شنبه 11 ژوئن 11 | 19:31

حزب «عدالت و توسعه» یا حزب «سکولار جمهوری‌ خواه»؟

انتخابات سراسري تركيه فردا (يكشنبه) در شرايطي برگزار مي‌شود كه نظر سنجي‌ها نشان مي‌دهد حزب عدالت و توسعه رجب طيب اردوغان بيش از 50 درصد از آرا را به دست خواهد آورد.


انتخابات سراسري تركيه فردا (يكشنبه) در شرايطي برگزار مي‌شود كه نظر سنجي‌ها نشان مي‌دهد حزب عدالت و توسعه رجب طيب اردوغان بيش از 50 درصد از آرا را به دست خواهد آورد.

به نقل از پايگاه اينترنتي آسوشيتدپرس‌، تنها رقيب سرسخت حزب رجب طيب اردوغان، نخست وزير تركيه‌، حزب سكولار جمهوري‌خواه خلق تركيه است.

حدود يك سوم راي دهندگان زير 25 سال سن دارند‌، از اين رو آراي جوانان به اين دو حزب از اهميت خاصي برخوردار است. از زمان روي كار آمدن اردوغان در سال 2002 ‌، رشد اقتصادي تركيه به بالاترين حد خود رسيده است.

وي متعهد شده است تا پروژه‌هاي زير ساختي از جمله جاده سازي‌، ساخت بيمارستان و ايجاد شهرهاي جديد بيشتر را در دستور كار خود قرار دهد.

طبق نتايج آخرين نظر سنجي‌ها حزب مخالف خلق تركيه از آراي بيشتري نسبت به انتخابات پيش كسب خواهد كرد اما با رشد اقتصادي تركيه‌، اردوغان احتمالا اكثريت كامل را بدست مي آورد.

نخست وزير تركيه با كسب دو سوم اكثريت پارلماني مي‌تواند اصلاحات قانون اساسي را ارائه دهد.

تحليل گران معتقدند با دستيابي اردوغان به اين هدف‌، خط مشي كشور تعيين خواهد شد.

اين تحليل گرافزود:‌ وي ‌مي‌تواند با 367 راي موافق هر اصلاحاتي كه مايل باشد‌، انجام دهد. چنانچه قانون اساسي به اتفاق آرا تصويب شود‌، نتايج مورد رضايت همه خواهد بود.

اردوغان 57 ساله اميدوار است كه در انتخابات فردا با كسب اكثريت آرا پيروز شده و قانون اساسي مورد انتقاد تركيه را به ميل خود تغيير دهد.

كمال كليجدار اوغلو‌، رهبر حزب جمهوري خلق مخالف قول داده است حقوق زنان و اقليت‌ها و نيز آزادي بيان‌، آزادي اطلاعات از جمله دسترسي به اينترنت را در دستور كار خود قرار دهد.

دولت باغچلي، رهبر حزب جنبش ناسيوناليست نيز در ميان جمع هواداران خود از آينده بهتر براي تركيه سخن گفت و جوانان را به آمدن به پاي صندوق‌هاي راي ترغيب كرد.

اكثر مردم تركيه معتقدند حزب عدالت و توسعه اردوغان عملكرد خوبي داشته است.

احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه تركيه نيز براي اولين بار در انتخابات پارلماني فردا كانديدا شده است. وي متعهد شده است كه مشكلات را با كشورهاي همسايه به صفر برساند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: