یکشنبه 12 ژوئن 11 | 15:41

توصیه‌های حاج منصور ارضی برای ارتقاء برنامه‌های مذهبی صدا و سیما

يك مداح پيشكسوت معتقد است براي تقويت و غنابخشي به برنامه‌هاي مربوط به اهل بيت(ع) بايد از سه قشر كارشناسان و روحانيون به‌عنوان متخصصين امور ديني، قاريان قرآن و ذاكران و مداحان اهل بيت(ع) استفاده كرد.


يك مداح پيشكسوت معتقد است براي تقويت و غنابخشي به برنامه‌هاي مربوط به اهل بيت(ع) بايد از سه قشر كارشناسان و روحانيون به‌عنوان متخصصين امور ديني، قاريان قرآن و ذاكران و مداحان اهل بيت(ع) استفاده كرد.

چندي پيش علي دارابي (معاون سيما) نشستي با ذاكران اهل بيت داشت و در آن نشست برنامه‌هاي تلويزيون در ايام و مناسبت‌هاي مذهبي بررسي شده بود.

پس از برگزاري اين مراسم، حاج منصور ارضي يادداشتي با عنوان «اين سه قشر» نوشته كه متن كامل آن در ادامه مي‌آيد:

براي هرگونه ارتباط بيروني رسانه ملي در خصوص تقويت و غنابخشي به برنامه‌هاي مربوط به اهل بيت(ع)، سه قشر را بايست مورد توجه قرار داد: اول كارشناسان و روحانيون به عنوان متخصصين امور ديني، دوم قاريان محترم قرآن و سوم ذاكران و مداحان اهل بيت(ع)؛ كه اگر جلسات منظم و همراه با گفت‌وگو و تعامل انديشه‌ها در ميان اين سه به همراه مسؤولان شبكه‌هاي صداوسيما شكل بگيرد شاهد ساماندهي و حركت رو به جلويي در زمينه نشر حقايق الهي خواهيم بود.

همچنين در برخي برنامه‌هاي تلويزيون مانند سمت خدا، نيايش و… سؤالات خوب و دقيقي از سوي مردم و جوانان در لايه‌هاي مختلف مطرح مي‌شود. تحليل محتوا و حتي نگاه اجمالي به اين سؤالات نشان مي‌دهد كه جوانان منتظر جرقه زيبا و نور زهرايي(س) هستند كه پيوند خود را با خداوند متعال و اهل بيت گرامي رسول‌الله(ص) مستحكم كنند.

لذا ضروري است نحوه دريافت و پاسخ به اين سؤالات در قالب‌هاي مختلف و جذاب همچون دو برنامه مذكور ارائه شود كه در اين ميان نقش هنر و مداحي اهل بيت(ع) نيز، نقشي برجسته است. اكنون در زمانه‌اي هستيم كه درگيري و چالش‌هاي جدي در عرصه اعتقادي و اجتماعي چه در داخل و چه از ناحيه بيرون مواجه هستيم لذا غنا بخشيدن و جذابيت به برنامه‌هاي شبكه‌هاي مختلف سيما امري ضروري و بلكه حياتي است.

پخش برخي از ادعيه مثل دعاي كميل را محدود به ساعت خاصي نكنيم و به عنوان نمونه نبايد پخش دعاي كميل در شب‌هاي جمعه به بعد از مغرب يا سحر، صرفاً محدود شود چرا كه ممكن است لايه‌هاي مختلف مردم، مشغله‌هاي بسيار و متعدد داشته باشند و يا علاقه‌منديهاي متفاوتي دارند كه ممكن است در آن زمان به برنامه ديگري از شبكه ديگر توجه كنند، لذا مي‌توان با استفاده از ذاكران مختلف، در طول غروب آفتاب تا سحر در شبكه‌هاي مختلف، طيف زيبا و مناسبي از دعاي كميل را به مخاطبان ارائه كنيم. همين موضوع باعث شده برخي جوانان، براي پاسخ به اين نياز دروني و فطري خود، به سايت‌هاي مداحان خوبي مثل آقايان كرمي، حداديان، طاهري و … مراجعه كنند كه البته آن هم ساماندهي خاص خود را مي‌طلبد.

برخي مداحان و ذاكران اهل بيت(ع) همچون آقاي آهي، آقاي چيني و … از تحصيلات خوب حوزوي برخوردارند كه به فهم درست آنها از حقايق اهل بيت(ع) منجر شده است. غنا بخشيدن به برنامه‌هايي كه در حوزه مداحي از صداوسيما پخش مي‌شود با حضور اين افراد، ‌سرعت بيشتري خواهد داشت.

پيش از اين صرفاً در برخي جلسات بيرون از سازمان صداوسيما، مداحان به ذكر برخي اعتراضات و انتقادات از رسانه ملي مي‌پرداختند، لازم بود اين مطالب تا عمق تهيه‌كنندگان، برنامه‌سازان، كارگردانان و حتي كارمندان صدا و سيما نيز سرايت پيدا كند و لذا بر اساس پيشنهادي كه به معاون محترم سيماي رسانه ملي ارائه شد، جلسه ذاكران اهل بيت(ع) و ايشان شكل گرفت كه حركت مثبت و مباركي است و نشان مي‌دهد كه رسانه عزم دارد وضع را بهبود بخشد.

آماري در دست دارم مبني بر اينكه بينندگان شبكه‌هاي مختلف تلويزيون در ساعت منتهي به سحر نسبت به ساعت منتهي به مغرب 7 درصد بيشتر است. همين نوع آمار كمك مي‌كند تا بدانيم كه امت حزب‌اللهي ايران اسلامي،‌ سحرخيز هستند و بايستي علاوه بر مغرب، در سحرگاهان نيز بر غناي برنامه‌هاي معنوي بيفزاييم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: