم شود كه زن كيست و آزادي او چگونه است. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با جمع كثيري از بانوان كشور 26 آذر 1371)

تبديل‌كننده خانواده به جايگاه عروج معنوي

ارزش زن به اين است كه بتواند محيط زندگي را براي خود و براي مرد و فرزندان، يك بهشت، يك مدرسه، يك محيط امن، ‌يك جايگاه عروج به معارف و مقامات معنوي تبديل كند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با بانوان هرمزگان 29 بهمن 1376)

رفتار متناسب با خلقت و عواطف زن

اساسي‌ترين كار زن، كاري است كه با خلقت زنانه او، ‌با احساسات و عواطف به وديعت نهاده الهي در وجود او همخوان و هماهنگ باشد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با پرستاران 22 آبان 1370)

خويشتن‌داري و دوري از تجملات

زن مسلماني كه الگويش فاطمه زهرا (س) يا زينب كبري (س) باشد، در مقابل تجملات خويشتن‌دار است،‌ اگر زن به فكر تجملات و خوشگذراني‌ها و هوس‌هاي زودگذر و تسليم شدن به احساسات بي‌بنياد و بي‌ريشه باشد، نمي‌تواند آن راه را برود. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با پرستاران 22 آبان 1370)

تسليم شدن به احساسات بي‌بنياد و بي‌ريشه

زنان بايد اين وابستگي‌ها را كه مثل تار عنكبوت، بر پاي يك انسان رهروست، از خود دور كنند تا بتوانند راه متعالي را بروند، زن ايراني در دوران جنگ همين كار را كرد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با پرستاران 22 آبان 1370)

بهره‌مند از علم، آگاهي و معرفت

اما الگوي زن ايراني در اين راه، همان است كه گفته شد؛ زينب (س) الگوي آنهاست، زينب (س) زني نبود كه از علم و معرفت بي‌بهره باشد، بالاترين علم‌ها و برترين معرفت‌ها در دست او بود. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با پرستاران 22 آبان 1370)

تابع الگوهاي برتر اسلامي همانند حضرت زهرا (س)

زن مسلمان براي انجام تمامي وظايف مهمي كه يك زن مي‌تواند انجام دهد، بايد از حضرت زينب (س) تعليم بگيرد، به طهارت و تقوا كه بزرگترين معنويت يك زن است؛ اهميت دادن به ارزش‌هاي اصيل بيش از هر چيز ديگري در زندگي، توجه به علم و معرفت، انجام فعاليت‌هاي سياسي و امدادرساني به انسان‌ها و كيفيت دادن به محيط خانه و خانواده از ويژگي‌هاي حضرت زينب (س) محسوب مي‌شود؛ زن مسلمان از درون خانواده تا درون جامعه و تا مسائل علمي، سياسي و ارزش‌هاي اخلاقي و نيز نشان‌دادن جنبش‌هاي بزرگ انقلابي مي‌تواند به زندگي آن حضرت تأسي جويد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با خواهران در جشن ميلاد كوثر 30 مهر 1376)

تأثير‌گذاري در دنيا

اگر جامعه اسلامي بتواند زنان را با الگوهاي اسلامي تربيت كند يعني الگوي زهرايي (س) و الگوي زينبي (س)؛ زنان بزرگ، زنان با عظمت زناني كه مي‌توانند دنيا و تاريخي را تحت تأثير خود قرار دهند، آن وقت زن به مقام حقيقي خود نايل آمده است. (فرمايشات مقام معظم رهبري در جمعي از بانوان در جشن ميلاد كوثر 30 مهر 1376)

آشنا به شيوه الگو پذيري

از الگوي خودتان در مثلاً 1400 سال پيش توقع داريد كه در كدام بخش مشابه وضع كنوني شما را داشته باشد، تا از آن بهره بگيريد. مثلاً فرض كنيد مي‌خواهيد ببينيد چگونه دانشگاه مي‌رفته است؟ يا وقتي كه مثلاً در مسائل سياست جهاني فكر مي‌كرده چگونه فكر مي‌كرده است؟ اين‌ها كه نيست. يك خصوصيت اصلي در شخصيت هر انساني هست، آنها را بايستي مشخص كنيد و الگو را در آنها جستجو كنيد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با جوانان 7 ارديبهشت 1377)

صبور در حوادث

زنان ما بايد بدانند كه همين آگاهي،‌ معرفت، صبر و تحمل آنان ناشي از بينش اسلامي حضرت زينب (س) بود كه توانست حادثه كربلا را اين چنين بزرگ و ماندگار در تاريخ نگه دارد و دستاوردهاي عظيم معنوي و تاريخي اين حادثه را ماندگار سازد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاء دفتر مركزي جامعه حضرت زينب (س) 28 بهمن 1366)

حركت زنانه

عظمت زني مثل بنت الهدي، از هيچ يك از مردان شجاع و بزرگ كمتر نيست. حركت او، حركتي زنانه بود، حركت آن زن حركتي مردانه است اما هر دو حركت تكاملي و حاكي از عظمت شخصيت و درخشش جوهر و ذات اين انسان است، اين‌گونه زن‌هايي را بايد تربيت كرد و پرورش داد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در اجتماع خواهران جشن ميلاد كوثر 30 مهر 1376)

اسوه استقامت و حفظ خانواده

اينجانب در مقابل عظمت، ايثار و فداكاري همسران جانبازان و همچنين اسرا، آزادگان و رزمندگان اسلام به لحاظ اسوه بودن در صبر و استقامت، حفظ و حراست از حريم امن خانه و خانواده و در برابر همسران و مادران فداكاري كه فرزندان و همسران خود را تجهيز كرده و به ميدان شهادت فرستادند، احساس تواضع مي‌كنم. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار زنان مسلمان و انقلابي 17 آذر 1372)

انتساب عملي به خاندان رسالت

بايد هر حرف و كلمه و هر اشاره‌اي در زندگي اين بزرگوار، براي ما يك سرمشق باشد، به محبت دورادور و احساس محبت اكتفا نكنيم، ‌اين احساس را در زندگي پياده كنيد. آنچه ما وظيفه داريم اين است كه خود را شايسته انتساب به آن خاندان كنيم. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار مداحان اهل بيت 17 دي 1349)

پيش قدم در ميدان جهاد و مبارزه

زن مسلمان بايد در راه فرزانگي، حلم و در راه خودسازي معنوي و اخلاقي تلاش كند، در ميدان جهاد و مبارزه پيش قدم باشد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با گروهي از بانوان كشور به مناسبت روز زن 24 آبان 1371)

در محيط خانه، دل آرام مرد

زن مسلمان بايد در محيط خانه دل آرام مرد، شوهر و فرزندانش باشد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با بانوان كشور 24 آبان 1371)

مايه آرامش زندگي و آسايش محيط خانواده

زن بايد مايه آرامش زندگي و آسايش محيط خانواده باشد، در دامان پر مهر و پر عطوفت و با سخنان مهرآميزش، ‌فرزندان سالمي را از لحاظ رواني تربيت كند،‌ انسان‌هاي بي عقده، خوش روحيه و سالم از لحاظ روحي و اعصاب در دامان او پرورش پيدا كنند، مردان و زنان و شخصيت‌هاي جامعه را به وجود بياورند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با بانوان كشور 24 آبان 1371)

عفيف و متقي

ارزش زن اسلامي و مسلمان را بدانيد، زني كه در اختلاط و معاشرت با مرد قاطي نمي‌شود و خود را وسيله‌اي براي جلب چشم مرد نمي‌داند و خود را بالاتر از اين مي‌داند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با زنان شهرهاي تهران، اصفهان و تبريز 26 دي 1368)

ايثارگر

در جنگ تحميلي اگر امثال همين مادر گرامي سه شهيد و همسران شهيدان كه من افتخار داشته‌ام با هزار نفر از اينها از نزديك نشست و برخاست و گفت‌و‌گو كنم و خصوصيات آنها را مشاهده كنم، اگر آنها ايمان، صبر،‌ ايستادگي،‌ معرفت و ‌روشن بيني خود در قبال ضايعات جنگ و فداكاري‌هاي جوانان و مردان نشان نمي‌دادند،‌ جنگ پيروز نمي‌شد. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با زنان 30 شهريور 1379)

نيمي از بار انقلاب را به دوش مي‌كشد

زينت واقعي زن ايراني است كه بتواند نيمي از بار اين انقلاب را به دوش كشد و اين در صورتي است كه به لحاظ اخلاقي، تقوي، پاكدامني و حفظ امانت، ايمان و گذشت در راه خدا حق خود را ادا كند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با اعضاي انجمن اسلامي پرستاران و خواهران بسيج اول اسفند 1361)

قانع

مردم ما و خانواده ايراني عادت به قناعت داشتند، لباس بزرگ‌ترها را زن خانه با سليقه خود براي كوچك‌ترها و بچه‌ها درست مي‌كرد و مي‌دوخت و محتاج آن نبود كه لباس دوخته شده آماده‌اي را كه به سليقه او و طبق ايمان و ميل او به وجود نيامده و توليد شده بر تن كودك و فرزند خود بپوشاند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در خطبه اول نماز جمعه 29 فروردين 1365)

داراي ايمان آگاهانه در مبارزات

نبايد فعاليت بانواني را كه خودشان مستقيماً وارد مبارزه مي‌شوند، ناديده گرفت؛ آنچه زن ايراني را به عنصري، انقلابي، سياسي، آگاه و مبارز تبديل كرده است، ايمان آگاهانه است، ‌زن‌ها در هيچ ميداني عقب نمانده‌اند. (سخنراني در كنگره بين‌المللي زن در انقلاب جهاني اسلام 17بهمن 1366)

حافظ خون و نگهدارنده علم شهيد

شما عزيزان (خانواده‌هاي عزيز، پدران، مادران، همسران و فرزندان) اين افتخار را براي خودتان حفظ كنيد كه حافظ خون شهيد، دنباله‌رو راه و نگهدارنده علم شهيد باشيد كه همان علم و راه خدا، دين خدا و حفظ ارزش‌هاي الهي و اسلامي است. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با خانواده‌هاي شهداي نيروهاي مسلح و جهاد سازندگي 6 مهر 1377)

دوري از سنن و فرهنگ غربي

بانوان در نظام جمهوري اسلامي بايد قدر عظمتي را كه اسلام به آنها داده است، بدانند، دام مصرف‌زدگي را كه سرمايه‌داران چپاولگر جهاني بر گردن زن امروز در دنيا تنيده‌اند، كاملاً بدرند و به ضد ارزش‌هاي فرهنگ غربي مانند برهنگي و معاشرت بي بند و بار با مردان كه در كشورهاي پيشرفته و غالب كشورهاي عقب افتاده بر زندگي زنان حاكم است، ‌با چشم تحقير و نفرت بنگرند و بدانند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در چهلمين روز ارتحال امام خميني (ره) 23 تير 1368)

دوري از تفاخر

اينكه ما اينجا (ازدواج) را صحنه تفاخر قرار دهيم، غلط اندر غلط است؛ هم محيط ازدواج را آلوده به ماديّات مي‌كند، هم اين صحنه پاك و لطيف وجداني را صحنه تفاخرها و تنافس‌ها و زياده‌روي‌ها مي‌كند. (بيانات مقام معظم رهبري در اجراي خطبه عقد ازدواج 20 تير 1370)

پيشتازي در ميدان علم و فرهنگ

زنان مسلمان ما بايد بدانند كه امروز حافظ سنگر ارزش‌هاي اسلامي در برابر وضع جاهلي دنياي غرب هستند و بايد با پرورش اسلامي و پيشتاز شدن در ميدان علم، ‌فرهنگ،‌ سياست و اقتصاد از حصار مستحكم فرهنگ اسلامي محافظت كنند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با پرستاران و اقشار مختلف مردم 22 آبان 1370)

مشوق همسران در حمايت از انقلاب

شما هستيد كه فرزندان صالح را تربيت مي‌كنيد، شما هستيد كه همسران خودتان را براي ورود به ميدان‌هاي خوب تشويق مي‌كنيد، بسياري از زنان شوهران خودشان را بهشتي مي‌كنند و آنها را از مشكلات دنيا و آخرت نجات مي‌دهند. (فرمايشات مقام معظم رهبري در ديدار با مردم آذربايجان شرقي 27 شهريور 1375)

سربازان خط مقدم انقلاب

خانم‌‌ها سربازان خط مقدم انقلاب بودند و اين به معناي واقعي كلمه است و من به عنوان يك مبالغه نمي‌گويم كه در جريان انقلاب شاهد بوديم كه زن در كشور ما سرباز خط مقدم انقلاب باشد اگر زن‌ها با انقلاب سازگار نبودند و اين انقلاب را نمي‌پذيرفتند و به آن باور نداشتند مطمئناً اين انقلاب واقع نمي‌شد.

سازنده خانواده

مرد و زن هر دو مشتركاً مأمورند كه در ساختن و بناي خانواده كار كنند و با توجه به اهميتي كه اسلام به خانواده مي‌دهد، اصلي‌ترين كار زن و مرد مسلمان كه پايه و قوام زندگي‌شان بر آن استوار است، ساختن خانواده است و زن و مرد اين وظيفه را مشتركاً بر دوش دارند. (مجله زن روز 13 اسفند 1363)

آگاه به مسائل سياسي

من به سفراي عزيزان عرض مي‌كنم كه كوشش كنيد همسرانتان و خانواده‌هايتان را در جريان مسائل سياسي مهمي كه براي شما مهم است، قرار بدهيد تا آنها كاملاً در فضاي كشور قرار بگيرند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: